Celem konkursu organizowanego przez sekretariat regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, Lubuskie Stowarzyszenie Sołtysów, Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego i Lubuska Izbę Rolniczą jest znalezienie miejscowości, które w województwie wyróżniają się aktywnością mieszkańców, estetyką i dbałością o środowisko.

Przyznawane nagrody są także formą docenienia zaangażowania mieszkańców i władz samorządowych w rozwój lubuskich wsi.

Jury konkursu oceni walory estetyczne, dbałość o ochronę środowiska, inwestycje służące rozwojowi czy też działania na rzecz kultywowania dziedzictwa kulturowego wsi. Pod uwagę będzie także brana aktywność społeczności lokalnej.

Na zwycięzców czekają nagrody finansowe - 8 tys. zł za pierwsze oraz odpowiednio 6 tys. i 4 tys. za dwa kolejne miejsca. Z terenu jednej gminy można zgłosić do konkursu dowolną ilość sołectw. Regulamin stanowi, że nie może to być jednak miejscowość, która wygrała w którejś z pięciu poprzednich edycji konkursu.

W ubiegłym roku w tym konkursie zwyciężyła wieś Lubno w gminie Lubiszyn. Drugie miejsce jury przyznało wsi Biedrzychowice w gminie Żary, a trzecie wsi Przytok w gminie Zabór.

Ponadto wyróżnienia otrzymały Wężyska w gminie Krosno Odrzańskie i leżąca w gminie Zielona Góra miejscowość Zatonie.

Formularze zgłoszeniowe należy przesłać do Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze do 26 września br. Rozstrzygnięcie konkursu jest planowane w listopadzie. Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!