Polska po raz pierwszy będzie gospodarzem sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. W wydarzeniu zaplanowanym od 2 do 12 lipca ma uczestniczyć ok. 2 tys. osób. Otwarcie sesji zaplanowano w Zamku Królewskim na Wawelu, a obrady będą się toczyć w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Członkowie Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO podejmować będą decyzje dotyczące dóbr kultury i przyrody na całym świecie.

Podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu, posłanka Gabriela Lenartowicz (PO) powiedziała, że podczas licowej sesji "UNESCO będzie rozpatrywało, czy aby nie dzieje się krzywda Puszczy Białowieskiej i czy nie należy wdrożyć postępowania o skreślenie jej z listy dziedzictwa i wprowadzenie na listę dziedzictwa w zagrożeniu".

- W związku z tym proszę o informację pani premier o działaniach rządu w kwestii zagrożenia skreśleniem Puszczy Białowieskiej z listy UNESCO i o rozważenie wprowadzenia do porządku obrad uchwały Sejmu w tej sprawie - mówiła. Dodała, że Platforma w środę złożyła do marszałka Sejmu projekt uchwały ws. obrony Puszczy Białowieskiej, wzywającą premier do podjęcia działań w tej sprawie.

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński odparł, że na lipcowej sesji UNESCO, zgodnie z decyzją Komitetu Światowego Dziedzictwa "nie będzie dyskutowana kwestia Puszczy Białowieskiej". - Trzeba wyjaśnić, że Puszcza nie jest nawet wpisana na listę zagrożonych pomników dziedzictwa, więc to co pani mówi, to wprowadzanie opinii publicznej w błąd - oświadczył.

Dodał, że obecnie, "nie ma żadnych zagrożeń, żeby Puszcza była pozbawiona miana światowego dziedzictwa".

W reakcji na te słowa, Sławomir Nitras (PO), przed ławami poselskimi, w których zasiadają posłowie Prawa i Sprawiedliwości, zostawił worek z trocinami. Następnie worek został przeniesiony przez Beatę Mazurek (PiS) obok miejsca Sławomira Neumanna (PO), który chwycił go i oddał marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu.

Organizatorem 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO z ramienia polskiego rządu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przygotowuje ją we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz władzami Krakowa.

Podobał się artykuł? Podziel się!