PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Kluby poparły ułatwienia dla rolników ekologicznych

Kluby poparły ułatwienia dla rolników ekologicznych

Ułatwienia dla rolników prowadzących produkcję ekologiczną zakłada projekt nowelizacji ustawy o rolnictwie ekologicznym. Wszystkie kluby poparły w środę nowe przepisy. Podczas drugiego czytania posłowie nie wnieśli poprawek.Rządowy projekt ustawy trafił do Sejmu w czerwcu br. Pierwsze czytanie odbyło się na posiedzeniu komisji rolnictwa, później projektem zajęła się specjalna podkomisja.

Podkomisja pięciokrotnie spotykała się analizując rządowy projekt. Zasięgnięto dodatkowych konsultacji społecznych. Udało się uzgodnić wiele rozbieżności przy konstruktywnej postawie ministerstwa rolnictwa - mówił poseł sprawozdawca Krzysztof Ardanowski (PiS).

Wyeliminowano z projektu wiele zapisów dotyczących sprawozdawczości gospodarstw ekologicznych. Wprowadzono możliwości korzystania z baz danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych i jednostki certyfikujące. Wprowadzona została możliwość przekazywania sprawozdań przez internet, co jest nowością w procedurach administracyjnych. Wydłużona została do 90 dni ważność wydanych certyfikatów w przypadku konieczności przeniesienia się do innej jednostki certyfikującej. Doprecyzowano zasady stosowania odstępstw - wyliczał Ardanowski.

Zgodnie z proponowaną nowelizacją, minister rolnictwa zostanie upoważniony do wydania rozporządzenia wprowadzającego generalne pozwolenie na zastosowanie niektórych odstępstw od zasad produkcji ekologicznej. Oznacza to usunięcie obowiązku każdorazowego występowania o zgodę na zastosowanie danego odstępstwa.

Zgodę na odstępstwo od produkcji ekologicznej można np. uzyskać, gdy wystąpiły trudności klimatyczne czy nie można było czasowo pozyskać na rynku paszy ekologicznej dla zwierząt.

Przewidziano wprowadzenie uproszczeń związanych z przekazywaniem przez jednostki certyfikujące Głównemu Inspektorowi Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych danych dotyczących kontrolowanych producentów. Chodzi o to, aby jednostki certyfikujące nie musiały informować o zmianach nieistotnych z punktu widzenia nadzoru nad produkcją ekologiczną. W związku z tym Główny Inspektor opracuje i przekaże jednostkom certyfikującym wzory formularzy określających, jakie informacje są niezbędne.

Przewidziano wprowadzenie nowego mechanizmu przekazywania przez jednostki certyfikujące informacji o producentach ekologicznych przechodzących pod kontrolę innej jednostki. Zmiana ta umożliwi ochronę interesów producentów ekologicznych.

Według nowych przepisów, egzamin na inspektora ekologicznego będzie zdawany tylko raz, ale osoba, która go zdała będzie musiała się dokształcać. Szczegóły dotyczące takiego egzaminu zostaną uregulowane przez ministra rolnictwa.

Obecnie w Polsce jest ok. 28 tys. gospodarstw ekologicznych, zajmują one niecałe 5 proc. użytków rolnych. W Europie najwięcej upraw ekologicznych znajduje się w Austrii i w Szwecji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (11)

 • nowak 2014-11-12 06:00:21
  znamy sie i szanujemy i pieniazkami z upraw orzechów i prosa "eko" dobrze spryskanego od chwastów kampanie wyborcza Danuty finansujemy...

  A dla rolników tyle dobrego robimy, ze ich wiare w Nasze działanie do swoich gierek wykorzystujemy, za ich pieniadze z rodziną po swiecie jezdzimy i w twarz im beszczelnie plujemy...

