PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Jakie doradztwo dla rolnika

Autor: farmer.pl/MP

Dodano: 07-11-2012 15:04

Tagi:

Według uogólnionych wyników badania GUS, 588 tys. (23,7 proc.) użytkowników gospodarstw rolnych prowadzących działalność rolniczą zadeklarowało, że w ciągu ostatnich 5 lat korzystało z usług podmiotów zajmujących się doradztwem rolniczym, w tym z usług ośrodków Doradztwa Rolniczego - 548 tys. użytkowników (22,1 proc.).



Od 2007 r. Unia Europejska nałożyła na każde państwo członkowskie obowiązek zapewnienia systemu doradztwa rolniczego rolnikom, przynajmniej w zakresie zarządzania gospodarstwem rolnym z uwzględnieniem zasad tzw. cross-compliance. Odpowiedzialny za system jest minister rolnictwa i rozwoju wsi. W nowym okresie programowania, w latach 2014–2020, rola doradztwa rolniczego wzrasta jeszcze bardziej. Doradztwo rolnicze zostało uznane za podstawowy czynnik podniesienia konkurencyjności europejskiego rolnictwa  i zapewnienia transferu wiedzy od nauk rolniczych do praktyki rolniczej. Posiadanie systemu doradztwa rolniczego jest warunkiem ex - ante (z wyprzedzeniem) i Polska ten warunek powinna spełniać – takie jest stanowisko wyjściowe Ministerstwa Rolnictwa.

I poza nie niewiele wyszli uczestnicy konferencji „Jaki system doradztwa rolniczego w Polsce po 2013 r.?”, zorganizowanej wczoraj w Sejmie przez Sejmową i Senacką Komisję Rolnictwa.

Obecnie obowiązujące przepisy, sytuujące ośrodki doradztwa rolniczego w strukturach samorządu terytorialnego funkcjonują zaledwie od 3 lat, jednak nowelizacja ustawy  o jednostkach doradztwa rolniczego stała się konicznością. MRiRW powołało zespół analizujący sytuację i rozwiązania przyjęte w innych krajach, wychodząc z założenia, że potrzeba zmian wynika  z niespójności obowiązujących obecnie przepisów, a także z tego, że nie spełniają one warunków realizacji zadań oczekiwanych zarówno przez rolników, pracowników jednostek doradztwa rolniczego, jak i administrację odpowiedzialną za realizację polityki rolnej w ramach WPR. Potrzeba zmian wynika także z faktu, że obowiązujące regulacje unijne, w tym zwłaszcza dotyczące funkcjonowania systemu doradztwa rolniczego (Farm Advisory System - FAS) jak i spodziewane rozwiązania we Wspólnej Polityce Rolnej na lata 2014-2020 nakładają na administrację państw członkowskich wymóg zapewniania rolnikom właściwego dostępu do doradztwa rolniczego. 

Uczestnicy konferencji potwierdzali tę potrzebę, jednak propozycji żadnego spójnego systemu zmiany nie przedstawiono. Wszyscy byli zgodni w zasadzie tylko co do jednego: mniej ważne są struktury podległości, decydującą rolę trzeba przypisać zadaniom. A te są ciągle nie do końca poznane wobec braku zasad WPR. Jedno można powiedzieć z pewnością: doradztwo nie powinno zawężać się tylko do spraw poradnictwa dla producentów. Mieszkańcy wsi oczekują więcej informacji o tym, jak pozyskać dodatkowe środki, jak radzić sobie z realizowaniem wymogów klimatycznych, jak przyjmować innowacje. Doradca powinien być w tym pomocny rolnikom – i z drugiej strony umieć przekazać potrzeby wsi naukowcom, aby mogli na nie odpowiedzieć.

Czy uda się stworzyć taki system? Wiadomo tylko, że teraz go nie mamy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (18)

  • bolk 2013-01-24 20:27:16
    ......w doradztwie odr są dwie klasy tj. centrala gdzie się żyje na wysokim poziomie oraz doradcy z terenu ,którzy co ledwo zipią na minimalnych płacach i jeszcze muszą zarabiać na tych pierwszych bo tych pierwszych przybywa i przybywa bez przerwy .....
  • beneficjent 2013-01-24 19:17:25
    Czy ktoś wie ile zarabia doradca.Ano płaca za listopad i grudzień 2012 to 1400-1500zł do ręki niezależnie od stażu pracy oczywiscie z wyższym wykształceniem.Ma umieć wszysko,ma być dyspozycyjny,być technologiem ,ekonomistą,finansistą,mechanizatorem,budowlańcem,informatykiem,szkoleniowcem itp.
  • JohnD 2012-12-10 11:28:39
    moim zdaniem ODRy maja takie problemy finansowe a w najbliższym czasie pojawią się zwolnienia dlatego, że: 1. Przerośnięta administracja i przyzwyczajenie rodem z poprzedniej epoki powodują że duża część pracowników "pracuje" na pół gwizdka. Problem jest o tyle poważniejsze, że zwolnieni zostaną nie ci co się obijają ale ci co nie znają nikogo wyżej lub nie są z odpowiedniej opcji politycznej ( tu żart: jak zwalniani będą pracownicy z PSLu? całymi rodzinami :) ). 2. Znam wielu doradców z oderu i wiem że w śród nich są na prawdę dobrzy specjaliści, którzy są cenieni przez rolników. Ci z pewnością nie będą mieli problemu by pozostać na rynku i świadczyć prywatnie usługi doradcze ( lub zatrudnić się w prywatnym podmiocie) ale jeśli już zwolniony zostanie bumelant to nie ma czego szukać w tej branży. Bo jeśli doradca przez 5 lat nie zrobił żadnego zebranie we wsi, nie zna nikogo a pojawiał się tylko w okresie wypełniania wniosków ( a dodatkowo "kasował" rolników do własnej kieszeni i nie dawał potwierdzenia czyli nie brał żadnej odpowiedzialności za wniosek) to co on teraz im powie? Rolnik nie jest głupi! 3. W artykule pojawiły się dane GUSowskie, a proszę podać ( o ile ktoś takie statystyki prowadzi) ile z pośród tych 548 tys rolników korzystających z pomocy ODRów była zadowolona? (Wielu rolników nie ma wyjścia np bo na ich terenie nie działa nikt inny ale czy była zadowolona??). Pracownicy ODRów (oczywiście uogólniam) postępują tak jak by to rolnicy byli dla nich a nie odwrotnie. Dopóki sposób myślenia się nie zmieni to będą problemy finansowe.

