Konkurs ma promować innowacyjne inwestycje, które podnoszą jakość życia mieszkańców wsi. Gminy mogły zgłaszać projekty w dwóch kategoriach: infrastruktury technicznej i społecznej. Regionalny etap konkursu zostanie rozstrzygnięty do końca października. Wybrane projekty z Warmii i Mazur wezmą udział w ogólnopolskim etapie tej rywalizacji.


Jak poinformowała Izabela Zapadka z Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, do regionalnego konkursu zgłoszono pięć projektów. Propozycji jest mniej niż przed rokiem, gdy dwa z 13 projektów - budowa ekologicznej miniprzystani w gminie Iława i parku wodnego w Wilkasach - zdobyły nagrody na szczeblu krajowym.

Do tegorocznego konkursu przystąpiła gmina Kalinowo, która zagospodarowała plaże w Skrzypkach nad Jeziorem Białym. Powstał tam kompleks rekreacyjny z małą architekturą, w tym wieżą widokową, pomostem, boiskami plażowymi, polem namiotowym i parkingiem.

Gmina Iłowo-Osada zgłosiła rozbudowę kanalizacji w okolicach Kraszewa i Narzymia, gdzie mieszka ponad 1,5 tys. osób. W ramach tej inwestycji podłączono do zbiorczego systemu kanalizacyjnego pozostałe miejscowości.

Gmina Pasłęk wystartowała w konkursie ze zrealizowanym projektem rozbudowy świetlicy wiejskiej oraz placu zabaw w sołectwie Krasin.

Gmina Iława zgłosiła projekt "Klucz do sukcesu", który objął dziewięć samorządowych szkół podstawowych i blisko tysiąc uczniów. Był on skierowany głównie do dzieci z trudnościami w nauce oraz dzieci z niezamożnych rodzin. Obejmował dodatkowe zajęcia informatyczne, techniczne i językowe, wycieczki edukacyjne, refundację obiadów, stypendia socjalne, oraz terapie pedagogiczne i psychologiczne.

Gmina Iłowo-Osada zaproponowała "Biesiadę Mazurską", która miała służyć kultywowaniu wiejskich obrzędów i tradycji. Według organizatorów, impreza zaktywizowała lokalną społeczność i wypromowała miejscowych twórców. W finale wystąpili bowiem artyści wybrani w sołeckich castingach, a po imprezie wydano publikacje z przepisami lokalnej kuchni i przyśpiewkami ludowymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!