Z okazji 100. rocznicy urodzin prof. Szczepana Pieniążka odbyło się uroczyste spotkanie pracowników Instytutu Ogrodnictwa w Zamku Królewskim w Warszawie. Prof. Pieniążek uznawany jest za twórcę nowoczesnego polskiego sadownictwa. Zajmował się pomologią, czyli nauką o właściwościach użytkowych odmian drzew i krzewów owocowych, fizjologią roślin, uprawą drzew owocowych, ochroną sadów. Opublikował blisko 100 prac naukowych. Był założycielem Instytutu Sadownictwa w Skierniewicach i wieloletnim jego szefem. Był członkiem Polskiej Akademii Nauk. Zmarł 1 lipca 2008 roku w wieku 95 lat.

Jak mówił na konferencji prasowej szef resortu rolnictwa, Polska jest czołowym producentem nie tylko jabłek, które stały się symbolem polskiego sadownictwa, ale też porzeczek, malin, borówek amerykańskich, kapusty, pomidorów i ogórków. Dodał, że od lat siedemdziesiątych Polska uczyniła duży skok w zakresie produkcji jabłek, obecnie sięga ona nawet 3,5 mln ton. Od kilku lat wysyłamy za granicę około 720-830 tys. ton jabłek deserowych, a w ostatnim sezonie 2012/2013 eksport wyniósł aż 1,2 mln ton.

Osiągnięcia Instytutu dowodzą, że marzenia prof. Pieniążka o nowoczesnym sadownictwie spełniły się - podkreślił Kalemba.

Prof. Pieniążek od początku lat pięćdziesiątych zajmował się m.in. pracami związanymi z doborem odmian jabłoni. W pierwszym okresie zrezygnowano z odmian najstarszych, które głównie z powodu przemienności plonowania oraz małej trwałości owoców nie mogły konkurować z nowymi odmianami. W latach 60. w sadach pojawiła się odmiana McIntosh, która wraz z odmianą Jonathan, zaczęła dominować w produkcji jabłek. Kolejno do uprawy zostały wprowadzane odmiany Cortland i Idared, z powodzeniem uprawiane do dzisiaj. Najkrótszy staż ma odmiana Lobo, którą wprowadzono do uprawy towarowej w 1971 roku. Wprowadzenie nowych odmian przyczyniło się do znacznego wzrostu produkcji jabłek w Polsce.

Obecnie w sadach towarowych dominuje grupa kilkunastu odmian. W dalszym ciągu czołowe miejsce w uprawie jabłoni zajmuje odmiana Jonagold i jej mutacje oraz Szampion. Coraz bardziej ceni się odmiany polskie, np. Delikates czy Ligol. Sadownicy wybierają do nasadzeń głównie odmiany odporne na choroby. Wzrasta ponownie zainteresowanie odmianami letnimi. Do tej grupy zalicza się np. Gold Milenium, jabłko, które chętnie uprawiane jest przez rolników ekologicznych.