PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Jurgiel: Jestem zwolennikiem, żeby PZŁ w obecnym kształcie rozwiązać

Jurgiel: Jestem zwolennikiem, żeby PZŁ w obecnym kształcie rozwiązać Fot. Shutterstock

Jestem zwolennikiem tego, żeby Polski Związek Łowiecki w takim kształcie jak jest obecnie rozwiązać - powiedział w środę minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Zarzucił też myśliwym, że brak odstrzału dzików skutkuje kolejnymi ogniskami afrykańskiego pomoru świń (ASF).Minister na antenie Polskiego Radia 24 przyznał, że ASF to problemem, z którym walka trwa od 2014 r. Wskazał, że w tej sprawie kłopotem jest Białoruś i Ukraina, z których dziki zarażone tą chorobą dostają się na terytorium Polski. ASF nie jest niebezpieczny dla człowieka, ale jest groźny dla trzody chlewnej. Wykrycie tej choroby u świń powoduje likwidację całych hodowli.

Według Jurgiela za pojawiające się nowe ogniska choroby odpowiadają: brak odpowiedzialności rolników, ale głównie nieskuteczny odstrzał dzików przez koła łowieckie.

- Najgorszy problem w Polsce to brak redukcji dzików - powiedział Jurgiel. Dodał, że w kołach łowickich trzyma się stary układ, którego nie jest w stanie zmienić. - Uważam, że brak współpracy z ich strony, brak redukcji dzików w strefach, szczególnie w niebieskiej i czerwonej, uniemożliwia zlikwidowanie tego problemu - zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Jurgiel poinformował, że w tej sprawie napisał pismo do premier Beaty Szydło. - Chcę też apelować, apelują ciągle do kół łowieckich. Panowie, czas zadbać o bezpieczeństwo narodu - podkreślił.

Minister dodał, że jest też zwolennikiem tego, by działający w obecnym kształcie Polski Związek Łowiecki rozwiązać. - Nie ukrywam, że jestem zwolennikiem, żeby PZŁ w takim kształcie rozwiązać - powiedział.

Jego zdaniem, polski model myślistwa powinien przypominać np. niemiecki, gdzie są 34 stowarzyszenia zrzeszające koła myśliwskie. - Nie ma problemów, jest konkurencja - ocenił.

Rzecznik resortu środowiska Paweł Mucha w rozmowie z PAP podkreślił, że PZŁ jak i Lasy Państwowe do dwie "bardzo dobrze zorganizowane instytucje, które systematycznie wykonują plany (odstrzałów - PAP), które zostały przyjęte podczas wspólnych spotkań z udziałem przedstawicieli ministra rolnictwa i środowiska".

- Gdyby nie dobra organizacja i wykonywanie planów przez PZŁ, to dzisiaj w Polsce mielibyśmy realny problem z ASF - zaznaczył rzecznik. Dodał, że w ostatnich latach myśliwi odstrzelili ok. 1 mln 200 tys. dzików.

- Dzik jest nosicielem ASF, ale ta choroba jest groźna dla dużych zamkniętych hodowli świń, gdzie panuje stała temperatura i wilgotność. Wówczas dziesiątkowane są całe stada - przekonywał Mucha.

Rzecznik zarzucił też poprzedniej koalicji rządzącej PO-PSL, że przez błędne decyzje administracyjne, m.in. wstrzymanie odstrzałów dzików, doprowadzono do tego, że populacja tych zwierząt rozrosła się w niekontrolowany sposób.

W środę Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w dwóch gospodarstwach w gminach Leśna Podlaska i Konstantynów w woj. lubelskim wykryto ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF). Oba gospodarstwa położone są na terenie zagrożonym tą chorobą.

To szóste i siódme ogniska ASF u świń wykryte w tym roku oraz 29. i 30. ogniska od początku występowania tej choroby w Polsce, czyli od lutego 2014 r.

W czerwcu wykryto wirus ASF u świń już w trzech gospodarstwach w woj. lubelskim, w gminach Leśna Podlaska, Janów Podlaski i Biała Podlaska oraz w dwóch gospodarstwach położonych w gminie Mielnik i gminie Trzcianne w woj. podlaskim. Poprzednio ognisko ASF u świń w Polsce wykryto pod koniec września ubiegłego roku. Jeśli chodzi o wirus ASF u dzików, odnotowano już ponad 330 przypadków. Choroba występuje w województwach podlaskim i lubelskim.

