PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Jurgiel: Izby rolnicze powinny odgrywać na wsi większą rolę

Jurgiel: Izby rolnicze powinny odgrywać na wsi większą rolę Fot. M. Oleksy

Izby Rolnicze powinny odgrywać na wsi znacznie większą rolę niż dotychczas, mogłyby np. przygotowywać rolników do zawodu - powiedział minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.



Izby mogłyby przejąć część zadań i wspólnie je realizować, szczególnie na poziomie województw i powiatów - zaznaczył Jurgiel, który uczestniczył w piątek w Sejmie w V konferencji Samorządu Rolniczego, w której wzięło udział ok. 200 rolników. Jak mówił, przed wojną izby rolnicze odgrywały znacznie większą rolę, m.in. prowadziły szkoły rolnicze, była wówczas "ścisła ustawowa zależność między samorządem rolniczym a rządem". Teraz - według niego - mogłyby się włączyć np. do wdrażania wspólnej polityki rolnej.

Obecnie rola izb polega m.in. na opiniowaniu ustaw. Jest Komisja Dialogu Społecznego, gdzie odbywają się dyskusje. - Myślę, że te rozwiązania, które przyjmujemy (...) na razie nie wzbudzały kontrowersji. Chodzi o to, byśmy przyjmowali prawo i rozwiązania, które służą polskiej wsi i rolnikom - powiedział Jurgiel.

O dobrej współpracy izb z ministerstwem rolnictwa mówił także prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz.

Poinformował, że obecnie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o izbach rolniczych, taka nowelizacja - jego zdaniem - jest potrzebna po 20 latach działania izb. Nowe przepisy powinny wzmocnić pozycję rolnika na wsi.

Rolnicy są obecnie w mniejszości na wsi i nie mogą decydować o wielu sprawach, które się wokół nich dzieją. Nawet nie może się przebić w wyborach do samorządu lokalnego, dlatego jest potrzeba wzmocnienie głosu rolnika poprzez samorząd rolniczy - tłumaczył prezes izb.

Jeśli to mają być rozwiązania na wzór przedwojennych, to izby powinny odgrywać znaczącą rolę we wszystkim, co się wiązało z zawodem rolnika. Chodzi o współdecydowanie o tym, co się dzieje na wsi i bycie odpowiedzialnym za te decyzje np. w zakresie obrotu ziemią, doradztwa rolniczego czy też melioracji gruntów - wskazał Szmulewicz. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (22)

  • delegat 2016-12-17 17:32:40
    Jest na tym forum jakiś delegat ? Bo mam wrażenie , że większość wpisów pochodzi od rolników , którzy rozprawiają o izbach bez rozeznania . By rządzić trzeba być wybranym , by być wybranym trzeba zgłosić - wyborcom - chęć kandydowania . By zaistnieć wśród delegatów trzeba być przygotowanym : zarówno od strony znajomości przepisów jak i realnych projektów . Czytam na forum głównie oceny "nieparlamentarne". Opinie i wnioski albo propozycje są tak rzadkie jak szacunek Kaczyńskiego dla politycznych przeciwników
  • ROLNIK 2016-12-13 11:41:04
    JAK PIS UTRZYMA IZBY TO ZNACZY ŻE CHCE ROBIĆ UKŁAD Z PESELEM
    NIE TAKIEJ POLSKI W WYBORACH CHCIAŁEM DOŚĆ NEPOTYZMU PSLA DOŚĆ
  • Kmieć 2016-12-12 17:16:14
    Rolę to te Izby "odgrywają" i nic po za tym !!!
  • rol 2016-12-12 16:00:29
    @n-l(rolnik) nie opisuję ich negatywnie, bo dla każdego normalnie myślącego człowieka to nie są rolnicy, a dla ordynacji wyborczej są!. Ci pseudo rolnicy z pod sklepu za piwo zrobią niemal wszystko i nie są niczemu winni. Może według ciebie są też oni winni temu, że facet, który podzielił swoje 1500ha na 17 spółek słupów ma 17 głosów według ordynacji. Dla mnie w takiej formie Izby Rolnicze to organizacja przestępcza mająca dbać o interesy hochsztaplerów i malwersantów, a nie rolników. Facet otoczył się zgrają dyspozycyjnych przydupasów liżących mu zadek i działających na szkodę pozostałych rolników. To zaprzeczenie idei Izb Rolniczych!. Dlaczego ja mam opłacać tą instytucję i nie mogę się z niej wypisać? Nie będę popierał przestępców działających na szkodę rolnika!!!!.
  • MR 2016-12-12 14:52:42
    @chłop @aktor do odegrania . To wy jesteście tymi co za butelkę pod sklepem rezygnują ze swoich praw do zarządzania rolnictwem ? Potraficie coś więcej niż nie uczestniczyć w pilnowaniu swoich interesów ? To kto ma za was pracować dla swojej rodziny i dzieci ? Ja ? A ja was ... i pilnuję by moje 60,07 ha zabezpieczało minimum zysku ponad to co dałaby mi sprzedaż gospodarstwa . Dlatego popieram izby wbrew działaniom przysłowiowych ardanowskich i szumielewiczów chodzących na pasku przysłowiowych pisowskich partii.
  • aktor do odegrania 2016-12-12 13:21:35
    "Izby rolnicze powinny odgrywać na wsi większą rolę " powinny odgrywać a nie odgrywają więc logiczne by była ich likwidacja . Przez tyle lat nie odgrywały roli a teraz niby dlaczego by im się chciało ? Za oknem coraz zimniej to panowie z IR nawet nie będą się fatygować do biur :) a co dopiero by "odgrywać większą rolę " :)
  • Chłop 2016-12-12 11:48:20
    Te Izby "działają" sami dla siebie....
  • n-l(rolnik) 2016-12-11 22:25:48
    @ rol. Powiedz mi dlaczego negatywnie nie opiniujesz tych jednohektarowych przecież to oni w swojej masie ponoszą winę za stan działania tamtejszej izby . Czy się mylę ?
    Ten 1500 hektarowy ich przekupił . Tak mogło być . Teraz PIS ich przekupił - kwotą 500 +. Następni ich przekupią jeszcze czym innym. Zatem jakie wnioski ?
  • z.. 2016-12-11 22:05:08
    Te nowe izby ...na samym początku byli w nich prawdziwi rolnicy pracowały twórczo dla środowiska.. ...zarządzono zmiany.....aktualnie to specyficzny twór.....rolnicy nie chcą się babrać politycznie. Chyba jeszcze nie czas.
  • rol 2016-12-11 19:57:24
    Wybory do IR, to obraz patologii, kumoterstwa i kolesiostwa. U nas facio posiadający ponad 1500ha zbierał jednohektarowych "rolników" pod sklepami i woził na glosowania, aby na delegatów dostali się jego dyspozycyjni ludzie. Izba teraz wydaje opinie wbrew prawdzie zgodne z jego oczekiwaniami a wszystko po to aby przechwycic jeszcze więcej ziemi z ANR. Sam ma kilkanaście spółek, więc na siebie i kolesi głosował kilkanaście razy.
    Nie zgadzam się, aby moje pieniądze z podatku szły na instytucję strzegącą interesów obszarnika, a gnębiącą rolnika. Za takie izby przy takiej ordynacji wyborczej panu Jurgielowi dziękuję.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.92.170.149