Premier Donald Tusk ma dzisiaj o godz. 15.30 ogłosić decyzję w sprawie Kalemby. Prawdopodobnie 30 lipca poseł PSL otrzyma nominację na funkcję szefa resortu - wynika z informacji w kierownictwie Platformy.

Donald Tusk spotkał się dzisiaj  z politykami PO z sejmowej komisji rolnictwa, później obradował zarząd PO.

- PSL wysunęło taką kandydaturę, trzeba to uszanować. Ale premier oczekuje od nowego ministra radykalnych posunięć i rozwiązania problemów w agencjach rolnych - powiedziały dwa niezależne źródła w zarządzie krajowym PO.

Po posiedzeniu zarządu politycy PO nie chcieli rozmawiać z dziennikarzami.

Kandydatura Kalemby budzi mieszane uczucia w Platformie. - Na posiedzeniach komisji rolnictwa potrafił atakować rząd ostrzej niż opozycja. Z Sawickim byłaby przynajmniej szansa na reformę KRUS. Z Kalembą takiej szansy nie będzie - uważają rozmówcy z komisji rolnictwa. Według tych źródeł, premier pytał posłów z komisji rolnictwa, czy mają "twarde zarzuty" pod adresem Kalemby. - Takich nie mieliśmy - przyznali rozmówcy PAP.

Z kolei politycy z zarządu PO podkreślają, że najprawdopodobniej nastąpią zmiany na stanowiskach wiceministrów w resorcie. Obecnie są nimi: Kazimierz Plocke (PO), a także Tadeusz Nalewajk, Andrzej Butra i Bogdan Dombrowski (związani z PSL). - Zmiany w całym kierownictwie resortu mogą być dla Platformy korzystne politycznie - Kalemba może być jako szef resortu mniej niezależny od Sawickiego - ocenili rozmówcy PAP.

Wczoraj z Kalembą spotkał się premier. Poseł mówił po spotkaniu, że przebiegało w dobrej atmosferze, a dotyczyło najważniejszych spraw do rozwiązania, czyli m.in. kwestii Agencji Rynku Rolnego oraz kontroli w spółce Elewarr. Jak dodał, spodziewa się, iż w piątek premier podejmie decyzję ws. jego kandydatury.

Kalemba proponuje, aby Elewarr został sprywatyzowany, ale poprzez wykup grup producentów i rolników. Polityk PSL opowiedział się też za wprowadzeniem przepisów, które uniemożliwią obchodzenie ustawy kominowej ograniczającej zarobki w spółkach Skarbu Państwa. Kalemba jest zwolennikiem utrzymania KRUS, ale przyznaje, że potrzebne są zmiany w tym systemie.

Radio ZET podało, że syn Kalemby Daniel jest kierownikiem jednej z sekcji poznańskiego oddziału Agencji Rynku Rolnego. Stanisław Kalemba powiedział w piątek dziennikarzom, że jego syn pracuje w Agencji Rynku Rolnego od ponad 10 lat i ma odpowiednie kwalifikacje do pełnienia swojej funkcji.

Szef klubu PSL Jan Bury podkreślił, że "pierwszą decyzją, jaką podejmie Kalemba (po tym, jak zostanie ministrem), to będzie decyzja personalna ws. jego syna". Według źródeł PAP w PO, ludowcy mieli zadeklarować, że syn Kalemby zostanie zwolniony z ARR, jeśli będzie to oznaczać zgodę Donalda Tuska na nominację.

Podobał się artykuł? Podziel się!