PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Grupa Azoty oddaje do użytku inwestycje warte 460 mln zł

Grupa Azoty oddaje do użytku inwestycje warte 460 mln zł

8 lipca br. w Puławach przekazano uroczyście do użytkowania pierwszą tej klasy w Europie i trzecią na świecie Instalację Odsiarczania Spalin w technologii mokrej amoniakalnej oraz dwie inwestycje w ramach Nowego Kompleksu Nawozowego - Instalację do produkcji nawozów płynnych z dodatkiem siarki (PULASKA®, RSM®S) oraz Centrum logistyczne dla nawozów granulowanych - informuje Grupa Azoty Puławy S.A.Łączne nakłady to prawie 460 mln zł. W przyszłym roku do użytku oddane zostaną także kolejne inwestycje będące w zaawansowanej fazie realizacji: Instalacja do Produkcji Nawozów Granulowanych (PULGRANŸ, PULGRANŸS), wchodząca w skład Nowego Kompleksu Nawozowego oraz Stokaż Amoniaku o budżecie 108,5 mln zł - podaje Grupa Azoty.

- Puławy udowodniły dziś po raz kolejny, że polska chemia może być i jest innowacyjna, że inwestycje proekologiczne mogą przynosić dodatkową wymierną wartość, że dążenie do doskonałości w świadczeniu usług i nowe produkty realizowane są w trosce
o dobro naszych klientów. Ten skok jakościowy świetnie wpisuje się w wizję strategii konkurencyjnej Grupy Azoty - powiedział podczas uroczystości Paweł Jarczewski, Prezes Grupy Azoty.

Jak informuje Grupa Azoty, nowa Instalacja Odsiarczania Spalin jest jedną z pierwszych na świecie instalacji w technologii mokrej amoniakalnej. Inwestycja zredukuje emisję zanieczyszczeń z elektrociepłowni do atmosfery o ponad 80 proc. Produktem ubocznym przy tej technologii będzie siarczan amonu, który znajdzie zastosowanie w produkcji nawozów z siarką w ramach Nowego Kompleksu Nawozowego.

- Nawozy pochodzące z nowych inwestycji to nasza odpowiedź na zbadane wcześniej potrzeby rynku rolnego w środkowej Europie. Przeprowadzone pod egidą PUŁAW badania potwierdziły potrzebę wzbogacenia gleby w siarkę. Nasze nowe nawozy płynne, a wkrótce również granulowane, zapewnią ten ważny dla wielu upraw pierwiastek. - powiedział Marian Rybak Wiceprezes Grupy Azoty Puławy S.A.

W skład oddanej do użytku instalacji do produkcji nawozów płynnych z dodatkiem siarki wchodzą cztery zbiorniki o łącznej pojemności ponad 20 tys. m3 (na 24 tys. ton nawozów), oraz stanowiska do załadunku nawozów płynnych na pociągi i autocysterny o łącznej wydajności 550 m3 na godzinę. Główne produkty, które będą wytwarzane w ramach nowej instalacji to: PULASKA, która jest mieszaniną roztworu mocznika 80 proc. i siarczanu amonu 42 proc.; roztwór mocznika 40 proc. i 45 proc.; RSM S, będący mieszaniną nawozu PULASKA i RSM; RSM 28 proc. i 30 proc.

Wkrótce zostaną oddane do użytku kolejne dwa zbiorniki o łącznej pojemności 17 tys. m3.

Ukończono także realizację Nowego Centrum Logistycznego - części nowej wytwórni do produkcji nawozów granulowanych na bazie mocznika i siarki. Nowy obiekt wyposażony jest w nowoczesną pakownię o łącznej zdolności załadowczej ponad 240 ton/h i magazyn, który może pomieścić nawet 13 000 ton nawozów.

Głównymi celami realizacji projektów inwestycyjnych w Grupie Azoty Puławy S.A. jest zwiększenie efektywności produkcyjnej przy spełnianiu najwyższych standardów jakości i troski o środowisko naturalne.

Konsekwentnie od lat inwestując w rozwiązania proekologiczne Grupa Azoty Puławy S.A. znacząco zredukowała zanieczyszczenia emitowane do powietrza oraz zanieczyszczenia ściekowe. Od 1985 roku Spółka zredukowała zanieczyszczenia pyłowe aż o 94 proc., zanieczyszczenia ściekowe o 70 proc., a zanieczyszczenia gazowe o 53 proc. Oddawana do użytku nowa Instalacja Odsiarczania Spalin obniży koncentrację stężeń SO2 z 3000 mg/ m3 do poziomu poniżej 200 mg/m3.

Ważnym zadaniem poprawiającym efektywność produkcji jest zakończona 28 czerwca br. inwestycja dotyczącą nowej turbosprężarki powietrza, podnoszącej sprawność produkcji amoniaku na Wydziale Amoniaku II w Zakładzie Nawozów. Koszt tej inwestycji to 24,5 mln zł.

Nowa turbosprężarka o wydajności 45 000 Nm3/h, zastąpi dwie mniej wydajne i wyeksploatowane turbosprężarki parowe. Zapewni ona potrzebną ilość powietrza dla dwóch (z trzech) linii produkcyjnych Amoniaku II, umożliwiając osiągnięcie pełnego obciążenia tych jednostek, jak również stworzy w tym węźle warunki do intensyfikacji zdolności produkcyjnej o 15 proc.

Inwestycja ta łączy się z efektami zrealizowanych wcześniej projektów przebudowy instalacji usuwania CO2 z gazu do syntezy amoniaku na trzech jednostkach. Realizacja tych projektów umożliwi intensyfikację produkcji gazu syntezowego o 15 proc., a tym samym zwiększenie produkcji amoniaku i zmniejszenie wskaźników zużycia surowców i półproduktów - informuje Grupa Azoty.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • chemiczny 2013-07-09 11:30:18
    kto za to zapłaci? oczywiście, że zakłady za to zapłacą (+ pewnie wsparcie z UE), a rolnicy zyskają lepszej jakości nawozy, trzeba sobie powiedzieć szczerze im więcej inwestycji w polskiej chemii tym lepiej dla odbiorców końcowych czyli rolników, im większe pieniądze inwestowane w przemysł nawozowy tym większe zyski rolników!
  • hehe 2013-07-08 23:26:35
    wiecie kto za to zaplaci :>
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.196.110.222
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!