PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Kosiniak-Kamysz: nie ma potrzeby zmian przepisów podatkowych dla rolników

Kosiniak-Kamysz: nie ma potrzeby zmian przepisów podatkowych dla rolników

Autor: PAP

Dodano: 08-12-2014 10:49

Nie ma obecnie potrzeby zmian przepisów podatkowych dot. rolników - powiedział w poniedziałek w radiu TOK FM minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Należy natomiast wspierać system zachęt, by rolnicy odchodzili od podatku rolnego - dodał.



"W naszej opinii nie ma w tym momencie potrzeby zmian (przepisów) podatkowych dotyczących rolników. Bardzo duża część gospodarstw rolnych, tych dochodowych, tych, które wchodzą w dużą produkcję i sprzedaż, staje się przedsiębiorstwami. I to jest naturalny proces, który trzeba wspomagać i tym jesteśmy bardzo zainteresowani" - podkreślił szef resortu pracy.

Kosiniak-Kamysz zauważył, że należy w większym stopniu wykorzystać system zachęt motywujący rolników do odejścia od podatku rolnego. "Ta droga przez zachęty, przez tworzenie dobrego ustawodawstwa dla rodziny, zwiększającego możliwość korzystania ze świadczeń rodzinnych, czy z (...) ulg podatkowych, jest drogą dobrą" - powiedział. "Myślę, że ona spowoduje też, że duża rzesza będzie z tego korzystać" - dodał.

Projekt zmian podatkowych ministerstwa finansów zakładał, że obecny podatek rolny zastąpiłyby dwa rozwiązania - adresowane do mniej i bardziej zamożnych rolników. Ci, których przychody nie przekraczałyby 100 tys. zł w roku gospodarczym (od 1 lipca do 30 czerwca roku następnego), byliby zwolnieni z podatku dochodowego. Płaciliby natomiast podatek od nieruchomości rolnych w wysokości 185 zł od tzw. hektara przeliczeniowego (umowna jednostka powierzchni gruntu, która umożliwia porównywanie gleb różnych klas). To stawka niższa o 65 gr niż obecnie płacona stawka podatku rolnego. Użytki rolne niewchodzące w skład gospodarstwa rolnego opodatkowane byłyby stawką 370 zł za hektar. Na potrzeby rozliczenia rolnicy musieliby rejestrować swoje przychody.

Rolnicy, których przychody przekraczałyby 100 tys. zł płaciliby podatek dochodowy w wysokości 19 proc. Resort finansów przewiduje możliwość wyboru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z limitem przychodów w wysokości 150 tys. euro z poprzedniego roku i stawką w wysokości 4 proc.

Minister rolnictwa Marek Sawicki w listopadzie mówił, że na razie prace nad projektem zmian w ustawie o podatku dochodowym dla rolników nie są prowadzone i nie będzie ich do końca obecnej kadencji Sejmu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (12)

