PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Europoseł PiS: tradycyjne rolnictwo powinno wygrywać z przemysłowym

Europoseł PiS: tradycyjne rolnictwo powinno wygrywać z przemysłowym

Tradycyjne rolnictwo powinno wygrywać z przemysłowym; to również zadanie na nową kadencję Parlamentu Europejskiego - mówił w poniedziałek w Warszawie europoseł Janusz Wojciechowski (PiS). Dodał, że patrzy z nadzieją na nowego komisarza UE ds. rolnictwa Phila Hogana.Jak mówił wiceprzewodniczący komisji PE ds. rolnictwa w siedzibie przedstawicielstwa KE w Polsce, w UE od lat jest prowadzony spór, jaki ma być model rolnictwa w Europie. "Jest chyba coraz większe zrozumienie, że Europa powinna postawić na zrównoważone, tradycyjne rolnictwo, w tym ekologiczne" - zaznaczył. Z drugiej jednak strony, jego zdaniem, ciągle słychać w UE głosy, że wspieranie ekologicznego rolnictwa wymaga dużych nakładów, a Unii na to nie stać.

Wojciechowski mówił, że bardzo by chciał, żeby rolnictwo ekologiczne było siłą napędową gospodarki rolnej w Europie, by podjęła ona konkurencję zdrową żywnością na światowych rynkach. "Ale na razie nie widzę zbyt wielkich szans politycznych. Dominujący w debatach europejskich jest w tej chwili motyw oszczędności. Czeka nas jeszcze długa debata, żeby +przechylić+ to w stronę mocno zrównoważonego rolnictwa. Na razie przykro to powiedzieć, ale tradycyjne rolnictwo przegrywa z przemysłowym" - zaznaczył.

Wojciechowski pozytywnie ocenia nowego komisarza UE ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Phila Hogana. Z nadzieją patrzę na nowego komisarza ds. rolnictwa; myślę, że może być dobrym komisarzem - ocenił.

Hogan to centroprawicowy polityk z Irlandii. Od 25 lat był członkiem irlandzkiego parlamentu. Do lipca br. był ministrem środowiska, a teraz przyjął tekę komisarza.

Jak mówił, nowy komisarz dość dobrze zna problematykę rolną, ma też w tym zakresie wcześniejsze doświadczenie parlamentarne. "Mam nadzieję, że Hogan będzie bardziej otwarty na rolnictwo tradycyjne, takie, jakie chcielibyśmy widzieć w Europie" - dodał.

Zastrzegł jednak, że "kluczowe decyzje polityczne zapadają w ważnych sprawach na poziomie państw członkowskich". "To jest wielka rola aktywności rządów, niezależnie od tego, kto jest komisarzem" - podkreślił.

Wojciechowski mówił też o karach dla rolników za przekroczenie kwot mlecznych. "Rolnicy w Unii Europejskiej płacą kary za to, że wyprodukowali zbyt wiele mleka. Jedne z najwyższych kar płacą polscy rolnicy" - zaznaczył. "Kwotowanie mleka będzie zakończone niebawem w 2015 r. i nie ma żadnych racji, by te kary egzekwować od rolników. One powinny być umorzone" - dodał.

Europoseł PiS odniósł się też do sprawy obrotu ziemią w Polsce. "Kończy nam się okres ochronny na zakaz sprzedaży ziemi cudzoziemcom. (Teraz) cudzoziemcy mogą nabywać w Polsce ziemię, nieruchomości, ale tylko za zgodą Ministra Spraw Wewnętrznych" - zaznaczył. Jak mówił, ten okres ochronny w stosunku do obywateli UE kończy się 1 maja 2016 roku. "Każdy obywatel UE będzie mógł nabywać polską ziemię. Groźne jest to dla naszych rolników, bo są zbyt biedni, żeby stanąć do otwartej konkurencji z kapitałem często spekulacyjnym" - ocenił. Jego zdaniem pomóc w tym mogłoby zaostrzenie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego prowadzące do tego, że tylko "prawdziwi" rolnicy mogliby nabywać ziemię.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • Rolnik jg 2014-11-04 21:02:50
  APEL DO ROLNIKÓW
  OGÓLNOPOLSKI RUCH OBURZONYCH - RZECZPOSPOLITA OBYWATELSKA <kontakt@anprybak.pl> napisał:
  Szanowni Państwo, poniżej przesyłam Wam link do film obrazujący działalnoś ARiMR na terenie województwa dolnośląskiego, a także na terenie całe Polski. Dodatkowo w załączniku przesyłam Wam pismo, które wysłałem do Ministra Rolnictwa - Pana Marka Sawickiego, a także do Zastępcy Dyrektora Oddziału Regionalnego ARiMR we Wrocławiu - Pana Waldemara Reduch, w sprawie nieodpowiedzialnych działań wszystkich powiatowych oddziałów ARiMR w całe Polsce, a także Ministerstwa Rolnictwa pozbawiających polskiego rolnika dotacji finansowych z UE. Proszę o wnikliwą analizę i rozpowszechnianie tego w całym społeczeństwie rolników
  > > > > > > > > > http://youtu.be/lCA2g0KKs7g
  Pozdrawiam OGÓLNOPOLSKI RUCH OBURZONYCH RZECZPOSPOLITA OBYWATELSKA
  > > > > > > > > > Piotr Rybak
 • A. Krzak 2014-11-04 21:02:30
  ,,Z żywymi naprzód iść po życie sięgać nowe a nie w uwiędły lauru kiść z uporem stroić głowę" Tę strofę dedykuję Panu Januszowi Wojciechowskiemu. Może już się Pan Janusz zestarzał i pora pójść na emeryturę. Postępu nie da się zahamować a próba tworzenia z Polski ,,skansenu" nie jest w interesie kraju a szczególnie rolników. To biurokracja niszczy polskie i europejskie rolnictwo. Pan jak i wielu innych krzykaczy,miał swój udział w niszczeniu zrównoważonego rolnictwa. Ciągle jeszcze, biurokracja unijna i krajowa, niszczy to rolnictwo. To zakazy i nakazy rzucają kłody pod nogi rolnictwu. Żadne przepisy nie zastąpią rozsądku, wiedzy. Rolnictwo w szerokim tego słowa znaczeniu wymaga bardzo szerokiej wiedzy a nie tylko wyuczeniu kilku paragrafów.
 • Prawdziwy Polak 2014-11-04 17:09:02
  "tylko "prawdziwi" rolnicy mogliby nabywać ziemię"
  i Polska dla Polakow. Amen
 • Krzysiek222 2014-11-04 10:33:07
  otóż to jarki,a przynajmniej wynocha do trzeciego świata.Kraje wysokorozwinięte a taką wydaje się UE powinny zrozumieć ,że nie da się już bez szkody na zdrowiu populacji dalej brnąć w tym kierunku.Trzeba powrotu do tradycyjnej żywności bo przyszłe pokolenia nas będą przeklinać.
 • jarki 2014-11-04 09:09:06
  pa pa biotechnologie monsanto
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.0.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!