PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

KRIR: Nie obciążać dodatkowymi opłatami rolników

KRIR złożyła wniosek do ministra finansów o udzielenie wyczerpującego wyjaśnienia w sprawie opłat skarbowych za potwierdzenie zgodność z oryginałem kserokopii faktur na zakup paliwa dołączanych do wniosków o zwrot podatku akcyzowego. Rada wnioskuje również o taką interpretacji przepisów o opłacie skarbowej , aby nie obciążać dodatkowymi opłatami rolników.Od stycznia bieżącego roku Urzędy Gminy rozpoczęły pobieranie opłat skarbowych (w wysokości 5 zł) za potwierdzenie zgodność z oryginałem kserokopii faktur na zakup paliwa, dołączonych do wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Informacje o tym procederze dotarły do biura zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Wątpliwości budzi fakt, że od 1 stycznia 2007 roku, tj. chwili wejścia w życie ustawy o opłacie skarbowej z 16 listopada 2006 r., stosowanie przepisów odnośnie pobierania tej opłaty rozpoczęto dopiero w roku bieżącym. Informacje o pobieraniu wymienionej opłaty skarbowej zostały przekazane wojewódzkim izbom rolniczym przez Urzędy Gmin.

- Mając na uwadze zapisy zawarte w ustawie o opłacie skarbowej z 16 listopada 2006 r. (Dz. U. 225, poz. 1635) w art. 1 ust. 1. pkt 1 lit. A, opłacie skarbowej podlega dokonanie czynności urzędowej na podstawie zgłoszenia lub na wniosek zainteresowanego. Zgodnie z przepisami części II załącznika do ww. ustawy, jako zaświadczenie traktuje się m.in.: poświadczenia zgodności kopii dokonywane przez organy administracji samorządowej. Pragnę jednak zaznaczyć, że do roku bieżącego opłaty skarbowe za poświadczenie zgodności kopii faktur VAT dołączonych do wniosku, o którym mowa w art. 6 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz. U. Nr 52, poz. 379), nie były pobierane przez urzędników od zainteresowanych osób, a traktowano je jako dokumenty wewnętrzne urzędów gminnych - mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • wieśniak@op.pl 2012-03-04 01:34:28
    PO tak nienawidzi rolników że za wszelką cenę chce ich zniszczyć, zamordowali Leppera, teraz już nikt nie stanie w obronie rolników, Pawlak i Sawicki to sprzedawczyki, siedzą cicho za obietnicę ciepłej posadki w parlamencie europejskim za kilka lat. 2012/2013 to początek końca polskiej wsi. Zlikwidować KRUS, wprowadzić podatek katastralny i dochodowy, a potem najbiedniejszych rolników pozbawić ziemi i wepchnąć jako tanią siłę roboczą do niemieckich supermarketów powstających na odrolnionej ziemi, oto plan PO -by żyło się lepiej!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.212.152
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!