PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Kolejne trzy przypadki ASF u dzików w Polsce

Kolejne  trzy przypadki ASF u dzików w Polsce

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia trzydziestego drugiego, trzydziestego trzeciego i trzydziestego czwartego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski.



Trzydziesty drugi przypadek stanowił padły dzik znaleziony w pobliżu miejscowości Zadworzany (gmina Sokółka, powiat sokólski, województwo podlaskie), w odległości ok. 10 km od granicy polsko-białoruskiej.

Trzydziesty trzeci przypadek stanowi dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Piłatowszczyzna (gmina Gródek, powiat białostocki, województwo podlaskie), w odległości ok. 15 km od granicy polsko-białoruskiej.

Trzydziesty czwarty przypadek stanowi padły dzik znaleziony w pobliżu miejscowości Cisówka (gmina Michałowo, powiat białostocki, województwo podlaskie), w odległości ok. 2,5 km od granicy polsko-białoruskiej.

Od odstrzelonego i padłych zwierząt pobrano próbki do badań laboratoryjnych w kierunku ASF w ramach monitoringu tej choroby. Badania wykonane w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF potwierdziły obecność materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń w badanym materiale. Zwłoki dzików zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwych powiatowych lekarzy weterynarii.

Główny Lekarz Weterynarii podkreśla, iż podobnie jak poprzednie przypadki ASF u dzików na terytorium Polski, przypadek 32., 33. i 34 zlokalizowane były w strefie przygranicznej, na obszarze objętym ograniczeniami, na którym obowiązują stosowne nakazy, zakazy i ograniczenia, wynikające z aktualnie obowiązujących przepisów prawa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (26)

  • xxmuy 2015-02-12 20:34:00
    kos,
    Twój Pan i Władca już jest. Wróciłem ze sklepu, musiałem kupić mięsko.
    A jednak potrafisz czytać i znalazłeś mój błąd. No, nie sadziłem, nie sądziłem.
    Jest "10-ciolecia" a powinno być "10-cio lecia". Ale to nic.
    Ja również czasami pisałem z telefonu ale zawsze czytam co napisałem bo później wstyd jak cholera.
    No ale pogadaliśmy trochę a problem dzików i dopłat dla rolników dalej nie rozwiązany, więc nie ma co pisać po próżnicy.
    Pozdrawiam,
  • kos 2015-02-12 19:05:14
    "tylko nie przepisuj, ponieważ to moje napisane." ???? Bardzo poprawne zdanie, godne sprzątacza z tytułem kupionym na dawnym stadionie10-ciolecia .Zwrot "Bez urazy oczywiście ", to twoja własność? Nie masz argumentów, to idziesz w pyskówkę? Piszę z telefonu , więc łatwo o błąd, inteligentny człowiek zrozumie sens, sprzątacz nie.
  • xxmuy 2015-02-12 18:17:31
    kos matole, (odbijam to co mi napisałeś)
    Powinno być napisane "szef" a nie "szew" czyli widać z jakimi głąbami i nieukami ( odnoszę wrażenie, że cała twoja edukacja to 3 lata podstawówki w tym 2 lata szkoły radła) musi parać się min. Sawicki (to dotyczy oczwiście ciebie) próbując coś zrobić z tym, jakby nie patrzyć poważnym problemem jakim jest problem polskiego rolnika, który jest robiony w balona od początku państwowości polskiej.
    Bez urazy oczywiście :) (tylko nie przepisuj, ponieważ to moje napisane.
  • kos 2015-02-12 17:50:46
    Specjalistą nie jesteś, ale pouczać chcesz tych, co z tego żyją. Z łowiectwem po sąsiedzku żyjemy od lat i kiedy się wykoślawiło, widzimy to po stratach jakie nam czyni. Nie zabieraj głosu matole w temacie ci obcym, bo nawet jednego nicka zapamiętać nie potrafisz. Trzymaj się swojej miotły, bo szew zmieni zdanie . Idz na forum sprzątaczek i tam sraj swoją głupotą.
    Bez urazy oczywiście, bo każda praca uszlachetnia.
  • xxmuy 2015-02-12 17:22:17
    Nigdy się za znawcę i specjalistę się nie uważałem natomiat wy to specjaliści i autorytety z dziedziny łowiectwa. I tyle w temacie. Nauczcie się słuchać a będziecie i wy wysłuchani. Nie pienić bo problem jest zupełnie gdzie indziej :)
    Bez urazy, oczywiście.
  • smoku 2015-02-12 17:05:46
    Panowie uszy po sobie, cicho sza i szybciutko biegusiem do roboty w pole póki zima trwa. Bowiem najwyraźniej mamy na forum w osobie "rolnika 12" wybitnego znawcę, eksperta i autorytet w sprawie rolnictwa może nawet prawą rękę wielmożnego ministra Marka S., który podał nawet źródło swej wszechwiedzy. Czapki z głów przed tym profesjonalistą bo inaczej pójdziemy zamiatać te jego ulice.
  • xxmuy 2015-02-12 17:05:17
    Jestem i rover i rolnik12. Na temat zamiatania ulic nie piszę bo tobie proponowałem. Ja mam dobrze płatną pracę i nie narzekam a gdybym chciał to zrobić to mi szef już powiedział , że takigo skarbu jak ja nie wypuści ale wiem, że są u mnie vacaty (wolne stanowiska)które czekają na takich malkontentów jak ty.
    A rząd i tak nie będzie płacił za szkody wyrządzone przez dziki bo wasz Sawicki to już zakomunikował a PSL - owski Piechociński mu pewnie przyklaszcze.
    O mózgach się nie wypowiadam . Wolę mieć pusto w głowie niż łeb wypchany trocinami wymiecionymi z chlewa :)
  • Radżo 2015-02-12 16:46:32
    To w końcu jesteś rover, czy rolnik 12, zdecyduj się/ Aha, zamiatasz ulice! Rozejrzyj się przy okazji po tej ulicy. Czy widzisz tam żuki, nysy, stary, jelcze, czy mercedesy, fordy, bmw, many, dafy i volva? Nic ci to nie mówi? A chciałbyś, zeby na wsi królował nadal wiekowy ursus i bisłorus. One nadal są i funkcjonuję w gospodarstwach, ale na drogi nie wyjadą, bo od razu by się znalazły na gliniarskich lawetach.
    Nie martwię się o twój mózg, bo go nie masz, Jesteś sterowany propagandą, bezmózgowcu.
  • rolnik 12 2015-02-12 16:24:29
    Tzw. Radżo,
    Czytaj powoli i zrozum, że nikt ciebie, zwykłego kiepa nie namawiał do uprawiania roli pod perz. O mój mózg się nie martw tylko o swój wypełniony trocinami. Bierz się za robotę w polu i nie narzekaj bo ci nie jest bida za ubijne pieniądze a jak nie to do miasta zamiatać ulice.
    http://natemat.pl/133141,protest-ubogich-rolnikow-czy-parada-milionerow
  • Radżo 2015-02-12 15:55:39
    rover, gdybyś miał chociaż tyle rozumu, co pedał przy twoim rowerze, to byś się domyślił, że rolnik jest rolnikiem, tak jak ty pracownikiem, a przedsiębiorca przedsiębiorcą, aby zarobić na utrzymanie swoje i rodziny, Myśliwy natomiast nie utrzymuje rodziny z myślistwa, więc nim być nie musi, jeśli go nie stać na to hobby. Niech się zajmie np zbieraniem znaczków
    Myśleć nie umiesz, więc nie idz za przedmówcą, tylko wsiadaj na rower i wal z tego portalu