Oj działo się. Konkurencja była duża, ale daliśmy radę. „Farmer" już po raz trzeci wybrał i nagrodził innowacyjne produkty targów Polskie Zboża. To prestiżowe wydarzenie wzbudza emocje. Komisja konkursowa, w skład której wchodzą dziennikarze „Farmera" oraz „ciało profesorskie", czyli główny agronom targów - prof. Zenon Woźnica z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz dr Marek Gaworski z SGGW, miała twardy orzech do zgryzienia. W każdej kategorii: nawozy, środki ochrony roślin, nasiennictwo oraz technika rolnicza przyznaliśmy główne wyróżnienia.

Nawozy

Nasze uznanie zyskała Baza Siarkowo-Azotowa z Grupy Azoty Tarnów. Gama oferowanych przez nią nawozów, o zróżnicowanej zawartości azotu i siarki, kompleksowo pokrywa potrzeby polskiego rolnictwa. Jest to oferta w pełni rozwiązująca problemy niedoboru siarki w glebie oraz zaspokajająca zróżnicowane potrzeby w zakresie składników odżywczych, zwłaszcza w przypadku roślin siarkolubnych. Kwaśne deszcze padają coraz rzadziej. Jeszcze kilka lat temu mało kto mówił o siarce, raczej wskazywano na inne pierwiastki. Baza z Tarnowa jest zróżnicowana w zależności od potrzeb roślin uprawnych. Naszym zdaniem, jest to strzał w dziesiątkę.

Środki ochrony roślin

W tej kategorii starły się ze sobą przede wszystkim dwie firmy: Syngenta i Dow AgroScience. Zarówno Elumis Syngenty, jak i Mustang oraz Navigator oferowane przez Dow AgroScience są bardzo skuteczne. Co do tego byliśmy zgodni. Skoro ich skuteczność jest porównywalna, musieliśmy zwrócić uwagę na aspekty środowiskowe. Dlatego wybór padł na Elumis 105 OD. Łączy on w jednym produkcie dwie substancje: nikosulfuron i mezotrion. To produkt technicznie wygodny w stosowaniu i wyjątkowo bezpieczny dla kukurydzy.
- Preparat jest wygodny w stosowaniu, ponieważ dzięki nowoczesnej formulacji rolnik nie musi sam mieszać preparatu. Dodatkowo, produkt nie wymaga adiuwantu. Gratuluję firmie Syngenta tego produktu - powiedział prof. Zenon Woźnica z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.