Gotowanie na polanie w sierpeckim skansenie czyli sposób na udaną majówkę dla rolników z Mazowsza i nie tylko. – Przed nami piękna majowa niedziela pod znakiem mazowieckich tradycji i przysmaków. To znakomita okazja, aby oderwać się od codzienności, przyjechać do Sierpca i wspólnie z rodziną czy przyjaciółmi miło spędzić czas – podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

 

„Gotowanie na polanie” to impreza, której celem jest popularyzowanie mazowieckich tradycji. Głównym punktem programu będzie konkurs „Najsmaczniejsza potrawa mazowiecka”, w którym swoje umiejętności kulinarne zaprezentują producenci produktów tradycyjnych i regionalnych, koła gospodyń wiejskich oraz właściciele gospodarstw agroturystycznych. Potrawy oceniane będą w 8 kategoriach: zupy, potrawy jarskie i półmięsne (m.in. paszteciki, kluski, krokiety, pierogi), potrawy mięsne, przetwory mięsne (m.in. kiełbasy, kaszanki, smalce, szynki), przekąski ciepłe i zimne (m.in. sery, galarety, pasztety), przetwory warzywne i owocowe, ciasta i napoje.

W jury zasiądzie m.in. znany kucharz Robert Sowa, szef kuchni warszawskiego Hotelu Jan III Sobieski oraz jeden z gospodarzy programu „Dzień Dobry TVN”. Będzie to również okazja do spróbowania potraw przez niego przygotowanych. Robert Sowa ugotuje bowiem coś specjalnego w przygotowanej na tę okazję kuchni polowej.

Przez cały dzień na polanie sierpeckiego skansenu będzie paliło się ognisko, przy którym uczestnicy imprezy będą mogli upiec np. kiełbaski. Ponadto każdy będzie mógł zwiedzić najciekawsze obiekty skansenu: zagrody, kościół, kaplicę i wiatrak. W zagrodach odbędą się pokazy rzemiosła i rękodzieła ludowego: kowalstwa, tkactwa, plecionkarstwa, haftu, papieroplastyki, rzeźby i wikliniarstwa. Zwiedzający będą mogli na własne oczy zobaczyć, jak dawniej wyglądały codzienne zajęcia gospodarskie – chociażby ubijanie masła w kierzance, wirowanie śmietany za pomocą centryfugi, pranie i maglowanie bielizny czy też przędzenie wełny na kołowrotku.