W dniu 9 grudnia 2009 roku funkcjonariusze ABW zatrzymali w Warszawie pięć osób, w tym urzędników Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Ministerstwa Gospodarki. Zatrzymanym osobom przedstawiono zarzuty m.in. przyjęcia korzyści majątkowej w wysokości 40 tys. zł oraz żądania ponad 370 tys. zł, w zamian za ułatwienie uzyskania 12 mln zł dotacji ze środków Unii Europejskiej - mówi rzecznik prasowy ABW, ppłk Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska

Z uwagi na charakter zarzucanych czynów oraz obawę matactwa prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec czterech podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec piątej osoby prokuratura zastosowała dozór policji, poręczenie majątkowe w wysokości 10 tys. zł oraz zakaz opuszczania kraju.

Sprawę Pawła T.( główny specjalista w Departamencie Pomocy Przedakcesyjnej i Funduszy Strukturalnych, MRiRW) i Grzegorza G.(kierownik sekcji ARiMR) nadzoruje Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu. Zarzuca im się, że w 2004 roku przyjęli od Mariusza L, prokurenta jednej ze spółek, obietnicę przyjęcia korzyści majątkowej w wysokości przekraczającej 370 tys. zł  Wśród innych zarzutów jest przyjęcie 40 tys. zł. w zamian za pomoc w opracowaniu kolejnego wniosku o uzyskanie dotacji unijnej na rzecz podmiotu gospodarczego. 

Sprawa dotarła i do ministerstwa gospodarki. Zatrudnionej w nim Annie C. zarzucono opracowanie w imieniu i na rzecz podmiotów gospodarczych wniosków o dofinansowanie działalności gospodarczej ze środków unijnych - poinformował prokurator Andrzej Laskowski. 

Rusudanowi L., prezes zarządu spółki, która miała złożyć w ARiMR nierzetelne oświadczenie zarzucono też wyłudzenie pieniędzy z Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej.

W przypadku przestępstwa korupcji (art. 228 kk i art. 231 § 2) grozi nawet 12 lat więzienia.

Źródło: ABW/ TVN24/ farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!