  • rolnik z pomorza 2014-12-09 17:39:52
    Ja przy 35 ha płace ok 10000 podatku rolnego. @miastowy nie po pojecia, że podatek rolony płaci sie od hektara PRZELICZENIOWEGO!!! miastowy pokarz mi jakoś dowód wpłaty, że płacisz ponad 12000 zł na ZUS. Nic nie pokarzesz bo nic nie płacisz- to płaci Twoj pracodawca. @stopdlakombinatorów o jakich umorzenich kredytów na zakup maszyn mowisz?;o bo nic mi o tym nie wiadomo. A teraz tak dla uświadomienia innych ile mam wydatkow żeby to gospodarstwo utrzymać : paliwo ok 25tyś/rok nawozy drugie tyle, środki ochrony roślin ok 15 tyś, podatek rolno ok 10 tyś KRUS 6.5 tyś za siebie i za żone teraz do tego naprawy, dadatki paszowe itp.itd. uzbiera sie pokaźna sumka. Niech każdy miatowy sobie policzy ile z tego jest podatku....Gdy wiosna 2012 wymarzło mi 100% zasiewów to musiałem sobie poradzić sam nikt mi nie zwrócił kosztów jakie poniosłem....gdy dziki zniszczą kukurydze też nikt mi nie zwróci...gdy sprzedam tuczniki i musze do każdego 100zł dołożyć żeby wyjść na zero to żaden miastowy mi nie zwróci nakładów jakie poniosłem a w miescie nikogo nic nie interesuje bo co miesiac pensyjka wpłynie na konto do tego wolne niedziele świeta, zwroty podatku ulgi...
  • wsiowy 2014-12-09 17:34:39
    Miastowy, pod jakim nickiem byś nie pisał, to łatwo cię rozpoznać, bo piszesz ciągle bzdury.
    Zapytaj chłopaków z Podlasia ile kosztuje ziemia, nawet 4-5 klasy. Policz ile musiałbyś mieć kasy, aby kupić tyle ziemi, żeby brać dopłaty 50 tysi i jeszcze żeby ktoś ci za jej dzierżawę(4-5 klasa bez dopłat) dał 25tysi rocznie. Gdyby tam był taki szalony i bogaty rolnik, to on by kupił tą ziemię, a nie dzierżawił od ciebie. Poza tym miastowy, czy pseudoprzedsiębiorca, który gnije w M2, może za nie kupić ogródek mojej sąsiadki rencistki i budę jej reksa , bo na reksa i jego łańcuch już mu zabraknie. Ponadto gdybyś wydzierżawiał komuś ziemię i sam brał za nią dopłaty, to siedziałbyś cichutko, bo wystarczy, że wkurzony sąsiad, lub sam dzierżawca by cię podp.. do ARiMR i masz sprawę za wyłudzenie dopłat i zwrot wszystkich dopłat wraz z odsetkami karnymi, bo dopłaty należą się tylko dla faktycznie uprawiających. poczytaj sobie wyroki w tej sprawie. Nie znasz kompletnie realiów i stąd piszesz głupoty!!
  • r-nick 2014-12-09 16:34:41
    Takie brednie mariuszku, to dzieciom w pszedszkolu, a nie starym wyjadaczom.
  • Mariusz Podlasie 2014-12-09 14:16:00
    miastowy ma racje Ja juz sprzedalem mieszkanie w bydgoszczy kupilem gospodarstwo na podlasiu i teraz sobie żyje Nic nie robie dopłaty ok 50 tys biore za dzierzawe kolejne 25 tys dostaje Podatku kilkaset zl place bo ziemia 4-5 klasa i żyje sobie jak pan Przyjaciele przediebiorcy i mieszczychy zrobcie taksamo nie gnijcie w swoich M2
  • mir 2014-12-09 09:57:11
    Miatowy niech zapłaci za jednio jajko 5 zl to wtedy my zapłacimy,,,na Zus,,,je za darmo i cwaniakuje,,,jak nie ma pojecia o rolnictwie to niech sie nie wypowiada,,, za chleb za 20zl,,,to bedziemy mieli na to pieniadze,,rolnictwo to nie fabryka,,,ze mozna sztukami natrzaskac ile sie chce,,,to trudny fach....daja dotacje Niemcy to oni finansuja Unie,,,a to ze ty miastowy masz na Zus to dlatego ze u Ciebie rolnicy wydaja te dotacje,,,,krotkowzroczne podejscie,,,,jak Ci sie nie podoba ten system wygraj wybory i zmien Polske,,,ale zrob tak ze nie dajesz zadnych dotacji zadnyh krusow,,,,ale placisz ekonomiczna cene za zywnosc,,,!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! wtedy miasto by skonalo z glodu,,,,,,i my nie chcemy zadnych rent,,, i ulg tylko ekonomiczna cene,,,,zeby pokryla koszty i dala zysk,,,
  • mir 2014-12-09 09:49:07
    Skoro tak to opisujecie,,,to dlatego ze za mało płacicie rolnikom za zywnosc,,,jak nam zaplacicie tyle ile sie nalezy to wtedy zaplacimy te wszystkie,,,Zusy Krusy,,,, nauczyli sie jesc za darmo i cwaniakuja w kometarzach,,, To nie prawda ze skorzystakli na wejsciu do unii,,,bo sa wyliczenia ze dajac 1zl dotacji 4 zl,,,wyciagaja z Polski,,,,wiec jak macie pretensje to do waszych rzadów....od 89 roku,,,,to oni tworza ten chory system,,,nie rolnicy....Rolnik nie ma nic do gadania,,,,,
  • milioner z kuj-pom 2014-12-08 15:10:26
    "Ora et labora" - a tez bedziesz milionerem ;)
  • stopdlakombinatorów 2014-12-08 14:31:29
    Jak długo ten kraj będzie jeszcze utrzymywać rolników.Płacą symboliczne składki na Krus i pobierają emeryturę.
    Nie płaca praktycznie nic na ubezpieczenie zdrowotne i korzystaja z tych samych swiadczeń co ludzie którzy płacą po kilka tysięcy rocznie. Płacą symbolicznie, śmieszne podatki. Jako jedyna grupy skorzystali na wejściu do UE:
    -dopłaty bezpośrednie kilkaset złotych co roku za hektar.
    -umarzane w połowie kredyty na zakup maszyn, nawet ponad 100tys. zł.
    -kredyty za zakup ziemi-oprocentowanie 2 %.Przy cenach ziemi po 50tys.za hektar stali się milionerami !!!
  • przedsiebiorca z miasta 2014-12-08 14:19:01
    jaki nakaz płatniczy?podatek od pola to podatek?buhahahaha,wyobraź sobie że podatki płacone w miescie od gruntu są kilkaset razy większe niż od pola,nie pisze o normalnych podatkach tj dochodowym którego wy nie płacicie i ZUS bo wy na KRUS płacicie grosze