PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Gminy zwlekają z szacowaniem strat spowodowanych suszą

Gminy zwlekają z szacowaniem strat spowodowanych suszą Fot. Shutterstock

Autor: Hanna Jarosławska

Dodano: 06-08-2018 13:07

Tagi:

Okazuje się, że nie wszystkie gminy potraktowały obowiązek powołania komisji ds. szacowania strat wynikających z suszy poważnie. Rolnicy zastanawiają się, na jakiej podstawie straty mają być szacowane, skoro w większości gospodarstw zebrano już zboża i rzepak, a w wielu przypadkach zaorano także ścierniska.



Ponad 90 tys. gospodarstw, czyli ok. 2 ml hektarów upraw zostało dotkniętych suszą. Niedawno minął miesiąc, odkąd Minister Ardanowski zarządził powołanie w gminach komisji, które miałaby na celu oszacowanie na polach strat wynikających z braku opadów. Na podstawie sporządzonych protokołów rolnicy mieliby otrzymać adekwatne odszkodowanie. I trzeba przyznać, że idea jak najbardziej szczytna, o wiele gorzej z wykonaniem.

Doszły do nas informacje, że w wielu gminach na terenie całego kraju apel ministra został przez lokalne władze zupełnie zignorowany. Problemy zaczęły się od samego początku. Wójtowie przebywający na urlopach nie kwapili się, by oddelegować zadanie powołania komisji odpowiednim pracownikom administracji. Jeśli już doszło do ustalenia jej składu, często obowiązek szacowania trafiał na osoby nie mające żadnego pojęcia o produkcji roślinnej. Ignorancja władz w zakresie sprawnego szacowania strat jest wręcz skandaliczna. Gro rolników, pomimo tego, że minął miesiąc od wyznaczonego terminu składania wniosków, w dalszym ciągu nie doczekało się wizyty komisji, ba, nie otrzymali nawet żadnej informacji z gminy. W kilku gminach obowiązek szacowania strat padł na… rolników, którzy dostali zadanie udokumentowania strat na polach na swoich polach.

 - Wychodzę z założenia, że na pomoc nie ma co się nastawiać, jak nawet komisji szacunkowej nie było. – stwierdza zrezygnowana Anna Palczewska, rolniczka z Lubienia Kujawskiego.

 Drodzy Czytelnicy, czy Wy również spotkaliście się z podobnymi przypadkami? Czekamy na Wasze komentarze.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (13)

  • Rolas 2018-08-08 06:26:14
    @Wiki co prawda w oczy kole? U nas w pewnej gminie w powiecie Gostyń zawsze zaczyna się od Poniedziałku latanie z plackami bo ktoś miał w weekend imieniny. Racja że trzeba się nalatac po schodach aby wszystkich po kawałku poczęstować i pogadać. Co do suszy to dobrej woli jak piszesz nie ma i nic się rolnikowi nie należy więc się zwyczajnie zamknij i nie wmawiaj że rolnik coś bierze. A teraz wracaj na kawke bo dopiero środa:-)
    • Biala 2018-08-08 16:10:41
      Nasza gmina zatrudnienia pracownice, które posiadają gospodarstwa rolne biorą oczywiście dotacje unijne....
      Bardzo ciężko pracują odsyłając petenta z pokoju do pokoju... Bardzo dobrze żyje się na koszt podatnika.. .
  • czytacz 2018-08-06 21:48:01
    a gdzie jest napisane że gmina musi powołać komisje, to jest tylko dobra wola gminy , kto zapłaci urzędnikom i rolnikom z komisji za dodatkową pracę paliwo i materiały
    • Rolnik 2018-08-07 08:50:34
      Urzędas w gminie dostaje pensję. Pracuje przez 2 godziny dziennie, przez resztę czasu spija kawki, więc ma dosyć czasu w godzinach pracy żeby chodzić po polach. Jak się nie podoba niech złoży wypowiedzenie. Izbom rolniczym płacimy potężne pieniądze. W skali roku jest to kilka milionów na każde województwo, wiec też nie pracują za darmo. Urzędas jest dla rolnika. Jak mu się nie chce wypełniać swoich obowiązków należy go zwolnić, bo nie ma sensu utrzymywać darmozjadów, którzy nic nie robią.
      • wiki 2018-08-08 00:24:16
        Człowieku co ty piszesz jakie picie kawki, chyba nie masz pojęcia o pracy w Urzędzie. Pracownik dostaje pieniądze ale za swoje obowiązki które musi wykonać na bieżąco. Chodzić po polach i szacować straty a i tak musi przystosować się do odgórnych wytycznych. A kolejna sprawa KTO nam za to zapłaci.zostawanie w pracy po godzinach, a za cóż to My też mamy swoje życie osobiste rodzinne. Także takie komentarze typu picie kawki zostaw dla siebie. A ty siedzisz na d..... nic nie robisz, złożysz wniosek o susze i Ci się należy, a rolnik zwierzęta nic nie dostanie bo może je sprzedać ŻENADA!!!!!!
    • Biała 2018-08-07 10:23:45
      pracownicy gminy interesanta traktują jak zło konieczne, mają czas na wszystko (łażenie po sklepach, picie, kawy, palenie papierosów w czasie pracy) Świetnie być na utrzymaniu budżetu państwa i pierdzi
      eć w stołek...
  • Maciej 2018-08-06 18:43:09
    W naszej gminie komisja działa sprawnie. Jestem członkiem komisji z ramienia izby rolniczej. Rolnicy złożyli ponad 500 szacowanie zrobiliśmy w ciągu tygodnia odwiedzając tylko po jednym rolnik z każdej wioski (30 wsi). Od 3 tygodni piszemy protokoły z których jasno udostępniony przez wojewodę formularz Excel że rolnicy mający bydło czy inne zwierzęta otrzymują od 8do 31 % straty a same roślinne powyżej 50%. Jako delegat powiatowej rady izby rolniczej nie otrzymałem żadnej informacji żadnego przeszkolenia z strony izby czy wojewody jak szacowac i jak pisać protokoły. Ponad to wszystko dziś był mój 20 dzień w komisji czyli jakieś 150 godzin pracy za darmo kosztem mojego gospodarstwa i żniw. A to wszystko się skończy wielka pretensje rolników i wcale się nie dziwię że w takich warunkach komisje nie szacują bo nie ma komu.
    • kissmy... 2018-08-07 00:14:18
      Narzucanie poziomu strat z poziomu wojewody jest co najmniej dyskusyjne, o ile w ogóle legalne. Dzisiaj już wiem, że poziom strat 60% oceniłem zbyt optymistycznie...
  • adam 2018-08-06 17:14:28
    jakie straty można jeszcze szacować jak już wszystko w stodole
  • ODR 2018-08-06 17:08:13
    Mam info po cichu że i tak nic nie dostaniecie. Tylko nieliczni tak dla propagandy że coś dali.
  • kissmy... 2018-08-06 16:15:15
    Sprawa jest prosta, składa się wniosek na piśmie i już. Samorządowcy zbywają, ale gdzie są izby i ODRy?
  • Marcin 2018-08-06 16:04:44
    U nas wszystko wyszacowane ,czekamy na konkrety ze strony ministra.
  • bamber 2018-08-06 15:49:56
    Gmina Pogorzela w Urzędzie mówią że suszy nie ma.