Jak informuje biuro prasowe ministerstwa, minister powiedział, że sytuacja na rynku zbóż jest dobra. Zapowiedział utworzenie specjalnego programu walki z bakteriozą, aby poprawić sytuację na rynku ziemniaka i umożliwić handel zagraniczny. Za ważne uznał podpisanie przez prezydenta ustawy o paszach. Powtórzył, że kwestia GMO wymaga kompleksowego rozwiązania. Przypomniał, że od 17 września będą uruchomione kredyty preferencyjne. Podkreślił, że cały czas utrzymuje się tendencja wzrostowa w eksporcie artykułów rolno-spożywczych, dodatnie saldo za pierwsze półrocze wyniosło 1,5 mld euro. – Wysyłamy już około 25 proc. naszej produkcji – powiedział minister.

Mówiąc o WPR minister Kalemba zapewnił, że będzie zabiegał o jej kształt podczas spotkań ministrów rolnictwa UE i rozmów bilateralnych.

- Unia Europejska musi odejść od historycznych tytułów do płatności - stwierdził. - Nie może być tak, że rolnik, który od lat nie prowadzi już produkcji w dalszym ciągu dostaje do niej dopłaty. Będę zabiegał o sprawiedliwe płatności, naliczane w oparciu o sprawiedliwe kryteria.

Jak informuje biuro prasowe ministerstwa, rolnicy uczestniczący w spotkaniu negatywnie wypowiadali się na temat propozycji wprowadzenia podatku dochodowego. Minister uznał wprowadzenie go za nieuniknione. Powtórzył, że będzie jeden podatek, neutralny dla budżetu. Obiecał wykorzystanie wniosków składanych podczas spotkania i dalsze kontakty z rolnikami i ich organizacjami.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!