  No i przecież gdzie się nie pojawimy, to "że my ze wsi, że my rolniczka mówimy"...

  choć szczerze nimi gardzimy...
 • isadora freyer 2014-11-11 19:16:59
  muszę skomentować i zdementować powyższe wpisy z uwagi podszywanie się pod moje imię i nazwisko,
  z Panią Edytą i Panią Danutą znamy się i szanujemy,
  jestem szczerze pełna podziwu dla ich działalności na rzecz rolników i ekologii,
  a ten kto podpisuję się moimi danymi jest kłamcą i tchórzem, nędznym człowieczkiem, cierpiącym na obsesję z powodu braku zainteresowania swoją osobą,
  proponuję wziąć się do pracy, to działa terapeutycznie,
  i więcej nie obrażać i szkalować innych do tego na cudzy rachunek,
  pamiętaj człowieku, że kto sieje wiatr zbiera burze, a wszystko lubi wracać z podwójna mocą,
  także - na zdrowie!!
 • freyer 2014-11-07 13:55:54
  oj charyzmy obu paniom do bycia prostaczkami i chamkami nie brakuje.

  O ich uczciwości przekonuje się każdy kto choć trochę je zna. I już więcej nie chce ich znać...
  Ile ludziom krwi napsuły...
  Ile krzywd wyrządziły...
  Jakim chamstwem się wykazały...

  Ci tylko wiedzą co dobrze je poznali.
 • terkow 2014-11-07 11:19:06
  Tak się składa ,że pare lat znam obie Panie . I nie pozwole na nie pluć . Gdyby opluwający miał taka charyzme i zrobił tyle dobrego co kazda z tych przez rol-nick-up obrażona niniejszym to nikt nie dopuściłby do mafijnego rządzenia jaki w tej chwili zawłaszczył Polską i zepchnął Ją w nicość . Nie ogladajcie reżimowej propagandy a przynajmniej sprawdćcie inne żródła . Wstyd mi za tego rolnika który tylko obraża Tak panie baba..... Trzeba byc po prostu bardzo uczciwy a nie tylko korzystac z przywilejów komunistycznych - wyjazd na studia do Szwajcarii i itp ... w bardzo restrykcyjnym kraju komunistycznym . Kto więc na to mógł pozwolić ? Albo ukryty aparatczyk albo TW
 • isadora 2014-11-07 01:13:08
  niech Was ręka Boska broni przed głosowaniem na Danutę Pilarską, kandydatkę na Burmistrza Żnina.

  to osoba niepoczytalna.

  Niszczy wszystkich i każdego wokół siebie, ma zero szacunku do ludzi

  W Szubinie już mają jej dosyć bo nawet z sąsiadami nie umie żyć po ludzku to teraz startuje w Żninie.

  Obłąkana kobieta...

  A edyta to najwierniejszy jej sługa co tylko siać nienawiść umie
 • rol-nick-up 2014-11-06 20:16:18
  rol-nick celowo pisze imię z małej litery! Pluje po kątach i obraża innych. Jakie to polskie! Skoro ci ktoś nie odpowiada to odnieś się do jego aktywności! Nic jeszcze nie osiągnęliście w temacie i jak tak dalej pójdzie, to tak zostanie. Ponieważ nie będziecie w stanie wykonać kolejnych kroków. Małość i plugawość, to nie mogą być cechy wiodące w rolniczym środowisku. Trzeba je wykorzenić na rzecz szacunku i zaufania. Więc konkretny, a nie ćwierkanie przy płocie i obrażanie. Wstyd! Wstyd i jeszcze raz wstyd!
 • rol-nick 2014-11-06 17:42:59
  pani edyta (celowo z małej litery) to żadna rolniczka.
  Bo co to za rolnik utrzymujący się z wojskowej emerytury i 5 arów ogródka???

  Zwykła sprzedajna .urwa co siedzi na łasce tych mających fikcję z farsą.

  Jej walka Rolnikom produkującym żywność przynosi więcej szkody niż pożytku.
 • pracownik ARiMR 2014-11-06 16:04:31
  Taka tam ich ekologia Wydzieranie kasy
 • arszczecin 2014-11-06 13:04:20
  Kissmy....
  A liderem ekolandu jest woj zach-pom. Fikcja, farsa i może 5% realna produkcja.
  A w skład nowego ciała przy sawickiem wchodzi gość mający fikcje z farsa.
  Choć jest też pani Edyta z ekolandu, która działa w tym zakresie ostro. Produkują i walczą o sprzed. bezp.
 • rol-nick 2014-11-06 12:52:43
  @ kissmy...
  czego nie rozumiesz? Urzędy związane z rolnictwem obsadzone są w 100% przez koniczynki.
  Budżet to dojna krowa dla tych, którzy tym zarządzają.

  Jak to się mówi:
  polityka Panie...
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!