Prawo i Sprawiedliwość, głosami Adama Hofmana, Krzysztofa Jurgiela, Henryka Kowalczyka oraz Krzysztofa Tołwińskiego, na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej w Sejmie wyliczało błędy, jakie robi Marek Sawicki.

Zleciały trzy lata psucia polskiego rolnictwa przez rząd PO - PSL - oświadczył Krzysztof Jurgiel.

Wspólna Polityka Rolna, rynki rolne, konkurencyjność gospodarstw, ceny żywności, gdzie się nie spojrzy jest źle - wyliczał Jurgiel.
Widzimy trzy lata niekompetencji w zarządzaniu rolnictwem, mimo że Donald Tusk zapowiadał rzeczowe podejście do spraw wsi - powiedział poseł PiS.

Jurgiel uważa, że na złą sytuację w rolnictwie rzutuje obecnie przegląd Wspólnej Polityki Rolnej, który był dokonany pod obecnymi rządami w 2008 roku. Ten przegląd zlikwidował interwencję na rynku wieprzowiny, ograniczył interwencję na innych rynkach i nie uprościł zasad wzajemnej zgodności, poza tym doprowadzi do likwidacji kwotowania produkcji mleka - uważa Krzysztof Jurgiel.

Nie ma gwarancji ze strony Komisji Europejskiej, że dopłaty zostaną wyrównane w Europie, a jest chęć do dalszego ograniczania działań na rynkach rolnych - takimi słowami podsumował Jurgiel komunikat Komisji Europejskiej w sprawie polityki rolnej od 2014 r.

Przez ostatnie dwa lata minister rolnictwa niczego nie załatwił - dodaje.

Henryk Kowalczyk do listy zarzutów adresowanych do rządu przez Jurgiela, dokłada brak instrumentów do zarządzania ryzykiem w produkcji rolnej.

Rynki są niestabilne, a konsumenci mają obawy o bezpieczeństwo żywności - powiedział Kowalczyk, odnosząc się do importu mięsa wieprzowego i drobiowego z Niemiec, gdzie wykryto rakotwórcze dioksyny w paszach i mięsie.

Apelowaliśmy o ograniczenia w imporcie, bo to handlowcy z Niemiec powinni udowodnić, że ich mięso jest zdrowe i bezpieczne - powiedział Henryk Kowalczyk. Jego zdaniem nasze służby weterynaryjne nie poradziły sobie z ogromnym problemem, jakim jest skażone mięso.
Kowalczyk także wyliczał zaniedbania ministra rolnictwa - Marek Sawicki po spadku cen na rynku mleka czekał rok z wnioskiem o dopłaty do eksportu produktów mleczarskich.