Na co dzień nie dostrzegamy naszych silnych związków z chemią. Tymczasem stykamy się z nimi w domu, pracy, szkole i na podwórku. Wykładziny podłogowe (PVC) i ścienne, meble wykonane z płyt laminowanych, urządzenia sanitarne w łazience i kuchni, sprzęt gospodarstwa domowego oraz różnego rodzaju opakowania (polietylen) to tylko niewielka część produktów otrzymanych przy wykorzystaniu osiągnięć nauk chemicznych. Dochodzą do tego ubrania, dywany, pościel i cała gama tkanin wykonanych z włókien sztucznych i syntetycznych, takich jak: wiskoza, nylon, elana, anilana czy sztuczny jedwab. Nie można także zapomnieć o środkach higieny osobistej, kosmetykach, mydłach, proszkach do prania, lekach, środkach spożywczych i zapachowych, proszkach do pieczenia i mnóstwie innych produktów.

Na początku XXI w. trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie gospodarki i społeczeństwa bez produktów przemysłu chemicznego. Jak widać, chemia jest stale obecna w naszym życiu, również istnienie działów przemysłów byłoby niemożliwe bez wykorzystania chemii. Zaliczamy do nich chociażby przemysł budowlany, samochodowy, metalurgiczny, maszynowy, elektroniczny, farmaceutyczny oraz rolnictwo z nawozami i środkami ochrony roślin.

- Firma BASF organizuje wystawę "Rynek Innowacji 2013", by unaocznić światu znaczenie innowacji chemicznych dla przyszłości naszej planety.

Fakt, że wystawa pokazywana jest w Polsce, dowodzi rosnącego znaczenia tego rynku dla firmy - powiedział do zwiedzających Dirk Elvermann, prezes BASF Polska.

W Europie - poza Warszawą, wystawa była prezentowana jedynie w Brukseli. Na innych kontynentach pokazano ją m.in. w Detroit, Sao Paulo, Szanghaju, Bombaju, Tokio i Seulu.

Ostatnim etapem jej wędrówki będzie stolica Turcji - Stambuł. Na 10 stoiskach korporacyjnych i 4 lokalnych BASF przedstawił swoje nowatorskie rozwiązania zastosowania chemii w różnych dziedzinach życia, które umożliwiają bardziej oszczędne gospodarowanie zasobami naturalnymi i energią. Pokazano m.in. biodegradowalne tworzywa sztuczne mogące znaleźć zastosowanie jako opakowania.

Skierowane jako odpad do kompostowni, są tam mikrobiologicznie rozkładane w ciągu zaledwie 2 tygodni.

Można było zobaczyć bardzo lekkie i wydajne organiczne baterie słoneczne służące do produkcji energii elektrycznej, urządzenia do magazynowania CO2, najnowszej generacji materiały budowlane oraz inteligentny samochód. Zaprezentowano też kilka nowinek, które już wkrótce powinny trafić do rolnictwa.