Ponad 1,2 mln zł przeznaczył minister administracji i cyfryzacji na pomoc rodzinom poszkodowanym z powodu podtopień - poinformowało dziś MAC. Ośrodki pomocy społecznej zbierają od nich wnioski. Trwają prace porządkowe i zabezpieczające.

Jak poinformował rzecznik Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Artur Koziołek, w związku z intensywnymi opadami deszczów, gradobiciem, burzami i silnymi wiatrami, które miały miejsce w maju i czerwcu, szef MAC przyznał na usuwanie skutków klęsk żywiołowych ponad 1,2 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa.

Z tego ponad 500 tys. zł przeznaczono dla 212 rodzin z gmin Głogów Małopolski, Kuryłówka, Leżajsk, Nowa Sarzyna, Pilzno, Sieniawa, Tryńcza w woj. podkarpackim; a ponad 730 tys. dla 168 rodzin z woj. małopolskiego w gminach Ryglice, Drwinia, Nowe Brzesko, Gołcza, Skała, Sułoszowa i Charsznica.

Pieniądze są przeznaczone na pomoc dla osób samotnie gospodarujących lub rodzin, które poniosły straty w gospodarstwach domowych i znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji. Szkody wciąż są szacowne, dlatego kwota przeznaczona na zasiłki celowe może się zmienić - zaznaczyło MAC.

Gminy przesyłają do wojewodów szacunkowe dane o stratach i liczbie poszkodowanych osób. Resort administracji jest w stałym kontakcie z wojewodami. "Wszystkie służby na bieżąco kontaktują się z powiatowymi i wojewódzkimi centrami zarządzania kryzysowego oraz Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej" - poinformował Koziołek.

Na terenie kraju stany alarmowe przekroczone są na 50 stacjach wodowskazowych, w tym na 12 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły oraz na 38 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry. Stany ostrzegawcze zostały przekroczone na 84 wodowskazach, w tym na 19 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły oraz na 65 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.

Obecnie obowiązuje jedno ostrzeżenie hydrologiczne 3. stopnia dot. możliwości przekroczenia stanów alarmowych na terenie województwa dolnośląskiego; jedno ostrzeżenie meteorologiczne 2. stopnia dot. możliwości wystąpienia intensywnych opadów deszczu na terenie woj. dolnośląskiego, a także pięć ostrzeżeń meteorologicznych 1. stopnia dot. możliwości wystąpienia burz z gradem na terenie województw: lubelskiego, świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

W ciągu ostatniej doby straż pożarna interweniowała prawie tysiąc razy na terenie całego kraju. Najczęściej w województwach: dolnośląskim - 365 razy, mazowieckim - 98 i podlaskim - 95 oraz świętokrzyskim - 65. W działaniach brało udział ok. 9 tys. strażaków państwowej i ochotniczej straży pożarnej.