- Urząd Marszałkowski już po raz czwarty był organizatorem konkursu, którego celem jest wyłonienie najlepszych projektów w zakresie infrastruktury, zrealizowanych na terenach wiejskich przy wsparciu środków unijnych. Konkurs promuje najbardziej innowacyjne i efektywne projekty, które chroniąc środowisko naturalne i dziedzictwo kulturowe polskiej wsi, czynią ją miejscem, gdzie chce się żyć i pracować - podkreślił Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Komisja konkursowa wyłoniła sześciu laureatów, po trzech w kategoriach "Infrastruktura społeczna" i "Infrastruktura techniczna".

W pierwszej za najlepiej zrealizowane przedsięwzięcie uznano "Remont świetlicy wiejskiej w budynku pastorówki oraz przebudowę chodnika wraz z budową kładki dla pieszych w miejscowości Zelgno na terenie gminy Chełmża w powiecie toruńskim. Kolejne miejsca w tej kategorii zajęły: gmina Nakło nad Notecią, która wybudowała świetlicę wiejską z biblioteką publiczną w miejscowości Polichno i Koronowo - za rozbudowę świetlicy wiejskiej w Popielowie oraz remont i termomodernizację świetlicy wiejskiej w Glinkach i Starym Dworze.

W dziedzinie inwestycji typowo technicznych najwyższe uznanie zyskała gmina Cekcyn w powiecie tucholskim, za budowę amfiteatru w Cekcynie. Na kolejnych miejscach znalazły się gminy: Kamień Krajeński za budowę kanalizacji deszczowej, ściekowej i sieci wodociągowej w miejscowościach Orzełek i Kamień Krajeński oraz Dąbrowa Biskupia za urządzenie na swoim terenie parku wiejskiego i remont świetlicy.

Zwycięskie projekty gmin Chełmża oraz Cekcyn zostały zgłoszone do etapu ogólnopolskiego konkursu, organizowanego przez Fundację Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA. Laureaci konkursu w kujawsko-pomorskim otrzymali nagrody rzeczowe.
Podobał się artykuł? Podziel się!