Zdaniem ministra nauki i szkolnictwa wyższego zwolennicy i przeciwnicy ministra Szyszki powinni "skrzyżować argumenty". "Nie wiem czy pan minister się na to zdecyduje, ale wydaje mi się, że warto rozmawiać ze środowiskiem akademickim" - powiedział dziennikarzom we wtorek w Krakowie Jarosław Gowin.

Jak dodał, przykładem na to, że rozmowa ze środowiskiem akademickim to dobre rozwiązanie, są prace nad projektem nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i o nauce. "Ta ustawa powstaje w szerokim dialogu ze środowiskiem akademickim. Wiem, jak duża była nieufności po stronie środowiska akademickiego na początku, ale udało się tę barierę przełamać. Mam nadzieję, że w podobny sposób dojdziemy do porozumienia ws. Puszczy Białowieskiej" - zaznaczył wicepremier.

Gowin zapowiedział, że będzie rozmawiał z ministrem środowiska o propozycji zorganizowania naukowej dyskusji ws. Puszczy Białowieskiej. To reakcja wicepremiera na wystosowany do niego przez naukowców z PAN apel o dialog. Przedstawiciele PAN w liście do Gowina wyrazili głębokie zaniepokojenie brakiem merytorycznego, naukowego dyskursu na temat skutecznej ochrony Puszczy Białowieskiej.

Sprawa Puszczy Białowieskiej jest jednym z tematów, którymi w środę rano będzie się zajmował Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO, podczas 41. sesji w Krakowie. Obradujący poświęcą czas Puszczy Białowieskiej podczas przeglądu stanu zachowania obiektów z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W planie sesji nie ma dyskusji na temat puszczy. Na obradach w Krakowie Komitet ma zdecydować o przełożeniu dyskusji o Białowieży na sesję za rok. Komitet ma też podjąć decyzję o ponownym wysłaniu do puszczy ekspertów i wezwać do zaprzestania wycinki.

Temat Puszczy Białowieskiej ściągnął we wtorek przed Centrum Kongresowym ICE Kraków, gdzie trwają obrady UNESCO, dwie demonstracje: obrońców Puszczy Białowieskiej oraz leśników i zwolenników ministra Jana Szyszki.

Resort środowiska poinformował we wtorek, że minister Jan Szyszko na 8 lipca zaprosił do Puszczy Białowieskiej członków Światowego Komitetu Dziedzictwa UNESCO. Jak poinformowano, "będzie to doskonała okazja do zaprezentowania Puszczy jako dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego" i do tego, aby uczestnicy 41. sesji UNESCO na własne oczy "mogli przekonać się o istnieniu potrzeby prowadzenia czynnej ochrony przed gradacją kornika drukarza, który zagraża puszczańskim siedliskom".