- Funkcjonariusze CBA byli w siedzibie tej organizacji, by wykonać czynności zlecone przez Prokuraturę Rejonową Katowice-Południe - potwierdził w piątek 14 czerwca rzecznik CBA Jacek Dobrzyński.

Katowicka prokuratura po złożonym u niej doniesieniu bada prawdziwość oświadczenia majątkowego Serafina. - Zażądaliśmy stosownych dokumentów i zostały one przedłożone - powiedziała szefowa Prokuratury Rejonowej Katowice-Południe Elżbieta Mizeracka. Dodała, że postępowanie toczy się "w sprawie", nie przedstawiono żadnych zarzutów.

Główny wątek sprawy dotyczy pożyczki na kwotę 1,7 mln zł, którą prezes kółek miał udzielić swej organizacji w 2008 r. Według "Rzeczpospolitej" umowa tej pożyczki została spisana dopiero w lutym tego roku. Działacze organizacji, na których powołuje się gazeta twierdzą, że na kontach związku nie ma śladu, by Serafin owej pożyczki udzielił.

Informację o wizycie funkcjonariuszy CBA potwierdził także sam Serafin. - Nie było żadnego przeszukania, zatrzymywania dokumentów, wywracania biurek czy rekwirowania akt. Udostępniliśmy dokumenty uprawnionemu do tego organowi kontrolnemu. Nie mamy nic do ukrycia - zapewnił.

- Panowie otrzymali wszystkie wymagane dokumenty, dotyczące mojej pożyczki, mojej pożyczki, a nie dokumentów związku - zaznaczył. Według prezesa w tej sprawie nie można mówić o żadnych nieprawidłowościach, a umowa pożyczki została potwierdzona aktem notarialnym zawartym w grudniu 2008 roku.

Według "Rz" Serafin w ciągu czterech lat miał przelać sobie 3 mln zł z dotacji z resortu rolnictwa na przedstawicielstwo rolnicze w Brukseli. Polityk - dodała gazeta - tłumaczy, że właśnie w ten sposób zwraca sobie pożyczkę, której w 2008 r. udzielił swej organizacji. "Rz" napisała, że Serafin, który jest radnym wojewódzkim w śląskim sejmiku, nie wpisał do oświadczenia pożyczki udzielonej kółkom ani milionowych przychodów.

5 czerwca Serafin został wyrzucony z PSL za godzenie w dobre imię i wizerunek partii. Sam prezes kółek rolniczych uważa tę decyzję za bezprawną. Zamierza odwołać się do sądu cywilnego. Serafin, który od lat jest szefem Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, stał się w ciągu ostatnich miesięcy bohaterem kilku głośnych i kontrowersyjnych spraw.