Kandydaturę Jurgiela na szefa komisji zgłosił Krzysztof Ardanowski (PiS). Uzasadniając swój wniosek powiedział on, że Jurgiel jest "politykiem doświadczonym, zna problematykę wsi i rolnictwa", a ponieważ był członkiem prezydium komisji, to zna prace proceduralne.

58-letni Jurgiel, z wykształcenia inżynier geodeta, w poprzedniej kadencji Sejmu był wiceprzewodniczącym komisji rolnictwa. Za rządów PiS, od końca października 2005 r. do maja 2006 r., pełnił funkcję ministra rolnictwa.

Członkowie komisji nie zgłosili innego kandydata na tę funkcje. Został on wybrany jednogłośnie 29 głosami posłów.

Jak mówiła wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka (Ruch Palikota), która przewodniczyła czwartkowemu posiedzeniu komisji rolnictwa, na konwencie seniorów ustalono, że komisja - jako duża - może mieć czterech wiceprzewodniczących. Romuald Ajchler (SLD) zgłosił wniosek o rozszerzenie składu prezydium komisji o jedną osobę. Propozycja ta jednak przepadła w głosowaniu.

Jurgiel, powołując się na wcześniejsze ustalenia, zgłosił trzech kandydatów na wiceszefów komisji: Krzysztofa Ardanowskiego (PiS), Artura Dunina (PO) i Leszka Korzeniowskiego (PO). Z sali został zgłoszony dodatkowo Stanisław Kalemba (PSL). 37 posłów poparło jednogłośnie te osoby.

Korzeniowski był w poprzedniej kadencji przewodniczącym komisji rolnictwa, a Dunin i Kalemba - jej członkami. Ardanowski był zaś doradcą ds. rolnych prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a wcześniej - za rządów PiS - wiceministrem rolnictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!