Konkurs na najlepsze projekty ogłosił dzisiaj urząd marszałkowski w Białymstoku. Wnioski można składać do 15 października 2012 r.

Pieniądze można zdobyć na budowę i rozbudowę infrastruktury, która będzie uzupełnieniem do głównej, tzw. szkieletowej sieci szerokopasmowego internetu, jaka ma powstać w Podlaskiem dzięki unijnej dotacji z programu Rozwój Polski Wschodniej - wyjaśniła Izabela Smaczna-Jórczykowska z urzędu marszałkowskiego w Białymstoku.

Poinformowała, że pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) posłużą do przygotowania infrastruktury i punktów dystrybucyjnych do przesyłania i rozdysponowania szerokopasmowego internetu na poziom lokalny. - Jest to tak zwana średnia mila - dodała.

Urząd marszałkowski podkreśla, że przewidziane jest już teraz zwiększenie puli pieniędzy na konkurs, jeśli tylko pojawią się dodatkowe środki z oszczędności w programie. Smaczna-Jórczykowska nie podała jednak jeszcze, jaka to może być kwota.

Na projekt związany z budową głównej, szkieletowej sieci szerokopasmowego internetu Podlaskie ma z programu Rozwój Polski Wschodniej 252,3 mln zł. 197,6 mln zł z tej kwoty to dotacja z UE, 5 proc. - 10,4 mln zł to wkład własny samorządu województwa podlaskiego, pozostałe środki stanowi dotacja z budżetu państwa. Trwa przetarg, który wyłoni firmę, która zbuduje tę sieć szkieletową.

W ramach tej sieci w województwie podlaskim ma powstać około 2 tys. km sieci światłowodowej (1,88 tys. km) oraz 178 tzw. punktów dystrybucyjnych w każdej podlaskiej gminie. Ma powstać 8 tzw. węzłów szkieletowych: w Białymstoku, Grajewie, Hajnówce, Łomży, Siemiatyczach, Sokółce, Suwałkach i Wysokiem Mazowieckiem, od których odchodzić będzie 180 węzłów - centrów dystrybucyjnych. Władze województwa podkreślają, że od tej sieci samorządy i firmy muszą dalej rozwijać infrastrukturę, by doprowadzić ją do odbiorców.

Podobał się artykuł? Podziel się!