Skarb Państwa oferuje osobom uprawnionym 777.781.217 akcji, stanowiących blisko 79 proc. kapitału zakładowego KSC. Oferta publiczna została podzielona na dwie transze: preferencyjną, w której znajduje się 313.045.608 akcji oraz standardową z 464.735.609 akcjami.

Zapłata za akcje, w obu transzach, może być dokonywana w ratach przez 7 lat. Wyróżnikiem transzy preferencyjnej jest natomiast możliwość zaciągnięcia przez osoby uprawnione pożyczki, której udziela sama spółka. Udzielone wsparcie finansowe ma pozwolić sfinansować pierwszą ratę, czyli 20 proc. ceny za pakiet akcji. Spłata pożyczki powinna nastąpić nie później niż rok od zapłacenia ostatniej raty za akcje.

- Przygotowując program wsparcia chcieliśmy, by plantatorzy i pracownicy czyli osoby uprawnione, mogły nabyć akcje spółki bez początkowego wkładu pieniężnego. Program ten jest skierowany do uprawnionych, którzy mają mniejsze gospodarstwa i mniejszy potencjał nabywczy. Myślę, że odniesie pełny sukces. Zdaję sobie jednak sprawę, że nie zapiszą się wszyscy uprawnieni, których jest 18 tys. Liczymy na jak największe zainteresowanie, jednak na jego podsumowanie będzie jeszcze czas - mówi Marcin Kulicki.

Zdaniem prezesa KSC cena akcji spółki (1,60 zł za 1 akcję) wynika z kondycji i pozycji spółki, z tego co dotychczas osiągnęła jak i z tego jakie ma perspektywy rozwoju.

- Kiedy popatrzymy na osiągany poziom zysków, można śmiało stwierdzić, że cena akcji jest dobra. Jest to kompromis pomiędzy oczekiwaniem Skarbu Państwa, a tym jakie są możliwości nabycia akcji przez plantatorów i w jakiej kondycji jest spółka - twierdzi Marcin Kulicki.

Zdaniem prezesa KSC ostatnie lata były dla branży cukrowniczej bardzo dobre, w związku z tym wyniki spółek z tej branży, w tym KSC, są odpowiednio dobre.- Jeśli spojrzeć na to, że KSC kończy restrukturyzację, która była dość znaczącym obciążeniem dla wyników, to widać, że przyszłość spółki jest pozytywna - mówi Marcin Kulicki.

Zapisy na akcje ruszą 20 grudnia, będą one przyjmowane w placówkach DM PKO BP. Zakończenie zapisów jest planowane na 20 marca 2012 r. a zakończenie prywatyzacji ma nastąpić 20 września 2012.

Podobał się artykuł? Podziel się!