PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

KZPBC: MSP zawyża wartość Krajowej Spółki Cukrowej

KZPBC: MSP zawyża wartość Krajowej Spółki Cukrowej

Ministerstwo skarbu zawyża cenę akcji Krajowej Spółki Cukrowej, żeby plantatorzy buraków nie wzięli w udziału w jej prywatyzacji - uważa Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego. Plantatorzy domagają się od ministerstwa uczciwej wyceny spółki.- Krajowa Spółka Cukrowa zgodnie z ustawą ma zostać zakupiona przez plantatorów dostarczających buraki do KSC oraz przez pracowników tej spółki. Według programu tej prywatyzacji, jedną z jego części jest tzw. umorzenie akcji, czyli wykupienie przez spółkę części swoich akcji, w dużej mierze należących do Skarbu Państwa. Okazało się, że ta wycena została podana przez ministra skarbu na poziomie 2,47 zł. Poprzednia wycena to było 1,60 zł - powiedział Rafał Strachota z Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.

- Obawiamy się, że taka wycena będzie miała zastosowanie także w toku dalszej prywatyzacji i zostanie przedstawiona plantatorom i pracownikom KSC. Czyli de facto plantatorzy i pracownicy spółki będą musieli zapłacić więcej, niż nam się wydaje, że spółka jest warta - wyjaśnił. Poinformował, że resort skarbu zaproponował nową cenę we wtorek.

Pytany, czy w przekonaniu plantatorów MSP zawyża wartość spółki Strachota powiedział, że jak najbardziej tak. - Jako związek, jako plantatorzy uprawnieni do zakupu tych akcji, domagamy się negocjacji ich ceny z ministerstwem skarbu - zaznaczył.

Związek opublikował w środę stanowisko, w którym domaga się, by rząd "poważnie traktował polskich rolników, a nie jako źródło łatwych zysków". - Rząd RP sprzedał kapitałowi zagranicznemu 60 proc. cukrowni i rynku cukru w Polsce za około 700 milionów złotych, a od swoich uczciwych obywateli za 40 proc. rynku chce prawie 2 miliardy zł - czytamy w stanowisku.

Prywatyzacja Krajowej Spółki Cukrowej ma przebiegać w dwóch etapach. W pierwszym nastąpi częściowe, dobrowolne umorzenie akcji KSC. Po sporządzeniu wyceny akcji, Krajowa Spółka Cukrowa ma rozpocząć skup części akcji własnych w celu umorzenia. Oferta skierowana będzie do Skarbu Państwa oraz podmiotów niezwiązanych ze spółką, tj. byłych plantatorów, byłych pracowników oraz ich następców prawnych. Osoby te będą mogły podjąć decyzję o dobrowolnej sprzedaży posiadanych akcji po cenie ustalonej na drodze wyceny. W dalszej kolejności wykupione akcje zostaną umorzone.

W trakcie drugiego etapu prywatyzacji pozostałe akcje, po ponownej wycenie, będące w posiadaniu Skarbu Państwa zostaną przeznaczone do wykupu przez podmioty uprawnione, wśród których znajdą się plantatorzy oraz pracownicy KSC, łącznie około 18 tysięcy osób.

Prywatyzacja odbędzie się na podstawie przepisów ustawy o przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym z 1994 r. oraz rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie programu prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej z 2004 r.

Krajowa Spółka Cukrowa powstała w sierpniu 2002 roku i jest największym w Polsce i siódmym, co do wielkości producentem cukru w Europie. Jej udział w krajowym rynku wynosi blisko 40 proc. Od września 2003 r. KSC działa, jako jednolity koncern, w którego skład wchodzi siedem oddziałów, będących wcześniej odrębnymi spółkami akcyjnymi. Fabryki KSC zlokalizowane na terenie pięciu województw przerabiają rocznie ok. 4 mln ton buraków dostarczanych przez ok. 17 tysięcy plantatorów gospodarujących na ponad 78 tysiącach hektarów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • snajper 2013-03-14 21:32:34
  Mamy złodziejskie państwo, ktoś najwyraźniej jawnie działa na szkodę obywateli i plantatorów. Od razu powinno się znaleźć doniesienie u odpowiednich służb na ten proceder. Bo jeśli teraz damy się wykiwać z tą prywatyzacją to stracimy KSC i właścicielem będzie jakiś Ginter. Należy szybko reagować na tego typu działania bo tu nie ma przypadków. Bo tu są duże zyski i niektórzy bandyci z rządu nie tylko naszego chcą się do nich dobrać.
 • solis16 2013-03-14 19:42:35
  Naprawdę są tacy co uwierzyli w prywatyzację dla plantatorów i pracowników? Przeciez i tak zaraz by sprzedali akcje
 • W-40 2013-03-14 18:41:00
  tak czy inaczej cena powyżej 2zł jest nie do zakceptowania przez potencjalnych nabywcow . cała prywatyzacja pracowniczo-plantatotska będzie nie wypałem .I o to chodzi ministerstwu.
 • solis16 2013-03-14 17:44:00
  A może pierwsza wycena była zaniżona by "uprawnieni" skorzystali? A teraz wobec nowej wyceny znów powieje "wiatr" z Pomorza zachodniego?
 • W-40 2013-03-14 13:27:36
  jak to możliwe by przez rok czasu wartość KSC wzrosła o 54% ? !!!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.97.221
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!