PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Lasy Państwowe: 40 tys. ha lasów do odnowienia, ok. 10 mln m sześć. połamanych drzew

Lasy Państwowe: 40 tys. ha lasów do odnowienia, ok. 10 mln m sześć. połamanych drzew Fot. Shutterstock

Autor: PAP

Dodano: 22-08-2017 08:36

Tagi:

Szacuje się, że 39,2 tys. hektarów lasów nadaje się do całkowitego odnowienia - powiedziała rzecznik prasowa Lasów Państwowych Anna Malinowska. Dodała, że straty w drewnie to 9,8 mln metrów sześciennych.- W oparciu o meldunki wstępnie szacuje się, że łącznie w Lasach Państwowych +miąższość wywrotów i złomów wynosi 9,8 mln metrów sześciennych. Powierzchnia uszkodzona wynosi 79,7 tys. ha, w tym szacunkowa powierzchnia do odnowienia wynosi 39,2 tys. ha" - wynika z informacji przesłanej przez Annę Malinowską z biura prasowego Lasów Państwowych.

Dane te dotyczą szkód wyrządzonych przez nawałnice, jakie przeszły późnym wieczorem 11 sierpnia przez wiele regionów Polski.

Po sprzątaniu zniszczonych lasów drewno trafi do sprzedaży. Jak poinformowały jeszcze w ub. tygodniu Lasy Państwowe, wiatrołomy trafią do sprzedaży w niższej cenie niż standardowa. "Jeszcze nie określiliśmy, o ile cena będzie niższa. Będzie to też zależało od stopnia zniszczenia drewna wystawionego na sprzedaż" - powiedziała Malinowska.

Jak powiedział Wojciech Nitka ze Stowarzyszenia Dom Drewniany, branża jest w stanie przerobić każdy metr sześcienny drewna, który pojawi się na rynku.

Na dziś wiadomo, że zniszczonych zostało ok. 80 tys. hektarów lasów. Straty są w zwierzynie, zniszczone zostały także cenne gatunki roślin.

Ze względów bezpieczeństwa w miejscach katastrofy obowiązuje zakaz wstępu do lasu. Połamane drzewa, zwisające konary i gałęzie stwarzają niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia.

Późnym wieczorem 11 sierpnia w wielu regionach Polski przeszły nawałnice. Na terenie Nadleśnictwa Rytel (RDLP w Toruniu) śmierć poniosły dwie nastolatki przebywające na obozie harcerskim w okolicach miejscowości Suszek, a część uczestników zostało rannych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • Cyborg28 2017-08-23 00:13:22
    Zanim uwaga, najpierw cytata: "Szacuje się, że 39,2 tys. hektarów lasów nadaje się do całkowitego odnowienia - powiedziała rzecznik prasowa Lasów Państwowych Anna Malinowska. " Wątpię, by do tak gigantycznego czynu, jak odnowienie lasów na 39,2, tys. ha, Polskie Lasy były przygotowane, bo przecież nikt nie mógł przewidzieć tej klęski i polecić wyhodowanie tak ogromnej ilości potrzebnych sadzonek drzew i krzewów. W tej sytuacji byłoby dobrze, aby polski rząd zwrócił się do władz U E - tak troszczącej się o swobodne rozmnażanie się kornika - drukarza w Puszczy Białowieskiej (!!!) - o udzielenie Polsce efektywnej pomocy w zakupie i sprowadzeniu potrzebnych sadzonek najlepiej w państwach o podobnych warunkach przyrodniczych, jakie panują w Polsce. Oczywiście sadzonki te powinny odpowiadać naszym warunkom zdrowotnym, aby razem z nimi nie sprowadzić do naszego kraju jeszcze większych zagrożeń, jak kornik - drukarz i jego obrońcy z U E.
  • Kornik 2017-08-22 11:07:18
    NIe było nas był las, nie będzie nas będzie las. Na tym niezły biznes niektórzy zrobia sie nie martwcie. Ludzkimi domami sie zajmijcie, tam jest problem, bo zaraz zima będzie. Palety może stanieją i meble.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!