Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie analizowali treści ogłoszeń internetowych adresowanych do rolników. Natrafili na oferty sprzedaży środków ochrony roślin, które wyróżniały się bardzo niską ceną. Policjanci ustalili, że środki były podrabiane i sprzedawane jako markowe produkty. Umieszczone na etykietach napisy były wyłącznie obcojęzyczne, dlatego kupujący podrobione środki rolnicy uważali, że nabywają oryginalny towar, dopuszczony do użycia poza granicami kraju.

W środę 18 maja, w powiecie kraśnickim, policjanci wkroczyli na teren posesji należącej do 37-letniego mężczyzny. W trakcie przeszukań ujawniono i zabezpieczono linię produkcyjną, przeznaczoną do łączenia komponentów chemicznych i opakowywania ich. Zabezpieczono m. in. ćwierć tony płynnych i sypkich substancji chemicznych oraz imitujące oryginalne opakowania wraz z etykietami i hologramami zawierającymi zastrzeżone znaki towarowe znanych koncernów, zajmujących się wytwarzaniem środków ochrony roślin.

Z ustaleń KWP w Lublinie wynika, że przestępcy używali do produkcji nieznanych substancji chemicznych, nieprzebadanych pod względem toksyczności i szkodliwości. Podrobione preparaty mogą stwarzać zagrożenie zarówno dla środowiska, jak i zdrowia ludzkiego. Ich stosowanie prawdopodobnie nie tylko nie przyniosło pożądanych efektów, ale mogło wręcz wyrządzić szkody w uprawach.

Trwają ustalenia, od jakiego czasu prowadzono przestępczy proceder i ile osób zakupiło podrabiane środki. Jednocześnie policja ustala, ile osób miało związek z nielegalną działalnością oraz szacuje zyski, jakie mogły zostać uzyskane z tytułu sprzedaży podrabianych środków.

Aby ustrzec się przed zakupem podrabianych środków ochrony roślin, warto przestrzegać kilku zasad: należy kupować preparaty od zaufanych dostawców i unikać ofert, które są zbyt atrakcyjne, by być prawdziwe. Należy zachować szczególną ostrożność, kupując środki za pośrednictwem Internetu i unikać kupna z handlu obwoźnego. Nigdy nie nabywać preparatów, które mają niekompletną etykietę lub etykietę wyłącznie w obcym języku. Należy również unikać sprzedawców, którzy odmawiają wystawienia faktury z nazwą produktu i jego ilością.

Podobał się artykuł? Podziel się!