PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Dwóch mężczyzn straciło ręce w maszynach

Dwóch mężczyzn straciło ręce w maszynach Na Podlasiu rolnik stracił rękę w prasie Foto: OSP Choroszcz

Do poważnych wypadków czasie prac polowych doszło na Podlasiu i Lubelszczyźnie. W ich wyniku dwóch rolników straciło ręce.



Pierwszy z wypadków miał miejsce w miniony piątek w Ogrodnikach, w powiecie białostockim (woj. podlaskie). Z informacji przekazanych przez strażaków biorących udział w akcji wynika, że operator prasy belującej chciał odblokować zapchany mechanizm. W efekcie tych zabiegów prasa urwała rękę mężczyźnie. Poszkodowany w ciężkim stanie trafił do szpitala.

Do kolejnej tragedii na polu doszło wczoraj późnym popołudniem w miejscowości Kawęczyn, w gminie Piaski, w powiecie świdnickim (woj. lubelskie). Z informacji podanych przez policje wynika, że 48-letni rolnik pracował przy zbiorze ziemniaków. W pewnym momencie chciał usunąć chwasty, które przedostały się do pracującego kombajnu. Maszyna wciągnęła i zmiażdżyła mu rękę. Poszkodowany został śmigłowcem przetransportowany do szpitala.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (14)

  • RRo 2018-09-20 09:25:42
    Do Jańcio – pytałeś, ile osób ginie Rocznie z rak myśliwych, a ile osób zabijają rolnicy.
    Zauważ, że Myśliwi to nie grupa zawodowa. Rolników – Myśliwych jest coraz więcej, już chyba ponad 15.000, i jest to grupa zawodowa która powoli dominuje Myślistwo.
    Proszę bardzo:
    Myśliwi (PZŁ) podają te dane, rolnicy nie. Świadomych morderstw przy pomocy broni myśliwskiej w ubiegłym sezonie 2017 nie było. Był JEDEN wypadek (w roku), gdy myśliwy zastrzelił w nocy drugiego myśliwego, myśląc, że to dzik łazi w kukurydzy. „czarna plama”. Nie wiem, jaki miał zawód, mógł być nauczycielem albo rolnikiem.

    Jeśli chodzi o Rolników, którzy spowodowali śmierć innych osób, to mogę ci wskazać SZEŚĆ z ostatnich miesięcy, więcej mi się nie chce szukać.
    w TRZECH przypadkach rolnik był pijany. wszystko artykuły w Farmerze:
    . . „Motocyklista zginął po zderzeniu z traktorem”, 31.08.2018 18-letni rolnik wymusił traktorem pierwszeństwo. Motocyklista zginął na miejscu. rolnik spowodował śmierć motocyklisty
    . . „Pod kołami ładowarki zginął rolnik.” 10.09.2018 pijany 26-letni operator ładowarki najechał na 55-letniego rolnika., gmina Pasłęk.
    . . „Dwie osoby zginęły w wypadkach ciągników rolniczych” 29.08.2018, limanowskie, pijany kierowca traktora (2,6 promila) zjechał do rowu i zabił drugiego rolnika
    . . „Traktorem w drzewo. Zginął osiemnastoletni pasażer´ 02.07.2018, lubelskie, pijany kierowca traktora wybrał się na przejażdżkę, spowodował o 1 w nocy wypadek, i zabił swojego 18-letniega pasażera.
    . . „Rolnik najechał ciągnikiem synka” i go zabił. 27.06.2018. trzeźwy rolnik rozjechał traktorem swoje dwuletnie dziecko
    . . „Motocyklista zginął po zderzeniu z przyczepą rolniczą” 11.09.2018 Motocyklista uderzył w nieoświetlona przyczepę traktora. Zginął na miejscu
  • Anna 2018-09-20 07:35:28
    Kolego RRo, można pisać i pisać bez końca, jestem rolniczą i widzę że nie wszystko da się wytłumaczyć, mam na myśli wypadki w rolnictwie i nie tylko, ale gdyby nic się nie wydarzyło to poprostu teraz by nie była wymiana pisemna pomiędzy nami,,,,
  • Daro 2018-09-19 21:59:35
    Ja wszystko rozumiem wypadek może spotkać każdego nawet mnie. Ale na miłość Boską jak można grzebać przy balotnicy jak jest włączona? Przecież to samemu się prosi o wypadek. Pośpiech i ciągle mało co niektórym już nawet drogi i mierze trzeba prac bo za mało. Ja wolę jak niektórzy swoje obrobić na spokojnie a wtedy mam czas przy balotnicy robić ale nawet traktor gaszę. Balotnicy jest przydatna ale może też zabić.
  • Anna 2018-09-19 18:57:57
    Kolego RRo, jeśli tak mogę napisać, 3 razy otarlam się o śmierć, i widziałam jak sąsiada przejeżdża przyczepa i nie przeżył, wiadomo że trzeba, być ostrożnym przy pracach w gospodarce, ale pośpiech nas gubi, czy widziałeś rolnika powolnego, chyba że ma już swoje lata, i jest dopuszczony do lekkiej pracy która mu nie zagraża, przykre jest jak się czyta ale w wielu przypadkach decyduje stres, a jego zdaniem nie brak w dzisiejszych czasach.
    • RRo 2018-09-19 21:35:02
      Szanowna Anno, dziękuję, że się do mnie tak uprzejmie zwracasz.
      Dla wyjaśnienia, jako dziecko wychowałem się na wsi, moi dziadkowie mieli gospodarstwo, Rodzice „za chlebem” podjęli pracę w mieście. Ja sam przez lata pracowałem w budownictwie. Teraz też mieszkam na wsi, ale nie prowadzę gospodarstwa. Od wielu lat jestem myśliwym i wieś to dla mnie codzienność. Z przerażeniem patrzę na współczesną wieś i statystyki w Polsce ilości wypadków na wsi. Tego nie można wytłumaczyć stresem czy pośpiechem.
      Przyczyna musi być głębsza.
      Popatrz na poniższe zestawienie, Rolnictwo, Górnictwo i Budownictwo. Dotyczy całej Polski:

