PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

KRIR do MŚ w sprawie liczenia zwierzyny i rekompensat za szkody łowieckie

KRIR do MŚ w sprawie liczenia zwierzyny i rekompensat za szkody łowieckie Przez bałagan w prawie rolnikom coraz trudniej wyegzekwować odszkodowania za szkody łowieckie; Fot. pixabay

Zarząd KRIR zaapelował do Ministra Środowiska o podjęcie działań, mających na celu skuteczną likwidację szkód łowieckich oraz rzetelne policzenie zwierzyny łownej w naszych lasach.



Zarząd KRIR w przesłanych wnioskach uświadamia ministra, że proces legislacyjny dotyczący zmiany Prawa łowieckiego strasznie się ślimaczy, a poza tym wciąż brak jest rozporządzeń wykonawczych do przedmiotowej ustawy w zakresie szacowania szkód. Sytuacja ta sprawia, iż poszkodowani rolnicy nie mogą uzyskać rekompensat za szkody łowieckie w uprawach.

KRIR wystąpił do Ministra Środowiska o podjęcie działań, mających na celu znalezienie sposobu i umożliwienie wypłaty rekompensat rolnikom z tytułu poniesionych strat w uprawach i płodach rolnych wyrządzonych przez dziką zwierzynę.

„Wielu rolników przekazuje do Izb Rolniczych informację, że zgodnie z obowiązkiem zgłaszali szkody do Urzędów Gmin oraz do Kół łowieckich, po czym żadna ze stron nie podejmowała jakichkolwiek działań w kierunku oszacowania strat. Ponadto wiele gospodarstw rolnych, pomimo, że ma sądowe orzeczenie w zakresie obowiązku wypłaty przez Koła Łowieckie odszkodowania, nie doczekało się należnych im środków.” – czytamy w stanowisku rolniczych samorządów.

Zdaniem KRIR resort środowiska powinien podjąć takie działania, by Polski Związek Łowiecki wziął organizacyjną i finansową odpowiedzialność za koła łowieckie, które nie wykonują swoich obowiązków w zakresie szacowania i likwidacji szkód.

W kolejnym wniosku KRIR domaga się rzetelnego zliczenia stanu zwierzyny łownej, co według rolników wpłynęłoby na zwiększenie planów łowieckich, a w efekcie zmniejszenie rozmiarów szkód łowieckich. Zarząd KRIR załączył do pisma stanowisko Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej z dnia 15 maja 2018 r. wskazujące na nieprawidłowości w gospodarce łowieckiej i brak działań ze strony PZŁ w kwestii redukcji pogłowia zwierzyny łownej.

Zdaniem zachodniopomorskiego samorządu poziom strat w uprawach i płodach rolnych dawno przekroczył już próg, możliwy do zaakceptowania przez rolników. Stany populacji zwierzyny przekroczone zostały o kilkaset procent. PZŁ zaś zupełnie nie panuje nad sytuacją, nie podejmuje stosownych działań i wcale nie jest zainteresowane poprawą sytuacji. ZIR w związku z powyższym domaga się zniesienia monopolu PZŁ w gospodarce łowieckiej, a zarazem natychmiastowej i radykalnej redukcji pogłowia zwierzyny łownej w naszych lasach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (46)

