PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

List Błaszczaka do Kopacz: apeluję o niepowoływanie Sawickiego

List Błaszczaka do Kopacz: apeluję o niepowoływanie Sawickiego

Autor: PAP

Dodano: 18-09-2014 12:08

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak zwrócił się w liście do desygnowanej na premiera Ewy Kopacz, aby nie powoływała na stanowisko ministra rolnictwa Marka Sawickiego (PSL). PiS zarzuca Sawickiemu m.in. "drastyczną niekompetencję i nieudolność".Podczas czwartkowej konferencji w Sejmie Błaszczak zaprezentował treść listu.

Szef klubu PiS apeluje w nim o niepowoływanie Sawickiego w nowo formowanym rządzie koalicji PO-PSL w związku z "drastyczną niekompetencją i nieudolnością", jaką miał wykazać się jako minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Wytyka Sawickiemu m.in. brak działań dotyczących rekompensat z Unii Europejskiej dla polskich rolników, w związku z wprowadzeniem przez Rosję embarga na import produktów rolnych z Polski oraz innych krajów Unii Europejskiej.

W liście Błaszczak przypomina, że 15 września w Parlamencie Europejskim, na wniosek eurodeputowanych Prawa i Sprawiedliwości, odbyła się debata dotycząca rekompensat dla rolników ponoszących straty z tytułu rosyjskiego embarga. "Z przebiegu tej debaty, w szczególności z informacji przekazanych przez Komisarza ds. Rolnictwa Daciana Ciolosa wynika, że rząd polski reprezentowany przez ministra Marka Sawickiego nie zgłosił w Komisji Europejskiej ani w Radzie skutecznego wniosku o uruchomienie rekompensat dla rolników z unijnej rezerwy na wypadek kryzysu przewidzianych w art. 25 rozporządzenia WE nr 1306/2013" - pisze szef klubu PiS.

Jak podkreśla Błaszczak, Sawicki "nie wykazał wystarczającej aktywności, gdy na forum Komisji i Rady podejmowane były kluczowe decyzje dotyczące zakresu i form pomocy dla rolników w związku z rosyjskim embargiem".

Szef klubu PiS podkreśla, że na pomoc kryzysową Unia Europejska dysponuje kwotą ponad 400 mln euro. "Gdyby ta kwota została w porę uruchomiona, znaczna jej część mogła trafić do polskich rolników. Niestety na skutek nieudolności ministra Sawickiego polscy rolnicy zostali tej pomocy pozbawieni" - twierdzi Błaszczak.

"To nie pierwsza kompromitacja Ministra Sawickiego w tej dramatycznej i fatalnej dla polskich rolników sprawie. Najpierw pan minister Sawicki przez długie miesiące bagatelizował groźbę rosyjskiego embarga i nie podejmował żadnych działań, mimo że zwracał się do niego o takie działania prezes Prawa i Sprawiedliwości pan Jarosław Kaczyński w liście z 29 kwietnia 2014 roku. Minister Sawicki jeszcze w lipcu 2014 roku zapewniał, że rosyjskie embargo nam nie grozi, czym wprowadzał w błąd zarówno polskich rolników, jak i Komisję Europejską" - podkreślił Błaszczak.

Skład rządu Kopacz ma przedstawić w piątek rano; w czwartek wieczorem pozna go prezydent Bronisław Komorowski. Nowy rząd ma być powołany 22 września. 1 października premier ma wygłosić w Sejmie expose.

Szef PSL Janusz Piechociński zapewnia, że w przyszłym rządzie znajdą się wszyscy dotychczasowi ministrowie z PSL, a więc także Sawicki.

W sierpniu Komisja Europejska uruchomiła nadzwyczajny system wsparcia dla producentów owoców i warzyw, który miał na celu stabilizację rynku po wprowadzeniu embarga przez Rosję. W ramach tych działań 18 sierpnia odblokowano 125 mln euro na rekompensaty za wycofanie z rynku niektórych szybko psujących się owoców i warzyw. Kwotę oszacowano na podstawie wielkości eksportu do Rosji.

Jednak w zeszłym tygodniu KE zawiesiła ten mechanizm, bo wstępne wnioski o rekompensaty przekroczyły poziom 125 mln euro, a niektóre wnioski budziły zastrzeżenia, bo dotyczyły wielkości produkcji kilka razy większej niż średni roczny eksport UE do Rosji. Ponad 85 proc. wniosków o wsparcie pochodziło z Polski. Rzecznik komisarza ds. rolnictwa Roger Waite potwierdził, że to polskich wniosków dotyczą wątpliwości.

Sawicki mówił we wtorek, że komisarz UE ds. rolnictwa Dacian Ciolos na rekompensaty związane z rosyjskim embargiem na żywność może wykorzystać jeszcze 425 mln euro. Poinformował też, że wnioski o rekompensaty złożyło ponad 18 tys. polskich rolników na kwotę ponad 175 mln euro. Dodał, że w przypadku niezrzeszonych rolników sprawdzane są wszystkie wnioski, a w przypadku grup producentów kontrole są prowadzone wyrywkowo.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • Rolnik 2014-12-05 22:30:56
  Wy PIS -owcy tylko krytykować umiecie i rozliczać, weście się do roboty do łopaty i posmakujcie jak wygląda praca bo za nasze pieniądze podpalacie Polskę w Kraju i za granicą nieroby. Jeszcze nie tak dawno Kaczyński chciał zabrać rolnikom kasę i przeznaczyć na zbrojenia fanatyk jeden teraz szuka poplecznictwa na wsi ale wieś swoje wie nie da się zmanipulować ani Kaczyńskiemu ani Błaszczakowi. Szczekajcie psiury do woli karawana jedzie dalej
 • z 2014-09-21 19:02:37
  Idioci , obedra was ze skóry a Wy bedziecie dalej tylko kwekac i jesli ktos chce wam pomóc to stroszycie siersc reksie hau hau
 • Bazyli 2014-09-21 18:46:51
  teraz Błaszczak chce zmienić ministra i "ratować rolnictwo "
  to tak jakby sie paliło a Błaszczak proponuje PO inna straz dzwonić bo ta co jest mu sie nie podoba
  Niech Sawicki skonczy to co zaczał i wtedy Go ocenicie
 • 013 2014-09-19 08:40:39
  Już straciliśmy, i nadal tracić będziemy coraz więcej - kwoty nie do odrobienia.
 • agrok 2014-09-19 06:25:57
  Panie Błaszczak, po co prezes jeździł na Ukrainę ? Trzeba było przewidzieć co może się stać, nic nie ugraliśmy a dużo stracimy.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!