Na wystawie, można zobaczyć jak wyglądała praca twórców - nie tylko aktorów, ale także reżyserów, scenografów czy charakteryzatorów.

Jak powiedziała w poniedziałek rzeczniczka muzeum Beata Ryń, ekspozycja nie tylko przybliża filmy, do których zdjęcia kręcono w skansenie w Tokarni, ale dokumentuje również wydarzenia z udziałem popularnych aktorów, dziejące się podczas Festiwalu Filmów i Spotkań Niezwykłych - imprezy odbywającej się od 4 lat w Muzeum Wsi Kieleckiej.

Na wystawie prezentowane są m. in. zdjęcia z planów takich produkcji jak: "Syzyfowe prace" Pawła Komorowskiego (2000 r.), "Śluby panieńskie" Filipa Bajona (2010 r.), "Papusza" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze (2013 r.), "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego (2016 r.), "Wyklęty" Konrada Łęckiego, którego premierę zaplanowano na marzec br.

"Wyklęty" to oparty na faktach film, o walkach zbrojnego podziemia niepodległościowego z "władzą ludową" w drugiej połowie lat 40. XX w.

W Tokarni powstawały też m. in. "Wiedźmin" Marka Brodzkiego i "Przedwiośnie" Bajona (obie produkcje z 2001 r.). Kręcone były tu również etiudy firmowe i rekonstrukcje historyczne do filmów dokumentalnych.

Filmowcy najczęściej wykorzystują w skansenie tzw. Sektor Świętokrzyski - część placówki z historycznymi obiektami pochodzącymi ze wsi sprzed ponad stu lat: budynkami gospodarczymi, chałupami, przydrożnymi kapliczkami. "Zachwycają się tą częścią parku z chwilą, kiedy tam wchodzą - ma ona specyficzne ukształtowanie terenu, a wygląd sektora można modyfikować dzięki dodatkowej scenografii. A jeśli w filmie potrzebny jest szlachecki dwór, to jest to najczęściej nasz dwór z Suchedniowa" - wyjaśniła rzeczniczka muzeum.

Dodała, że twórcy często odkrywają Tokarnię, podczas wizyt turystycznych.

Plenery parku etnograficznego w Tokarni wykorzystano też w m. in. realizowanej przez hinduskich producentów z Bollywood operze mydlanej "Veera" emitowanej od 2012 r. - fotografie z planu popularnego w Indiach serialu również można zobaczyć na wystawie.

Z kolei zdjęcia z Festiwalu Filmów i Spotkań Niezwykłych (odbywającego się wiosną głównie w Sandomierzu, a od 4 lat też w Tokarni) pokazują polskich aktorów podczas przedstawień teatralnych i spotkań autorskie. To m. in. Anna Polony, Emilia Krakowska, Joanna Trzepiecińska, Andrzej Seweryn, Krzysztof Globisz, Piotr Cyrwus.