W piątek 28 marca na konferencji prasowej w Opolu o najważniejszych punktach programu wyborczego mówili lider opolsko-dolnośląskiej listy PiS, szef partii we Wrocławiu poseł Dawid Jackiewicz oraz szef partii w woj. opolskim i kandydat numer cztery na liście do PE, poseł PiS Sławomir Kłosowski.

Jackiewicz zapowiedział, że jako europoseł chciałby walczyć w Brukseli o odstąpienie od pewnych postanowień pakietu klimatycznego. - Musimy walczyć, by rygorystyczne, mordujące naszą gospodarkę zapisy pakietu klimatycznego, zostały zmienione na korzyść Polski. Przed kilkoma tygodniami KE wspomniała, że chce jeszcze bardziej zaostrzyć limity emisji dwutlenku węgla do atmosfery - zaznaczył poseł. Jak ocenił, takie posunięcie byłoby niekorzystne dla polskiej energetyki, Elektrowni Opole i wielu innych inwestycji.

- Musimy walczyć o nasze bezpieczeństwo energetyczne. Jesteśmy uzależnieni gazowo od Rosji. W kontekście wydarzeń na Ukrainie uważam, że jednym z priorytetów naszej obecności w UE jest to, by wyrwać się z kleszczy Rosji - podkreślił.

Jackiewicz zapowiedział też dążenie do wyrównywanie dopłat dla rolników polskich i europejskich.

Politycy PiS uznali, że warto także wrócić do idei budowy lotniska w Kamieniu Śląskim. Miałoby ono być uzupełnieniem dla ruchu pasażerskiego, który generuje lotnisko we Wrocławiu. Kłosowski tłumaczył, że lotnisko "dałoby ulgę i komfort" rodzinom osób, które jeżdżą busami do pracy za granicą w Niemczech, Holandii, Belgii.

Jackiewicz i Kłosowski podali też, że zebrali już wymaganą do rejestracji list liczbę podpisów - na samej tylko Opolszczyźnie 10 tys., na Dolnym Śląski kilkanaście tysięcy - i są gotowi do rejestracji listy.

Dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz poinformował, że do zarejestrowania listy kandydatów danej partii do PE wystarczy 10 tys. podpisów z całego okręgu. Zastrzegł jednak, że ich rejestracja będzie możliwa dopiero wtedy, gdy Państwowa Komisja Wyborcza, na wniosek ministra sprawiedliwości, powoła okręgowe i rejonowe komisje wyborcze. - Jeszcze ich nie powołano. PKW ma czas na powołanie do 7 kwietnia - dodał Tkacz.

Dwójką na liście PiS na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku jest wrocławski poseł Kazimierz Michał Ujazdowski - b. minister kultury w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, a trójką posłanka Anna Zalewska, szefowa struktur partii w Wałbrzychu. Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 25 maja. Polacy będą wybierali 51 przedstawicieli do PE w 13 okręgach wyborczych.

Podobał się artykuł? Podziel się!