PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Izby rolnicze – pomoc dla ministra czy samorząd rolników?

Izby rolnicze – pomoc dla ministra czy samorząd rolników?

Zarzut niesamodzielności niedawno postawił izbom KZRKiOR, dodając, że izby są zależne finansowo i decyzyjnie od państwa. Czy izby rolnicze są zatem samorządem rolników, czy raczej prawą ręką ministra?Wniosek KRIR o członkostwo w COGECA odrzucony z powodu weta KZRKiOR – alarmowała niedawno izba. Wniosek złożony w dniu dzisiejszym miał formę bezczelnego spisku i działań przeciwko KZRKIOR – odpowiadały kółka.

Niezależnie od tego sporu warto zatrzymać się nad jednym z zarzutów postawionych izbom przez kółka:

„Izby Rolnicze są obowiązkowym samorządem rolniczym, gdzie w mocy ustawy każdy rolnik jest jej członkiem i nie ma możliwości wystąpienia z Izb rolniczych. Pieniądze na funkcjonowanie Izby Rolniczej w całości pochodzą z budżetu państwa zatem nie ma żadnego powodu prawnego ani statutowego inicjatywa Izb Rolniczych o przystąpieniu KRIR do struktur COGECA. Zarówno COPA jak i COGECA   w swoich statutach nie dopuszczają reprezentacji rolników, których działalność ograniczają przepisy państwa. W przypadku Izb Rolniczych Minister Rolnictwa, Wojewoda może uchylać wszystkie uchwały i decyzje co jednoznacznie czyni je zależnymi od państwa” – napisały kółka w oświadczeniu.

Prosiliśmy Ministerstwo Rolnictwa o ustosunkowanie się do tego zarzutu.

Jaka jest opinia ministerstwa na temat sposobu finansowania organizacji reprezentujących rolników w Copa Cogeca? Czy ministerstwo przedstawi własny projekt rozwiązania tego problemu? Czy organizacje te mają zapewnione finansowanie w 2015 r.? I jak ministerstwo skomentuje zarzuty stawiane przez kółka izbom rolniczym? – pytaliśmy.

Odpowiedź jest następująca:

„W dniu 15 stycznia br. do Marszałka Sejmu RP został wniesiony przez posłów Klubu Parlamentarnego PSL poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o izbach rolniczych oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten zakłada m.in. dofinansowanie z budżetu państwa, w formie dotacji celowej, kosztów związanych z uczestnictwem izb rolniczych, związków zawodowych rolników indywidualnych oraz społeczno-zawodowych organizacji rolników w ponadnarodowych organizacjach rolniczych reprezentujących interesy zawodowe rolników indywidualnych wobec instytucji Unii Europejskiej w latach 2015-2020.”

Ministerstwo nie odpowiada, czy poprze ten projekt, czy też zamierza przedstawić własny.

Natomiast w sprawie zarzutu niesamodzielności izb, wyjaśniono:

„Zasady gospodarki finansowej izb rolniczych określa rozdział 5 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o izbach rolniczych (Dz. U. 2002.101.927 z póź. zm.), natomiast rozdział 7 ww. ustawy opisuje nadzór sprawowany nad działalnością izb. Zgodnie z przepisami tej ustawy nadzór nad samorządem rolniczym sprawowany jest na podstawie kryterium zgodności z prawem. Wojewoda może stwierdzić nieważność uchwał organów izby, w drodze decyzji administracyjnej, którą zarząd izby może zaskarżyć do sądu administracyjnego.” 