W Lubelskiem w ubiegłym roku na skutek wystąpienie ASF u świń zabito około 1,6 tys. sztuk trzody chlewnej w pięciu wsiach powiatu bialskiego. Prawie 38 tys. sztuk zdrowych świń z rejonów wokół strefy zakażonej trafiło do zakładów mięsnych w ramach skupu interwencyjnego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (40)

 • też rzadko bywam... 2017-11-14 12:42:14
  .. Ta likwidacja dzików to obłuda. W moim kole.Za zaproszenie kolegi 100zł, za odstrzał w naszym kole , na 10 dno .. 100zł. Z 50-ciu członków , poluje 15 -tu, reszta skłócona. Potrzeba duża refoma PZŁ.
 • za zmianami ... 2017-11-14 12:32:47
  .. Dużo obłudy jest w działaniu Kół, niby zależy nam na strzelaniu dzików, a za zaproszenie kolegi trzeba zapłacić 100zł, za odstrzał ,100zł na 10 dni, ... To jest jeszcze komuna i młode sterowane szczochy .
 • diana 2017-09-22 06:29:27
  rolnik nie dostaje grosza za dzierzawe pol dla pzl,w niemczechok 8€ za ha a jezeli sa jelenie w lowisku to ok 30€ za ha,kazdy mysliwy placi sam za szkody wywolane przez zwiezyne.w Polsce mysliwy placi do pzl tyle skladki co do kola.pzl to jest przezytek komunistyczny i jedynym rozwiazaniem to zakaz dzialalnosci pzl.rolnik i mysliwy...
 • Pragamatyk 2017-06-29 18:42:59
  Zezwolic rolnikom na odstrzal dzikow jak to stalo sie we Wloszech bo tez nie mogli poradzic sobie z Mafią Zwiazku Lowieckiego
 • xxxx 2017-06-20 23:17:43
  a co maja mysliwi z polityką ministra rolnictwa ? to jest hobby jak hokej czy łucznictwo.czy łucznikom pan minister też nakazałby strzelać ? sprawa epidemi należy do pionu wetrynaryjnego a on podlega pod tego ministra zatem jezęli oni nie mogą to może Grom tutaj przydałby się albo jednostka obrony terytorialnej a nie mysliwi
 • pp 2017-06-20 07:34:23
  Prawda jest taka, że za ASF odpowiedzialni są ludzie/rolnicy/, którzy nie przestrzegają określonych norm postępowania, ale nikt o tym głośno nie powie, bo to politycznie nie poprawnie. Pan minister Jurgiel niech się zajmie zarządzaniem w agencji restrukturyzacji i jej systemem komputerowym. Może się okazać, że zamiast rozwiązania PZŁ to rolnicy wywiozą na taczkach ministra rolnictwa. Kolejny uzdrowiciel, który chce porządkować nie swoje podwórko, może czas wytrzeźwieć i zająć się swoimi problemami.
 • Łowczy 2017-06-19 19:03:42
  A co na to Szyszko i córka leśniczego ????
 • RC 2017-06-18 18:26:39
  Wybić wszystkie hodowlane świnie, zresztą nie polskie tylko Smithfielda i zniknie ASF, a nie zrzucać wszystko na myśliwych i biedne dziki.
 • ranczer 2017-06-17 12:34:28
  Do "rolnik i myśliwy" w Twoim komentarzu wyczuwam dużą obawę, jak miałbyś utracić coś bardzo osobistego, coś bez czego nie potrafiłbyś przeżyć. To jest właśnie ten problem,że wszyscy których wymieniłem w moim komentarzu, czujecie to samo i dlatego trzeba zmienić ten stan rzeczy.Wtrąciłeś temat stadniny koni, to jest właśnie przykład jak działała "stadninowa mafia" , a ten 1 miliard, to trzeba pomyśleć kto go stracił.Proponuję abyś się tak mocno nie nakręcał bo z rolnika i myśliwego za chwilę zostaniesz ludojadem.
 • Rolnik i myśliwy 2017-06-17 06:56:40
  "Myśliwy to margines społeczny i dzicz azjatycka" twoim komentarzem określiłeś się kim jesteś w skali oceny osobniczej od 1 do 10 ty jesteś na poziomie minus 20, na poziomie pasożytów podobnych do kleszczy, pluskwy i pchły
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.85.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!