O pomoc w zorganizowaniu płaszczyzny naukowej dyskusji niezależnych ekspertów ws. Puszczy Białowieskiej zaapelowali w poniedziałek przedstawiciele Komitetu Biologii Środowiskowej i Ewolucyjnej Polskiej Akademii Nauk (KBŚiE PAN) w liście otwartym do wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina. Wyrazili przy tym głębokie zaniepokojenie brakiem merytorycznego, naukowego dyskursu na temat skutecznej ochrony Puszczy Białowieskiej.

- Nie chciałbym, by Puszcza Białowieska padła ofiarą ideologicznej niejednoznaczności czy zaciekłości ze strony skrajnych środowisk ekologicznych, natomiast ze światem poważnych naukowców na pewno warto dyskutować. Będę rozmawiał z ministrem (środowiska Janem) Szyszką i proponował mu zorganizowanie naukowej dyskusji ws. Puszczy Białowieskiej - zapowiedział w rozmowie z PAP minister Gowin.

Wicepremier podkreślił jednak, że według niego "więcej racji w tym sporze ma pan minister Szyszko". - Jest wiele przykładów, chociażby w Niemczech czy na Słowacji, że pozostawienie przyrodzie pola do tego, by sama przezwyciężyła zagrożenia, często kończy się fatalnie - zauważył.

W liście do Gowina przedstawiciele KBŚiE PAN napisali m.in.: "Apelujemy do Pana (...) o utworzenie platformy, na której mogłaby się odbyć poważna merytoryczna dyskusja z udziałem niezależnych ekspertów - uczonych o międzynarodowej renomie". Według nich "rozwiązanie kryzysu narastającego wokół Puszczy Białowieskiej nie będzie możliwe bez odwołania się do opinii bezstronnych ekspertów z kraju i z zagranicy, zaproszonych do jej wydania wyłącznie na podstawie merytorycznych kryteriów".

Jarosław Gowin poproszony przez PAP o komentarz w sprawie tej propozycji, powiedział, że nie zna treści listu, ale "każdego typu inicjatywa, by budować płaszczyznę porozumienia i żeby wsłuchiwać się w głosy ekspertów, jest ważna". - Będę rozmawiał na ten temat z ministrem środowiska Janem Szyszką - zadeklarował.

W liście otwartym przedstawiciele KBŚiE PAN pisali też: "Z dużym niepokojem stwierdzamy, że działania ministra środowiska odnoszące się do Puszczy Białowieskiej nie znajdują obiektywnego wsparcia w rezultatach najnowszych badań naukowych i grożą nieodwracalną utratą jej walorów przyrodniczych".