PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Etnograf: W Boże Narodzenie przestrzegano, by nie wykonywać prac fizycznych

Etnograf: W Boże Narodzenie przestrzegano, by nie wykonywać prac fizycznych Fot. Shutterstock

Autor: PAP

Dodano: 25-12-2017 09:40

Tagi:

Zwyczajem bożonarodzeniowym w województwie łódzkim przestrzegano, aby nie wykonywać żadnych prac fizycznych, nie tylko w czasie dnia, ale w szczególnie w nocy, stąd nazwa święty wieczór – mówiła PAP Aldona Plucińska z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.- Wieczór bożonarodzeniowy rozpoczyna tzw. święte wieczory, które trwają 12 dni do święta Trzech Króli - powiedziała PAP Aldona Plucińska z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Etnograf podkreśliła, że okres bożonarodzeniowy to czas świętowania, i w regionie łódzkim tuż po północy, gospodarze wracając z Pasterki czynili wszystko to, co miało się przyczynić do szczęścia oraz bogactwa w zagrodzie i rodzinie.

- Szli tyralierą z ogniami w dłoniach, trzymając zapalone wiechy po to, żeby nie tylko oświecić sobie drogę do domu - w ten sposób mówiono, że to nowe życie idzie wraz z nimi - ale przede wszystkim zabezpieczyć i pobudzić swoją ziemię, swoje łany, pola, sady, ogrody, wprowadzić nowe życie w taki sposób bardzo wizualny - opowiadała.

Po przyjściu do domu wraz z brzaskiem dnia gospodynie zabrany z wieczerzy wigilijnej na Pasterkę groch kładły w kurnikach, tam gdzie kwoki siedziały na jajkach, żeby wszystkie pisklęta się wylęgły.

- Kurom także dawano groch, który przyszedł ze świątyni, jako karmę, żeby dorodnie się chowały przez cały nadchodzący rok - dodała etnograf.

Po przyjściu do domu gospodarze zabierali także z izby snopy, czyli królewice i z całą rodzina szli do sadów, po to, żeby tam zakręcić powrósło i przewiązać nim drzewa, szczególnie jabłonie. - Wygłaszali przy tym orację "ja tobie nakazuje na jutrznię wstać" - opowiadała Plucińska.

Według niej, czyniono to wszystko bardzo wcześnie rano po to, żeby dalszą część dnia i wieczór, który już rozpoczyna tzw. święte wieczory, spędzić ściśle w rodzinnym gronie przy śpiewaniu kolęd. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

 • śmietanka 2017-12-26 20:45:48
  Pełno tzw miastowych na portalach rolniczych bo każdemu się zdaje, że na rolnictwie zna sie doskonale. A kupcie se chociaż pieska, kotka, lub chomiczka to zobaczycie jaki to obowiazek mieć żywe stworzenie,nawet malutkie pod opieką
  Pozdrawiam rolników i zyczę szczęśliwego nowego roku!!
 • Mistrz 2017-12-26 19:11:51
  Jak za PRLu niektórym wykonywanie 120 % normy jest nadrzędnym celem, takie osoby to pracoholicy nie mający czasu nawet dla swoich bliskich, przykre to.
 • s 2017-12-26 12:16:55
  Ja to zamierzam w przyszły adwent i swiete wieczory nic nie robić nawet nie jeść
 • rolnik 2017-12-25 22:46:58
  Ja zawsze szanuje Święte wieczory. "Jak trwoga to do Boga"
 • de 2017-12-25 19:24:43
  dla nieroba każdy powód jest dobry
 • g 2017-12-25 12:05:53
  Tacy doradcy to nieroby a tą panią co doradza to do wideł z gnojem
 • walo 2017-12-25 09:49:48
  Zróbta bezrobocie 100% a co bedzieta jeść
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.94.253
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!