PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Jurgiel: Dobra zmiana dotycząca polskiej wsi uzyskała akceptację rolników

Jurgiel: Dobra zmiana dotycząca polskiej wsi uzyskała akceptację rolników Fot. Michał Oleksy/PTWP

Prowadzona od 1,5 roku dobra zmiana dotycząca polskiej wsi uzyskuje akceptację; wskazuje na to stosunek mieszkańców obszarów wiejskich do realizowanej przez nas polityki – powiedział w sobotę w Szczecinie minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.Podczas konferencji prasowej minister wskazał, że Prawo i Sprawiedliwość od początku swoich rządów zrealizowało dwa podstawowe cele: opłacalność produkcji rolnej oraz uregulowanie sytuacji na rynkach rolnych. - W 2015 r. mleko kosztowało 80 - 90 gr na rynku, teraz średnia cena ceny wynosi ok. 1,5 zł. Zmiany nastąpiły także w rynku wieprzowiny, gdzie wcześniej cena kilograma mięsa wynosiła 3,5 zł, teraz mamy między 5 a 6 zł w zależności od regionu kraju - wymienił Jurgiel.

Szef resortu rolnictwa podkreślił znaczenie współpracy międzynarodowej. - Udało nam się otworzyć 30 rynków rolnych na świecie, w tym rynek chiński, jeśli chodzi o jabłka. Jest to efekt pracy prezydenta Andrzeja Dudy i samego rządu. Myślę, że Japonia będzie otwarta, jeśli chodzi o mięso wieprzowe. Planujemy współpracę z Senegalem i Algierią, także w zakresie sprzedaży naszego sprzętu rolniczego - zapowiedział. Minister dodał, że w ubiegłym roku Polska uzyskała z Unii Europejskiej blisko 500 mln zł na regulację rynku mleka i wieprzowiny.

Jurgiel wskazał, że w ciągu ostatnich miesięcy poprawiła się jakość życia mieszkańców. - Poza programem 500 plus prowadzone są działania związane z przywracaniem bezpieczeństwa: powstają posterunki policji, bardziej dostępne są usługi pocztowe - powiedział.

Minister przypomniał, że w maju 2016 r. weszła w życiu ustawa dotycząca obrotu ziemią rolną. - Po roku muszę stwierdzić, że środowiska wiejskie są z tego rozwiązania zadowolone. Obecnie pracujemy nad ustawą o gospodarstwie rodzinnym na wzór hiszpański. Będzie w niej określona rola państwa w zakresie wspierania takich gospodarstw. Mam nadzieję, że ustawa zostanie przez rząd przyjęta w następnym roku - dodał.

Zapowiedział, że resort rolnictwa przygotowuje obecnie "Pakt dla obszarów wiejskich". - To dokument, który określi na co Polska może liczyć w 2020 r., kiedy to rozpocznie się nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej. Przyjęcie paktu będzie świadczyło, że cały rząd odpowiada za rozwój obszarów wiejskich - podkreślił Jurgiel.

Minister powiedział, że zaplanowane są działanie dotyczące aktywizacji obszarów popegeerowskich znajdujących się m.in. w województwie zachodniopomorskim. - Mamy miejsca, gdzie potrzebny jest kompleksowy program wsparcia. Chcemy, aby dokonała się aktywizacja obszarów, na których znajdują się niewykorzystane budynki będące w gestii Agencji Nieruchomości Rolnych - wyjaśnił. Jednocześnie Jurgiel zapowiedział, że w 2019 r. będzie prowadzony przez resort program lokacji nowych wsi, czemu ma sprzyjać ustawa o gospodarstwie rodzinnym.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (54)

 • A. Krzak 2017-07-11 08:05:06
  Propaganda sukcesu jak za Gierka! Będzie coraz lepiej- podwyżka paliwa, niższe dopłaty, droższe środki produkcji (nawozy, chemia itd) niższe ceny skupu płodów rolnych. Tak dobrze będzie rolnikowi ! A na koniec gratuluję wypowiedzi, co niektórym dyskutantom widać w tym tak silną ,,miłość bliźniego" i głęboki katolicyzm!
 • jan 2017-07-11 06:52:37
  jeszcze sprzedajemy wieprzowinę do arabów pokrywamy 100 procent ich zapotrzebowania :)
 • DZ 2017-07-11 00:33:07
  Dobra zmiana wlasnie szuka piniedzy i zamierza podniesc ceny paliw o 20 groszy. Brawo PIS.
 • Mistrz 2017-07-10 23:04:34
  kitamicha, to jeszcze nie GW by mieli tak kłamać, ty sobie w łbie klepke lepiej umocuj bo jak będziesz na Antymiesiecznicy to mozesz dostać bzika i jak Frazyniuk upaść na bruk:D
 • Mistrz 2017-07-10 22:59:33
  Głupi Jasiu takie nic jak ty, płuc to moze co najwyżej sobie w brode, i opowiadać ze Sawicki to gospodarz pelo gębą ;) A czyja glupolu, kto zaniechal prewencyjnych dzialan. Zajęci byli z po i psl robieniem biznesow na ziemi sprzedawanej helmutom, junckerom i pokrewnym bamberom. Zrobiłeś z siebie dostatecznie frajera, przyklaskuj kodciniakowi kodkamyszowi a nóż w nagrodę otrzymasz okruszek po balandze u Sowy:D
 • Mistrz 2017-07-10 22:48:48
  Ryszard moze i do Wawy sie przeprowadziles, ale ta słoma w sandalach ci pozostała. Frustracja wynikająca z niemożności posiadania dzieci i 500 plus przysparz ci krostow na ryjku którym raz za razem kwiczysz bo korytko puste:)
 • Mistrz 2017-07-10 22:44:13
  Sawicki do Odr pchnal na nizsze stanowiska kompetentnych krewniakow nie tylko czolowego ministra z swinskim pyszczkiem:)
 • Mistrz 2017-07-10 22:40:26
  jan noerozgarniety po ulicy z szKODnikami sie palety i rozne dyrdymaly układa w swej chorej głowie:)
 • Mistrz 2017-07-10 22:37:47
  On ty jesteś tylko Michnika ogrodnikiem, do Rolnika ci jeszcze daleko:)
 • kitamicha 2017-07-10 17:07:45
  KŁAMIĄ jak zawsze NA KOLANA I NA MIESIĘCZNICE BIEGIEM - podwyzka paliwa a nic się nie gada o podwyżce zwrotu akcyzy dla rolnika .
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.0.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!