      . górnictwo
      rok 2013 wypadków 2.551 śmierć 21
      rok 2014 wypadków 2.274 śmierć 30
      rok 2015 wypadków 2.158 śmierć 19
      rok 2016 wypadków 2.074 śmierć 27
      rok 2017 wypadków 2.078 śmierć 15

      . budownictwo
      rok 2015 wypadków 5.776 śmierć 69
      rok 2016 wypadków 5.468 śmierć 51
      rok 2017 wypadków 5.390 śmierć 58

      . rolnictwo
      rok 2012 wypadków 22.370 śmierć 92
      rok 2013 wypadków 21.093 śmierć 77
      rok 2014 wypadków 20.609 śmierć 77
      rok 2015 wypadków 18.814 śmierć 63
      rok 2016 wypadków 17.648 śmierć 83
      rok 2017 wypadków 17.212 śmierć 69
  • Anna 2018-09-19 15:13:52
    Napiszę inaczej, zapraszam na gospodarstwo, i wtedy proszę wykazać się wiedzą,umiejętnością i sprytem, wtedy można pisać a raczej, może i nie bo wątpię czy wzejsc wymieniona statystyka była by opisana,
    • RRo 2018-09-19 15:31:34
      czyli uważasz Anna, że jest wszystko w porządku i tak ma być dalej?
      Nic nie róbmy, niech ludzie giną i niech będą okaleczeni,
      bo na wsi PO PROSTU TAK JEST?
      że rękę utnie, to w porządku?
  • KATARZYNA 2018-09-19 14:54:09
    Do RRO :) cóż i te wyliczenia nie sa dokładne. Wielu rolników ( w tym ja ) opłacają składki w zusie.
    Pozdrawiam
    • RRo 2018-09-19 15:08:43
      Katarzyna, zestawienia są po to, aby Rolnicy bardziej dbali o bezpieczeństwo. Te liczby są straszne. Na budowach w 2017 roku było 5.390 wypadków, śmiertelnych 58. U rolników 17.212 wypadków, śmierć 69. Tylko, że nad rolnikami PIP (Państwowa Inspekcja Pracy) nie ma żadnej kontroli.
      Drugim czynnikiem, który będę pokazywał później, to pijaństwo rolników w pracy.
      A jakie lepsze jest miejsce na te liczby, niż forum rolnicze?
      Schować głowę w piasek i „wszystko cacy”?
  • RRo 2018-09-19 14:43:52
    Do Katarzyna i do Józek (rolników myśliwych jest ponad 10% wszystkich myśliwych)
    wyliczenia nie moje, lecz oficjalne raporty KRUS. zająłem się tym, ponieważ przy okazji artykułów redaktora Tomczyka np. "Myśliwi postrzelili kierowcę” i innych o myśliwych na Farmerze czytam wypowiedzi, że myśliwi muszą się stosować do regulaminu polowań, to nie będzie wypadków. Rolnicy (ci nie-myślwi) bardzo chętnie pouczają myśliwych, co i jak mają myśliwi robić, aby było bezpiecznie.
    Ale masz Katarzyna rację, wypadki zdarzają się wszędzie, lecz jedynie wypadki Myśliwych pobudzają żywiej krew, również tą rolniczą.
    . . .może po tym wpisie rolnicy zaczną przestrzegać procedur, dla swojego dobra i dobra osób współpracujących
  • józek 2018-09-19 14:27:08
    co to za zestawienie rolnik i myśliwy
  • RRo 2018-09-19 14:06:33
    Rolnicy, oto wasze statystyki za 6,5 roku:
    rok 2012 wypadków 22.370 śmierć 92
    rok 2013 wypadków 21.093 śmierć 77
    rok 2014 wypadków 20.609 śmierć 77
    rok 2015 wypadków 18.814 śmierć 63
    rok 2016 wypadków 17.648 śmierć 83
    rok 2017 wypadków 17.212 śmierć 69
    pierwsze półrocze 2018 wypadków 6.482 śmierć 41
    rolnicy, przez 6,5 roku mieliście 124.228 wypadków, w tym 502 śmiertelne.
    To są dane oficjalne KRUS. Koszmarnie dużo na 1,2 milionów gospodarstw. Średnio rocznie przez ostatnie 6,5 roku macie 19.112 wypadków rocznie, co daje 1,59% wypadków na 1.2 milionów gospodarstw.
    Dla porównania:
    na 126.000 myśliwych przez ostatnie 8 lat było średnio 3 wypadki rocznie, w tym 1,5 śmiertelnych.
    Statystyka na 126.000 myśliwych 3 wypadki daje 0,0024% (dwie tysięczne procenta)
    Aby „uzyskać” waszą średnią 1,59% myśliwi musieli by mieć 2.009 wypadków z bronią rocznie (dwa tysiące !).
    • KATARZYNA 2018-09-19 14:26:35
      Pozwolę sobie w imieniu rolników podziękować za tak skrupulatne wyliczenia.Według mnie świadczą one jedynie jak ciężka i niebezpieczna jest praca rolników .A wypadki zdarzają się w każdej gałęzi gospodarki , nie tylko w rolnictwie.
    • Jańcio 2018-09-20 01:13:03
      @rro
      Wylicz może tak przy okazji, ile osób w ciągu roku zabijają rolnicy, a ile osób ginie przypadkowo z rąk myśliwych.