PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Inspektor Ochrony Danych Osobowych: Rolnicy nie są bezbronni

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych podpowiada, jak rolnicy mogą kontrolować Agencję Nasienną – informuje Opolska Izba Rolnicza.Agencja Nasienna w Lesznie powstała w oparciu o ustawę z 2003 o ochronie prawnej odmian roślin. - Od rolników wymaga deklaracji, jakie odmiany stosują , ale też sięga również po bardziej szczegółowe dane, nawet związane z wielkością i numerami działek, itd. Rolnicy z całego kraju już od roku zauważają ten problem, ale najbardziej zdecydowane działania podjęła Izba Rolnicza w Opolu - podaje OIR. Główny Inspektorat Ochrony Danych Osobowych ustosunkował się do tych praktyk.

- GIODO wskazuje, że już istniejąca ustawa, przyznaje osobie, której dane dotyczą, szereg uprawnień. Wśród nich znajduje się m.in. prawo do kontroli przetwarzania danych, które jej dotyczą, zawartych w zbiorach danych, a zwłaszcza prawo do uzyskania wyczerpującej informacji, czy taki zbiór istnieje, oraz do ustalenia administratora danych, adresu jego siedziby i pełnej nazwy, a w przypadku gdy administratorem danych jest osoba fizyczna - jej miejsca zamieszkania oraz imienia i nazwiska. Ponadto, rolnicy mają prawo do uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych zawartych w takim zbiorze - pisze OIR.

Inspektorat podpowiada, że art. 33 ustawy precyzuje, iż na wniosek osoby, której dane dotyczą, administrator danych jest obowiązany, w terminie 30 dni, poinformować o przysługujących jej prawach oraz udzielić, odnośnie do jej danych osobowych, informacji, o których jest mowa w art. 32 ust. 1 pkt 1- 5a. Na wniosek osoby, której dane dotyczą ww. informacji udziela się na piśmie.

- Z powyższego wynika, iż prawo do kontroli procesu przetwarzania danych osobowych, zgromadzonych w określonych zbiorach, podmioty danych (osoby, których dane dotyczą) winny w pierwszej kolejności realizować przed administratorem danych osobowych. Weryfikacja prawidłowości działania administratora danych w tym zakresie może się następnie odbywać w drodze stosownego postępowania przed Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych - przytacza Opolska Izba Rolnicza.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • jasiek 2012-08-17 20:59:06
    a jak jest z numerami na kolczykach zwierząt, bo słyszałem , że to te numery też są danymi osobowymi rolnika
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.85.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!