W Puławach, gdzie prowadzone są nieprzerwanie obserwacje meteorologiczne od 140 lat, tak niskich opadów atmosferycznych nie stwierdzono od 1871 roku. Suma opadów tegorocznej jesieni wynosiła 28 mm, poprzedni rekord niskich opadów odnotowano 52 lata temu, kiedy w jesieni 1959 roku opady atmosferyczne wynosiły 31 mm. Bardzo niskie opady zanotowano również w 1951 roku, wynosiły one 34 mm – mówi portalowi farmer.pl dr hab. Doroszewski.

Z powodu niedoborów wody prognozowane są straty w plonach roślin ozimin. - Na podstawie prognoz opracowanych przez IUNG-PIB w Puławach na 1 grudnia 2011 roku, przewiduje się, że straty powstałe w wyniku znacznych niedoborów opadów wystąpią głównie na obszarze Polski południowo-wschodniej i środkowej, w woj.: lubelskim, mazowieckim, świętokrzyskim, łódzkim, wielkopolskim i w północnej części woj. podkarpackiego i małopolskiego – dodaje dr hab. Andrzej Doroszewski.

Zdaniem specjalisty spadek plonu żyta wyniesie 3 proc., pszenicy ozimej – 2 proc., a rzepaku – 1 proc. Na szczęście te spadki nie są tak bardzo wysokie.
Podobał się artykuł? Podziel się!