  • Polak 2018-07-16 22:54:21
    Widzę, że chodzi o to aby wybić do sztuki całą zwierzynę w Polsce. Gdzie są ekolodzy? Dzików na wschodzie już prawie nie ma bo ministerstwo zezwoliło a wręcz nakazało odstrzał wszystkiego co się rusza pod rygorem kar dla myśliwych. Teraz jeszcze państwo ma nakazać wystrzelanie jeleni I saren? Ludzie, powaliło was?
  • RRo 2018-07-13 10:20:45
    Adresat słuszny, jeżeli rząd zdecyduje, że Jeleni, Saren i Dzików ma być mniej i zwiększy plany odstrzału dla Kół i OHZ, to w ciągu kilku lat będzie mniej.
    Ale PiS przed wyborami obiecywał, że rząd będzie wypłacał odszkodowania. .nawet powstał Fundusz odszkodowawczy ustawa Szyszki, ale rząd Morawiecki zauważył, że nie ma ta to pieniędzy. . więc będzie tak jak było.
  • Leppppery won 😜 2018-07-13 06:11:10
    Ja jak nie chciałem żeby mi koty i psy wchodzily na posesje to ogrodzilem działkę i mam spokój , niech rolnicy postawią ogrodzenie na swoich uprawach A jeśli jakąś zwierzyna przejdzie to się oskarzy ja o wlamanie i postawi przed prokuratorem 😂😂😂
  • Kulawy pies 2018-07-13 05:22:42
    Czarno to widzę każdy sobie brak porozumienia skoro rolnicy mają roszczenia do PZŁ to ja się pytam kto odpowiada za zatruwanie wód gruntowych pestycydami Myślę że PZW może spokojnie rościć od rolnika odszkodowanie za zatrucie ryb w zbiornikach wodnych .narazie otym się nie mowi
  • Lowiec 2018-07-12 13:35:19
    Panowie Rolnicy !!!
    Jeżeli kiedykolwiek PZL przestanie istnieć i będziecie zgłaszać szkodę do skarbu państwa to zobaczycie jak Wam nawalą ...
    Kto zgłaszał kiedyś to wie ...
    Albo znajda że za duża powierzchnia zgłoszona do doplat i zabiorą , znajda tysiące powodów żeby nie płacić , nie jak do tej pory ugoda z Kołem Łowieckim dwa podpisy nr konta i wypłata ...
    • Krzysztof 2018-07-13 02:12:09
      Jaki problem, zastrzel dwa dziki i nie będzie szkód.
  • dzik 2018-07-12 13:11:10
    Nie wiem dlaczego odpowiedzialnoscia za szkody maja ponosić koła łowieckie , przeciez to nie ich zwierzyna leśna tylko Państwa i jest to dobro ogólnonarodowe. A więc i rolników. Podstawowym obowiązkiem rolników jest zabezpieczenie plonów od między innymi zwierzyny lesnej a nie oczekiwanie np: ze jak pada deszcz to |Państwo ma rozłożyć nad plonami parasol. Przecież rolnik jak każdy pzredsiębiorca sam musi zadbać nad swoim majątkiem a nie ograniczać się tylko do robotnika i zbieracza plonów jest jeszce coś takiego jak straż ,środki odstraszające właściwa polityka grarna nie nęcąca zwierzyny a odworotnie , odtraszacze a na koniec wynajmowanie myśliwych w porozumieniu z kołamiPZŁ.
    • Krzysztof 2018-07-13 06:47:54
      Dlatego, że to właśnie myśliwi mają monopol na zabijanie, chłopu nie wolno.
  • Lowiec 2018-07-12 12:42:53
    A co do dokładnej inwentaryzacji to jaki to problem : wyciąć lasy , osuszyc bagna skosic łąki i trzcinowiska kilka helikopterów cała piechote NATO i ochotników OHP i liczymy dokładnie ...
  • Lowiec 2018-07-12 12:35:56
    Niech rolnicy grodza swoje działki płotem i nie będzie szkód , ponad 2000 lat egzystuja zwierzęta z rolnictwem i jakoś do tej pory nie było kataklizmu dzikozwierzecego napadu na rolników , Po prostu nastały czasy odszkodowań i to nie tylko w rolnictwie ale wszędzie ..
    Jak koła nie szacują , gminy też to niech piszą do Tego kto stworzył te zwierzaki może oszacuje....
  • Lowiec 2018-07-12 12:28:29
    To wszystko co jest związane z Lowiectwem reguluje ustawa , ta niejasno określa szacowanie szkód i teraz za to wszystko obwinia się Koła Łowieckie ...
    Co za absurd !!!
  • Szyszka😱😱😱 2018-07-11 22:26:45
    Do nn 100% racji. Jeżeli jest do 0,1 szt dzika na 1 km2 to skad tyle padłych dzikow w niektórych powiat wystarczy przeliczyć powiezchnie powiatu na ilość padłych dzików na ASF. Każdy rolnik powinien mieć możliwość obrony swoich upraw przed szkodnikami jakimi są bez wątpienia dziki sarny i jelenie, ale wzorcowy model łowiectwa przykład dla całej EUROPY ciągle TRWA😱😱😱😒😒
    • Krzysztof 2018-07-12 10:09:11
      W rzeczy samej, szkodniki w obejściu czyli myszy, szczury itp. po prostu się truje lub tępi w inny sposób.
      Ciekawi mnie jakie prawo pozwala otruć szczura, a zabrania otruć dzika?
      Dzik w uprawach jest najzwyklejszym szkodnikiem i czyni szkody znacznie większe niż szczur.
      • Piotr 2018-07-12 13:22:04
        W rzeczy samej kolego, truje się myszy i szczury. Ale nie wolno truć zwierzyny łownej bo jest ona własnością państwa a nie prywatną. A poza tym zwiężyną łowną czyli jej populacją gospodarką koła łowieckie upoważnione przeż rząd. Myśliwi są zobowiązani utrzymywać połowie zwierzyny łownej na określonym poziomie aby nie było jej ponad dopuszczalną ilość, a z drugiej strony aby określone gatunki tzn. Aby ich populacja nie spadła tak nisko co by zagrażało jej wyginięciu.
      • Piotr 2018-07-12 13:35:38
        A jeszcze kolego wejdź na stronę internetową iwpisz hasło. GOSPODARKA ŁOWIECKA W POLSCE. tam się wszystko dowiesz.
      • Krzysztof 2018-07-13 12:37:52
        W rzeczy samej,na bardzo wysokim poziomie tę GOSPODARKĘ prowadzicie.