W centrum miasta swoje stoiska rozstawiły związane z branżą firmy - m.in. producenci traktorów, maszyn rolniczych, nawozów i materiałów - instytucje zajmujące się rozwojem i unowocześnianiem rolnictwa, państwowe agencje rolne, a także indywidualni producenci i hodowcy.

"Chcemy się raz w roku pokazać z tym, co mamy najlepszego, a jutro - w niedzielę - podziękować częstochowskiej Madonnie, że to wszystko się jakoś udaje" - powiedział prezentujący w Częstochowie swoje krzewy ozdobne jeden z indywidualnych wystawców, pan Zdzisław.

Otwierający w sobotę wystawę minister rolnictwa Wojciech Mojzesowicz ocenił, że miniony rok był udany dla rolników. "Program PiS dla rolnictwa układa się. Pozostał nam jeszcze m.in. problem ceny trzody chlewnej, który jednak w ciągu pół roku powinien się prostować" - mówił minister.

Pytany, czego rolnicy mogą się spodziewać od państwa w najbliższym czasie, Mojzesowicz wymienił m.in. zmian w systemie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Zaznaczył jednak, że nie będą one dotyczyć regionów, gdzie dominują małe gospodarstwa.

"W takich województwach jak śląskie, małopolskie, świętokrzyskie czy podkarpackie nie będzie zmiany składki, bo obecna jest maksymalną, jaką rolnicy mogą płacić" - zapowiedział, apelując jednocześnie, by rolnicy gospodarujący nawet na niewielkich obszarach, starali się zwiększać swą efektywność.

"Zwiększyliśmy dopłaty do materiału siewnego. Rolnicy, żeby dużo zebrać, muszą siać dobre zboże, muszą je zaprawić - wtedy jest szansa, by zebrać kilka kwintali więcej z hektara, co da im szansę na zyski" - podkreślił Mojzesowicz.

Krajowa Wystawa Rolnicza w Częstochowie od kilkunastu lat towarzyszy obchodom jasnogórskich dożynek; od kilku lat - wraz z nią równolegle odbywają się też Dni Europejskiej Kultury Ludowej. W tym roku swoje wyroby prezentują twórcy m.in. z Portugalii, Słowacji, Ukrainy i Białorusi, a także występują zespoły ludowe z Serbii, Słowacji, Litwy i Polski.

Najważniejszym punktem rolniczego święta w Częstochowie są uroczystości religijne w jasnogórskim sanktuarium. Przed niedzielną przedpołudniową sumą dziękczynną, podczas której błogosławione są przyniesione przez rolników wieńce żniwne, na miejsce docierają uczestnicy Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rolników.

W uroczystościach co roku uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy osób. W niedzielę swoją obecność na Jasnej Górze zapowiedzieli przedstawiciele władz państwowych, m.in. prezydent Lech Kaczyński oraz minister rolnictwa Wojciech Mojzesowicz. Uroczysta suma ma być transmitowana przez pierwszy program telewizji publicznej.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!