Jak mówiła na środowej konferencji prasowej Kopacz, w latach 2014-2020 Polska ma do wykorzystania 13,5 mld euro na rolnictwo; także na modernizację i zwiększenie konkurencyjności polskich gospodarstw rolnych.

Ponadto - mówiła premier - powstanie fundusz stabilizacji dochodów rolniczych. "Właśnie w dniu dzisiejszym rząd przyjął projekt ustawy o powołaniu tego funduszu" - poinformowała. Dodała, że fundusz będzie administrowany przez Agencję Rynku Rolnego.

Szefowa rządu zapewniła, że ministerstwo rolnictwa szuka też rynków zbytu dla "dobrej, polskiej żywności" - dzięki czemu np. polskie jabłka będą mogły trafiać do Kanady i Singapuru, a także - być może - do Indii. Według Kopacz trwają negocjacje w tej sprawie.

Premier zapowiedziała także, że w 2015 r. na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego będzie przeznaczone 3 mld 266 mln zł, czyli - jak mówiła - o 10 proc. więcej niż w poprzednim roku. To - zdaniem premier - najwyższy w historii poziom finansowania polskiej kultury.

"Zbliżamy się do 1 proc. z budżetu na kulturę, czyli realizacji najważniejszego postanowienia umowy społecznej, zawartej z obywatelami kultury" - zaznaczyła Kopacz.

Podobał się artykuł? Podziel się!