  • JohnD 2012-12-10 11:24:35
    moim zdaniem ODRy maja takie problemy finansowe a w najbliższym czasie pojawią się zwolnienia dlatego, że: 1. Przerośnięta administracja i przyzwyczajenie rodem z poprzedniej epoki powodują że duża część pracowników "pracuje" na pół gwizdka. Problem jest o tyle poważniejsze, że zwolnieni zostaną nie ci co się obijają ale ci co nie znają nikogo wyżej lub nie są z odpowiedniej opcji politycznej ( tu żart: jak zwalniani będą pracownicy z PSLu? całymi rodzinami :) ). 2. Znam wielu doradców z oderu i wiem że w śród nich są na prawdę dobrzy specjaliści, którzy są cenieni przez rolników. Ci z pewnością nie będą mieli problemu by pozostać na rynku i świadczyć prywatnie usługi doradcze ( lub zatrudnić się w prywatnym podmiocie) ale jeśli już zwolniony zostanie bumelant to nie ma czego szukać w tej branży. Bo jeśli doradca przez 5 lat nie zrobił żadnego zebranie we wsi, nie zna nikogo a pojawiał się tylko w okresie wypełniania wniosków ( a dodatkowo "kasował" rolników do własnej kieszeni i nie dawał potwierdzenia czyli nie brał żadnej odpowiedzialności za wniosek) to co on teraz im powie? Rolnik nie jest głupi! 3. W artykule pojawiły się dane GUSowskie, a proszę podać ( o ile ktoś takie statystyki prowadzi) ile z pośród tych 548 tys rolników korzystających z pomocy ODRów była zadowolona? (Wielu rolników nie ma wyjścia np bo na ich terenie nie działa nikt inny ale czy była zadowolona??). Pracownicy ODRów (oczywiście uogólniam) postępują tak jak by to rolnicy byli dla nich a nie odwrotnie. Dopóki sposób myślenia się nie zmieni to będą problemy finansowe.

  • el 2012-11-30 10:07:17
    Siedzę na państwowym bo jestem matką z dziećmi - czyli dyspozycyjność raczej odpada. Zakup ziemi - myślałam o tym, ale moje rodzinne oszczędności (licząc 20% wkładu własnego)starczą na góra 2ha - a trzeba to jeszcze czymś obsiać czy obsadzić no i nająć usługi - bo przecież swojego sprzętu nie mam. Rolników żadnych nie omijam - jak mnie poproszą to staram się doradzić. Nie zawsze wszystkich pamiętam - zwłaszcza po nazwiskach - w końcu na gminie jest ich kilkuset a nie wszyscy się do mnie o coś zwracają. Staram się być uczciwa w tym co robię i zgłębić problem bo nie lubię jak czegoś nie wiem. Oczywiście ciężko czasem doradzić, ale staram się. Choć pewnie i tak zdarzają się niezadowoleni - bo jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził.
  • jarki 2012-11-22 17:25:48
    @el ja prasuję w branży niemal 30 lat ciągle zarabiam dużo poniżej średniej krajowej a zapewniam że chcąc z tego wyżyć też trzeba mieć kilka zawodów już w szkole podstawowej miałem nauczyciela który mawiał że na wsi trzeba być nie tylko rolnikiem alei księgowym weterynarzem mechanikiem i... długo by wymieniać
  • aseptyczny 2012-11-22 17:02:31
    el z takim doswiadczeniem czemu siedzisz na panstwowym ?? sprawdz i zweryfikuj swoje doswiadczenie w praktyce... nakup ziemi i zobaczysz czy bedzies mial srednia krajowa?? do tych rolnikow do ktorych jezdzisz to oni maja srednia krajowa napewno ,,,,a jak bedziesz kiedykolwiek jechal w teren to sie zatrzymaj i popatrz jak zyja rolnicy i jak wygladaja ci ktorych omijasz...
  • arszczecin 2012-11-22 15:43:31
    @ astra, a jakbyś zarabiała średnia krajowa to można się na tobie wyzywac?
  • el 2012-11-22 15:21:38
    Jestem doradcą - pracuje 10lat w tej branży - zarabiam najniższą krajową.Za żaden wniosek nie dostaje takiej kasy jak napisał aseptyczny. Musze się znać na funduszach, obowiązujących rolnika przepisach, Dyrektywie Azotanowej, technologii produkcji (od marchewki po krowy), zarządzaniu gospodarstwem, ubezpieczeniach, zakładaniu firmy, podatkach i jeszcze by się parę znalazło. Z góry przepraszam rolników jeśli czegoś nie wiem - ale nie zawsze jestem w stanie - mam ograniczony czas (doba ma tylko 24h) na naukę. A do tego wypełniamy ankietki dla uniwerków, robimy kalkulacje i prowadzimy rachunkowość rolną a czasem jak się uda pojedziemy za swoje pieniądze do rolnika (bo jak nam wszędzie powtarzają ta praca to misja) Pozdrawiam