Na działalność izb rolniczych przeznaczane jest  2 proc. podatku rolnego. W 2013 roku z tytułu podatku rolnego wpłynęło do budżetu państwa 1 634 452 210,23  zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (12)

 • sawicki 2015-05-19 07:58:44
  Tu nic nie trzeba wymieniać tu trzeba rozgonić darmozjadów.
 • rolnik 2015-05-19 07:25:20
  To fakt że wybór na tym forum byłby bardziej logiczny i sprawiedliwy niż przyszłe wybory .
  Pamiętajmy także komu pomagają Izby , gdy doszło do konfrontacji ze złotoustym ministrem , gdy rolnicy musieli upomnieć się na ulicach Warszawy to kogo posłuchały izby rolnicze ?> Wierząc w ciemno podskakiwali jak im Sawicki karze . Ktoś powie że taka rola związków by negocjować a nie robić burd tylko trzeba przedstawić kilka faktów które przybliżą działania związków . Gdy Izdebski postawił postulaty leniwemu Sawickiemu ten wszystko rozciągał w czasie . Odciągną spotkanie z rolnikami a gdy do niego doszło stwierdził że ich nie spełni . Co powinny zrobić związki rolnicze ? opuścić salę a zostali niby negocjować . Co z tego wynikło ? to że Sawicki stwierdził że ustalenia potrwają do 20 lutego , 20 lutego stwierdził że trzeba jeszcze miesiąca , 20 marca nadal nie skończono negocjacji i niby pracowano w zespołach nad problemami . Dziś sprawa przyschła , negocjatorzy zachowali ciepłe posadki papugując Sawickiego a teraz chcą wziąć udział w wyborach by nadal grzać ławę !? Leśne dziadki są nie tylko w PKW teraz proponuję by pójść na te wybory i zagłosować ale nie na tych którzy są tam od lat ale wymienić kadrę bo przecież idzie nowe .
 • Rolnik Wielkopolski 2015-05-19 00:59:14
  .
  Izby Rolnicze są bowiem tylko Samorządem i to Samorządem ale rolniczym, aż wstyd z
  niespełna 4 % reprezentacją wybierana w wyborach powszechnych, bezpośrednich, nie mówiąc o
  demokratycznych bo do nich daleka droga ponieważ wszystkich rolników ustawowo wbrew
  Konstytucji RP art. 2 oraz art 58 ust.1 a także art. 59 zmuszono do bycia członkiem nie dając
  możliwości decydowania o swoim osobistym życiu. Ponadto jako Samorząd wybierany w
  wyborach bezpośrednich i powszechnych winien służyć rolnikom i przed nimi powinien być
  rozliczany i kontrolowany, a czy tak w rzeczywistości jest ?. Nadzór nad działalnością
  sprawowany jest zgodnie z Ustawą Dz. U. Z 2014 roku poz. 1079 art. 47 ust.1 -
  administracyjnie przez Ministra Rolnictwa, w województwach przez wojewodów co czyni je
  zależne w podejmowaniu decyzji od Państwa. W tym miejscu należy zastanowić się tez nad
  progiem wyborczym dla osób zasiadających w Izbach Rolniczych brak progu minimalnego jest
  niedopuszczalny, powinien on wynosić co najmniej 20 % wówczas wybrane osoby w rzeczywisty
  sposób mogły by reprezentować społeczność lokalną rolników. Nieprawidłowe postępowanie samego Pana
  Szmulewicza a także Zarządu RKIR tak na szczeblu Krajowym jak i międzynarodowym będąc
  członkiem COPA – Organizacji zrzeszającej rolnicze związki zawodowe a nie samorządowe.
  Złożony przez Izby Rolnicze wniosek o przystąpieniu do COGECA Organizacji Społecznej a nie
