PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Komornik oskarżony o zaniżenie wartości sprzętu rolniczego

Autor: farmer.pl/ PAP

Dodano: 07-01-2013 12:06

Tagi:

Zarzut zaniżenia wartości maszyn rolniczych oraz ich sprzedaż umówionemu nabywcy postawiła komornikowi z Działdowa (Warmińsko-mazurskie) prokuratura w Giżycku. Dowodem prokuratury na to, że między komornikiem a nabywcą doszło do zmowy, są bilingi telefoniczne.Akt oskarżenia przeciw komornikowi wpłynął do sądu rejonowego w Giżycku - podano w wydziale karnym giżyckiego sądu.

Za niedopełnienie obowiązku, jakim jest rzetelna i obiektywna wycena ruchomości, a w tym przypadku maszyn rolniczych i sprzedaż ich na licytacji po zaniżonej cenie, komornikowi grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak podała prokuratura rejonowa w Giżycku, oskarżony komornik nie przyznał się do zarzucanych czynów i odmówił złożenia wyjaśnień w postępowaniu przygotowawczym.

Sprawa dotyczy nieprawidłowości w postępowaniu egzekucyjnym wobec małżeństwa rolników z Siedlisk w gminie Wydminy koło Giżycka.

Rolnicy są właścicielami 30 hektarów ziemi; dzierżawią także 50 hektarów gruntów. Zajmują się hodowlą bydła. Jeszcze na początku tego roku byli właścicielami dwóch ciągników, w tym jednego z osprzętem o wartości 98 tysięcy złotych. Maszynę tę kupili z unijnych dotacji. Rolnicy mieli także zobowiązania bankowe na kwotę 22 tysięcy złotych. Ponieważ nie spłacali ich w terminie, na wniosek banku doszło do postępowania egzekucyjnego.

Właściciele gospodarstwa za wszelką cenę chcieli uniknąć licytacji maszyn rolniczych; po uzgodnieniach z komornikiem spłacili zobowiązania. Mimo to komornik wyznaczył termin licytacji maszyn, na którą przyjechało dwóch nabywców. Ciągnik - jak ocenił potem w postępowaniu prokuratorskim biegły rzeczoznawca - o wartości 98 tys. zł, komornik wystawił na licytację za 12 tys. zł, a nabywca kupił za 15 tys. zł. Wartość sprzętu została zaniżona prawie ośmiokrotnie.

Rolnicy podejrzewali, że doszło do zmowy między komornikiem a nabywcą ciągnika. Nabywca twierdził jednak, że nie znał komornika, a pierwszy raz widział go w dniu licytacji, zaś informacje o licytacji zaczerpnął z internetu. Śledztwo prokuratury wykazało jednak, że faktycznie doszło do porozumienia między komornikiem a nabywcą, a dowodem na to są bilingi telefoniczne. Wskazują one, że przed licytacją obie te osoby kontaktowały się telefonicznie ponad 60 razy, a w dniu samej licytacji - czterokrotnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

 • pawel 2013-01-08 10:22:37
  do @MG i @basta - wydaje mi się , że jeśli juz dojdzie do licytacji komorniczej - to w interesie licytowanego jest jak największa frekwencja ktora pozwoli zyskac wysoka cene za licytowane przedmioty . A nie że nikt nie przyjdzie i jedna osoba kupi za wywolawcza . Co by nie było komornika trzeba unikac i jak wiesz ze Ci grozi to trzeba na szybko cos sprzedawac , a nie czekac na jego dzialania.
 • trys 2013-01-07 20:42:10
  arszczecin 15600 dla komornika za ściągnięcie a dłóg jak jest tak jest bo to chory kraj jest a komornik poza prawem stoi sam miałem ponad dwa miesiące wszystkie kąta poblokowane pościągał jedną kwote z trzech kąt potem oddał za jakiś czas ale opłaty z tym zwiazane poniosłem osobiście dlaczego bo to polska
 • arszczecin 2013-01-07 20:35:02
  mg, basta macie 200% racji, w tym przypadku sytuacja była niestety troszkę bardziej skomplikowana, zawiła, długa historia, nie na dziś.

  więc komornik z licytacji przekazał wierzycielowi 1240 zł. nawet nie 10% uzyskanych z licytacji. reszta kosztów poszła na komornika, ustawowo, za przechowywanie maszyny dla, uwaga, brata komornika, jakieś 70%.

  zasadność licytacji, dla wierzyciela? żadna kasy nie odzyskał,dla dłużnika? żadna długu nie spłacił a maszynę stracił, dla komornika i jego brata? czysty zysk...

  paweł, bo to polska, tu się robi geszefty ;(
 • basta 2013-01-07 18:52:41
  MG popieram
 • MG 2013-01-07 18:32:14
  tylko hieny (kupują) żerują na niedoli innego rolnika !!!
 • pawel 2013-01-07 13:59:58
  Nie rozumiem - skoro spłacili dług to czemu doszłowogóle do licytacji ?
 • arszczecin 2013-01-07 13:46:39
  uczestniczyłem kiedyś w licytacji, kupiłem traktor za 15600 zł, zgadnijcie ile pieniędzy odzyskał z tego wierzyciel ? a ile było kosztów komornika
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.68.137
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!