Łazienki w domach rolników nie różnią się już od tych w miastach - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Prawie 84 proc. mieszkańców wsi jest zadowolonych z tego jak mieszka.

W domach prawie wszystkich rolników są pralki - ma je 98,7 proc. gospodarstw. Dla porównania: średnia krajowa to 97,8 proc. Standardem są ciepła i zimna woda, sedes, wanna oraz prysznic - wynika z raportu o dochodach i warunkach życia ludności, opublikowanego w marcu przez Główny Urząd Statystyczny.

Jeśli porównać dane z wyposażenia wszystkich domów na wsiach, nie tylko rolników, sytuacja wygląda gorzej. Kran z zimną wodą ma 96,8 proc. domów na wsiach (średnia krajowa to niespełna 99 proc. W sedes, wannę, prysznic i ciepłą wodę wyposażonych jest już tylko niecałe 91 proc.

Mieszkańcy wsi są jednak bardziej zadowoleni z tego jak mieszkają, niż ci z miasta. Tylko co czwarty narzeka, że ma za mały metraż (w mieście narzeka prawie 74 proc., chłód zimą - niecałe 36,3 proc. (w mieście - 63,7 proc.) albo za wysoką temperaturę latem - 27,4 proc. (w mieście - 72,6 proc.).

Najmniej zadowolonych mieszka w centralnej i południowej Polsce, zaś najwięcej zadowolonych - w regionach północnym i południowo-zachodnim.

Najgorzej wyposażone mieszkania, w tym łazienki, mają emeryci, renciści oraz osoby utrzymujące się z zasiłków, np. z pomocy społecznej.

>>> Więcej informacji w portalu lazienka.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!