  Związkowej naraził tylko na śmieszność same Izby Rolnicze ale i POLSKICH ROLNIKÓW. Copa jak i Cogeca nie dopuszczają reprezentacji rolników, których działalność ograniczają przepisy państwa.Czyżby to jest i nadal ma być "Przewodnia siła chłopska" Sługusy ministerialno - rządowe dla pozoru i tumanienia chłopa tego krótkowzrocznego nie potrafiącego logicznie myśleć, analizować pewnych zdarzeń. I tutaj nasuwa się pytanie - co Tobie a odnoszę się do tych co tak gorliwie za takim tworem optują Izby zrobiły chociażby dobrego w tym kraju jakim jest Polska biorąc rolnictwo. Co zrobił taki Walkowski jako prezes WIR a przede wszystkim jako poseł ano to, że mamy taką samą akcyzę paliwową jaką mieliśmy, a to tylko taki drobny na pozór przykład - KOALICJANT - komu się przysłużył? O jakiej demokracji mówimy,kiedy Związki Zawodowe zrzeszone w brukselskiej organizacji muszą rozliczać się z otrzymanych dotacji budżetowych na działalność ponad narodową przed jaśnie panującym "sługą brodziatym". Jakim jest aktualnie najwyższy Akt Prawny a w nim zapisy i tego należy przestrzegać jak i również Ustawy Dz.U. z 1982 r Nr 32 poz.211. Proszę się zainteresować i zajrzeć do tych aktów prawnych i mieć spojrzenie i to prawidłowe przed dniem 31 maja 2015 roku
 • kujawiak 2015-05-13 22:54:19
  Wielko Polanie nie dajcie się oszukiwać przez tych co własnej sprawy tylko pilnują i srebrniki liczą każdego miesiąca na koncie z naszych podatków a nic nie robią przez 4 lata a teraz nagle zbawcy narodu Chłopi nie bądźcie naiwni wybierzcie nowych nie z układu Pozdrawiam Kujawiak
 • Kujawiak 2015-05-13 22:47:27
  Izba Rolnicza w Kujawsko pomorskim to wzajemna adoracja Prezes Kierzek Pani powiatowa Regina Ostrowska i jeszcze paru oni tylko sobie ciepłe stołki ułożyli a chłopa w dupę kopnęli na żadnych protestach niebyli a jak ostatni protest producentów trzody był to pani jaśnie wielmożna Ostrowska pokazała się bo wybory się zbliżają a przez 4 lata jej nie było życzę takich wybranych obrońców Polskiej Wsi
 • Głos rolniczy 2015-02-19 22:03:00
  Izby rolnicze są potrzebne. We Francji i Niemczech są bardzo silne i wpływowe. U nas też takie mogą być. Wystarczy wola działania, wspólnego działania najbardziej aktywnych.
  Przed wojną w izbach zasiadali właściciele ziemscy, szlachta, nawet księża. A teraz co się dzieje? Dlaczego nie ma aktywnych działaczy?
  Jak ci nie pasuje reprezentacja, to uwaga - wkrótce, tj. 31 maja odbędą się wybory do izb rolniczych. Startuj jeden z drugim i pokaż działanie, pokaż na co Cię stać.
  I nie marudź, jak to tylko polski chłop potrafi nad wszystkim biadolić, a sam za zmiany się nie zabierze.
 • Rolnik polski 2015-02-19 14:40:02
  W życiu bym nie zamienił 16 km drogi za likwidację izb rolniczych. To kto się o nas upomni? Te leśne dziadki z kółek rolniczych, które nawet pisma nie potrafią sklecić?
  Broń nas Boże od takich "reprezentantów"!!!
 • aj 2015-02-19 13:29:36
  licząc po 2 mln za 1 km budowy drogi, to 16km dróg co roku Diabli biorą- tzn Izby
 • Koniu 2015-02-18 22:22:34
  Ale chłam. Najgorzej jak się poszczególni działacze żrą między sobą - a to o stołki, a to o wpływy danej organizacji. Każdy chciałby szefować i piastować funkcje. A tu trzeba porozumienia. Dziwię się kółkom, że tak pogrywają. Naprawdę. I to na swój własny samorząd...

  PS- w izbach co 4 lata mają wybory. A o wyborach w kółkach jakoś nie słychać? Czyżby niektórzy chcieli umrzeć na stanowiskach prezesów kółek?
 • Rolnik Wlkp. 2015-02-18 12:29:10
  Nasza Izba Wielkolska akurat dużo działa. Więc przy komentarzach powinno być wskazanie - jakiej Izby wypowiedź dotyczy. Takie moje skromne zdanie.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.144.16.135
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!