Według Andrzeja Skolmowskiego- wiceprezesa Grupy Azoty, w trzecim kwartale nieznacznie zmniejszyła się rentowność produkcji nawozów w skutek spadku ich cen. Ceny nawozów azotowych spadły średnio o 8-9 proc. rok do roku, a ceny siarczanu amonu, przy jego nadpodaży na rynku światowym, prawie 20 proc. Nawozy wieloskładnikowe staniały w tym czasie średnio o 13 proc.

W tym samym czasie spadły jednak także ceny surowców energetycznych- gazu (15 proc. rok do roku) i węgla (5-6 proc.) oraz energii elektrycznej (10-12 proc.), a także surowców do produkcji nawozów wieloskładnikowych, czyli fosforytów i soli potasowej ( średnio o 25 proc.). Przedłużone na kolejne 5 lat zostało także obowiązywanie ceł antydumpingową na saletrę amonowa z Rosji. Ograniczyło to spadek rentowności produkcji nawozów.

Zarząd Grupy Azoty przewiduje w najbliższym czasie otwarcie dużych przetargów na zakup mocznika przez Indie, Pakistan i inne kraje Azji oraz zamknięcie tzw. okienka celnego w Chinach. Będzie to skutkowało globalnym deficytem mocznika w końcu br. i wzrostem jego cen. Trwać będzie też rozpoczęty już wzrost cen nawozów saletrzanych w Europie. Można tez spodziewać się przesunięcia zakupów nawozów przez rolników na wiosenne aplikacje z czwartego kwartału br. na pierwszy kwartał 2015 r., spowodowane oczekiwaniem na wzrost cen płodów rolnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!