W konkursie mogą uczestniczyć sołectwa z terenu województwa lubuskiego, zgłaszane samodzielnie lub za pośrednictwem gmin. Celem konkursu jest ukazanie możliwości rozwoju obszarów wiejskich.

Warunkiem udziału w konkursie jest złożenie zgłoszenia oraz co najmniej 10 zdjęć na nośniku elektronicznym. Zgłoszenia przyjmowane są przez Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze.

W konkursie nie mogą uczestniczyć wsie, w których znajduje się siedziba gminy oraz finaliści poprzedniej edycji.

Współorganizatorami konkursu są: Lubuskie Stowarzyszenie Sołtysów, Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Lubuska Izba Rolnicza, Departament Rolnictwa, Środowiska i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze.

Regulamin konkursu przewiduje trzy nagrody - pierwszą w wysokości 7 tys. zł i dwie kolejne w wysokości 5 tys. i 3 tys. zł.

W ubiegłym roku za najpiękniejszą wieś lubuską jury uznało Podmokle Małe w gminie Babimost. Mieszkańcom tej wsi udało się stworzyć muzeum i izbę pamięci; kultywują lokalne tradycje i zwyczaje. Charakterystyczną ozdobą miejscowości jest górujący nad nią odnowiony wiatrak.

Podobał się artykuł? Podziel się!