Wzrosły natomiast ceny skupu jabłek przemysłowych (o 21 proc. do 0,17 PLN/kg) oraz śliwek (o 11 proc. do 1,05 PLN/kg) w spółdzielniach ogrodniczych. Niemniej, obecnie ceny skupu wszystkich ww. owoców są znacznie niższe niż w analogicznym okresie ub.r., przy czym największe różnice cen odnotowywano w przypadku jabłek przemysłowych.

W drugim tygodniu września 2007r. cena tych owoców w skupie osiągała poziom 0,94 PLN/kg.

Z informacji podanych przez Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych wynika, że na przełomie sierpnia i września br. ceny skupu jabłek przemysłowych w Europie kształtowały się na poziomie od 0,05 - 0,06 EUR/kg do 0,13 - 0,15 EUR/kg. Najniższe ceny jabłek odnotowano w Polsce, Słowenii, Niemczech, Austrii oraz Słowacji (ceny te były zbliżone i oscylowały w granicach 0,05-0,07 EUR/kg).

Najwyższe ceny skupu jabłek przemysłowych odnotowano z kolei w Anglii, Holandii oraz Szwajcarii (średnio ok. 0,13-0,15 EUR/kg). Wyżej przedstawione relatywnie niskie ceny skupu surowca służącego do produkcji koncentratu jabłkowego są pochodną niskich światowych cen tego produktu – uważa BGŻ.

W omawianym okresie, cena zagęszczonego soku jabłkowego osiągała poziom 750-950 EUR/t.

Inaczej wygląda sytuacja na rynku jabłek deserowych. Na przełomie sierpnia i września ceny skupu tych owoców w Europie Zachodniej osiągały rekordowo wysoki poziom (0,70-0,85 EUR/kg). Bardzo wysokie ceny odnotowywano również w Rosji, Białorusi oraz na Ukrainie (0,60-0,85 EUR/kg), m.in. ze względu na spodziewany spadek zbiorów jabłek w tych krajach w br. oraz niższe dostawy jabłek z półkuli południowej.

Źródło: BGŻ

Podobał się artykuł? Podziel się!