Podczas czwartkowej gali marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak podkreśliła, że mieszkańcy wsi są coraz bardziej aktywni i podejmują bardzo wiele działań na rzecz rozwoju swoich małych ojczyzn.

- Lubuska wieś ma nie tylko pieścić nasze oczy, być piękna i posprzątana. W tym konkursie brane jest pod uwagę dziedzictwo kulturowe, poszanowanie tradycji i aktywność różnych stowarzyszeń i organizacji. Jestem przekonana, że wiele lubuskich wsi może uzyskać taki tytuł i że dla każdego sołectwa to duże wyróżnienie - mówiła Polak.

W tym roku odbyła się czwarta edycja konkursu, którego celem jest znalezienie miejscowości, które w województwie wyróżniają się aktywnością mieszkańców, estetyką i dbałością o środowisko.

Drugie miejsce jury przyznało wsi Biedrzychowice w gminie Żary, a trzecie wsi Przytok w gminie Zabór. Ponadto wyróżnienia otrzymały Wężyska w gminie Krosno Odrzańskie i leżąca w gminie Zielona Góra miejscowość Zatonie.

Dla zwycięzców konkursu władze samorządowe regionu i sekretariat regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich przygotowały nagrody finansowe.

Jak podkreślili laureaci, największy wpływ na sukces mają mieszkańcy, dzięki którym lubuskie wsie stają się coraz piękniejsze.